تبلیغات
سدید - فروپاشی خانواده، میراث سبک زندگی غربی + آمار
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

فروپاشی خانواده، میراث سبک زندگی غربی + آمار

پنجشنبه 30 خرداد 1392
خانواده سبک زندگی غربی
چکیده
تاثیر سبک زندگی غربی بر فرهنگ مردم ایران پیامدهای منفی زیادی به همراه داشته است. یکی از آثار سبک مدرن تهدید مفهوم خانواده و افزایش آمار طلاق و کاهش ازدواج است. مشکلات اقتصادی نیز مزید بر علت شده تا خانواده ایرانی آسیب ها و تهدیدها را بیشتر احساس کند. در این نوشتار برخی آمارهای مرتبط با خانواده ی غربی بررسی شده است تا شاید با نگاه بر پیامدهای سبک زندگی غربی، بیش از پیش به فرهنگ ایرانی اسلامی خویش توجه کنیم.

در سبک زندگی غربی اغلب افراد قبل از ازدواج با هم زندگی می کنند و بسیاری از ازدواج ها به صورت رسمی ثبت نمی شود بنابراین در چنین شرایطی افراد نسبت به همسر خود متعهد نیستند و می توانند به راحتی وی را رها کنند.

بر اساس آمار 40 درصد فرزندان اروپایی حاصل از ازدواج نیستند! به عنوان مثال آمار موالیدی که حاصل ازدواج نبوده اند در سال 2007 در ایسلند 66 درصد، سوئد55%، نروژ54%، فرانسه50% می باشد.
در سال 2012 در انگلستان،  نیمی  از افراد میانسال(45 تا 64 سال) تنها زندگی می کنند که این آمار نسبت به سال 1990، 50 درصد افزایش داشته است.

در کشور امریکا
در سال 2013، 48 درصد نوزادان حاصل ازدواج نبوده اند،
97درصد افراد قبل از ازدواج رابطه جنسی را تجربه  کرده اند
همچنین بیشترین تعداد سقط جنین در سنین 20 تا 24 سالگی یعنی بهترین دوران برای زادآوری انجام می گیرد.
روابط جنسی پیش از ازدواج در آمریکا به امری عادی تبدیل شده و به دنبال آن سقط جنین برای امریکایی ها کاملا عادی و طبیعی است.
طبق آمار و ارقام منتشر شده در گزارش سالانه فدراسیون ملی ورزش تیراندازی آمریکا نیز، بیش از هشتاد و سه درصد زنان این کشور برای محافظت از خود اقدام به خرید اسلحه می نمایند.

با نگاهی به آمارها کاملا روشن است که در جامعه غربی مفهوم خانواده در حال نابودی است و سلامت روانی و جسمی افراد در معرض تهدید جدی قرار گرفته است. علاوه بر مشکلات اقتصادی، ایدئولوژی و سبک زندگی غربی نقش بسزایی در گسستگی خانواده داشته است.

از سوی دیگر گسترش نظام سرمایه داری و افزایش تدریجی دین گریزی و سکولاریسم، به کم رنگ شدن مذهب و فاصله گرفتن جوامع از سنتها و فرهنگ های اصیل خود منجر شده است.

متاسفانه برخی از مردم ایران تحت تاثیر تفکرات مدرنیته قرار گرفته و تا اندازه ای به آموزه های سکولاریسم، فمینیست، اومانیست و ... جامه عمل می پوشانند و برخلاف دم زدن از کوروش و فرهنگ ایرانی، تفکرات و سبک زندگی غربی را برای زندگی برگزیده اند.

بنابراین با توجه به تاثیر رسانه های غربی بر فرهنگ کشورمان و از طرفی افزایش آمار طلاق و کاهش تمایل به ازدواج، ضروری است علاوه بر بهبود وضعیت اقتصادی، به مقوله فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی نیز توجه ویژه ای شود.

مقدمه
اشاعه سبک زندگی غربی به کشورهای دیگر، سبب تمایل سبک زندگی کشورها به سبک غربی و درنتیجه فراموشی فرهنگ بومی شده است. یکی از مصادیق این سبک زندگی، به اذعان صاحب نظران غربی تغییر مفهوم خانواده می باشد که منجر به ایجاد بحران های اجتماعی و همچنین تهدید سلامت افراد جامعه شده است.

متاسفانه کشور ما نیز تا حدودی متاثر از این سبک زندگی شده است. آمارهایی نظیر ازدواج و طلاق در کشورمان بیانگر این مساله هستند اما خوشبختانه هنوز مفهومی به نام خانواده ایرانی وجود دارد و با نابودی آن (همچون غرب) فاصله زیادی داریم.
 
در سبک زندگی غربی اغلب افراد قبل از ازدواج با هم زندگی می کنند و بسیاری از ازدواج ها به صورت رسمی ثبت نمی شود بنابراین در چنین شرایطی افراد نسبت به همسر خود متعهد نیستند و می توانند به راحتی وی را رها کنند. در اینجا آمار زایمان های زنان که حاصل ازدواج نبوده است، درصد افرادی که تنها زندگی می کنند و آمار روابط جنسی و تجاوز به زنان در اروپا و امریکا بررسی شده است.

- اروپا
 40 درصد فرزندان اروپایی حاصل از ازدواج نیستندپ.ن!
بر اساس آمار European Union's statistics agency Eurostat در سال 2011 ،40 درصد فرزندان اروپایی حاصل از ازدواج نیستند1و2!
همچنین به گزارش  the Office for National Statistics) ONC ) در سال 2011،  47.2 درصد از موالید انگلیسی حاصل ازدواج نبوده اند(یا حرام زاده بوده اند و یا ازدواج ثبت نشده بوده که در نتیجه مسئولیت پذیری در قبال فرزند نداشته اند)3

نمودار رشد تولد فرزندان اروپایی که حاصل ازدواج نبوده اند بین 1980 تا 2004 4
خانواده سبک زندگی غربی

بر اساس آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا، رشد تولد فرزندان اروپایی که حاصل ازدواج نبوده اند بین 1980 تا 2007 این چنین است. آمار موالیدی که حاصل ازدواج نبوده اند در سال 2007 در ایسلند 66 درصد، سوئد55%، نروژ54%، فرانسه50% !!!...5و6

خانواده سبک زندگی غربی

سبک زندگی مدرن و تنها زندگی کردن ...

بر اساس آمار  the Office for National Statistics) ONC )  در سال 2012 در انگلستان،  نیمی  از افراد میانسال(45 تا 64 سال) تنها زندگی می کنند(به صورت جدا از اعضای خانواده و یا همسر) این آمار نسبت به سال 1990، 50 درصد افزایش داشته است7و8.

خانواده سبک زندگی غربی

- امریکا
در سال 2013،  48 درصد نوزادان حاصل ازدواج نبوده اند
9و10!
آمار زیر مربوط به امریکا در سال 2009 است11:
خانواده سبک زندگی غربی

آزادی روابط جنسی

97درصد امریکایی ها قبل از ازدواج رابطه جنسی را تجربه  کرده اند!
تنها 3درصد از امریکایی ها پس از ازدواج رابطه جنسی را تجربه کرده اند!
خانواده سبک زندگی غربی

مقایسه افرادی که پس از ازدواج، رابطه جنسی را تجربه کرده اند طی سال ها 1954 تا 2003 12و13
خانواده سبک زندگی غربی

کودکان بی سرپرست
بیش از نیمی از زنان زایمان کننده زیر 30 سال آمریکایی فرزندانی به دنیا می آورند که حاصل ازدواج نیستند. هم اکنون بیش از یک کودک از هر چهار کودک آمریکایی به صورت تک والدی بزرگ می شود. تقریبا 42 درصد از تمامی مادران مجرد برای تامین غذای خود به کمک دولت محتاجند و در شرایط مالی بسیار بدی زندگی می کنند. رسیدگی کامل به این کودکان برای مادران مقدور نبوده و این کودکان در اکثر جنبه های زندگی خود با مشکل مواجه هستند.
خانواده سبک زندگی غربی
بیشترین تعداد سقط جنین در سنین 20 تا 24 سالگی یعنی بهترین دوران برای زادآوری انجام می گیرد14.

روابط جنسی پیش از ازدواج در آمریکا به امری عادی تبدیل شده و درصد بالایی از جوانان این کشور تجربه رابطه پیش از ازدواج را داشته اند. این امر به حدی در جامعه آمریکا رواج یافته که سارا پالین، معاون جان مک کین کاندیدای جمهوری خواهان در سال ۲۰۰۸، اعلام کرد که دختر ۱۷ ساله اش در شرف بچه دار شدن است و این خبر برای جامعه آمریکا چندان عجیب به نظر نمی رسید. آن چه مردم این کشور را متعجب ساخته بود تصمیم دختر سارا پالین به تولد فرزندش به جای سقط جنین بود15و16.


خشونت و تجاوز جنسی
در آمریکا در هر دو دقیقه یک زن مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد.17
خانواده سبک زندگی غربی

بر اساس گزارش مرکز مواد مخدر و جنایت سازمان ملل از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ آمریکا پس از آفریقای جنوبی بالاترین تعداد تجاوز جنسی را دارا بوده است. وحشت از آزار جنسی، جامعه‌ زنان آمریکایی را فرا گرفته است. در آمریکا در هر دو دقیقه یک زن مورد تجاوز جنسی کامل قرار می‌ گیرد.
در واقع در هر روز 720 زن و یا در سال 262.800 زن مورد تجاوز جنسی قرار می‌ گیرند. این درحالیست که که دختران و زنان بسیاری به خاطر ترس از آبرو، بر هم خوردن زندگی شخصی، ترس از مطرح شدن نامشان در اداره‌ پلیس یا محاکم قضایی از شکایت و یا گزارش خودداری می‌ کنند و هر روز نیز اخبار و گزارشات بسیاری از آزار و اذیت جنسی زنان توسط اساتید، پزشکان، روحانیون کلیسا و حتی پلیس منتشر می‌ شود.18

عدم امنیت زنان
زنان در آمریکا از احساس امنیت پایینی برخوردارند و این در حدی است که برای حفاظت از خود به حمل اسلحه روی می آورند. در می 2012 اعلام شد شمار زنان آمریکایی که به منظور دفاع از خود اقدام به خرید اسلحه کرده و در کلاس های تمرین تیراندازی شرکت می کنند رو به افزایش است.

آمارها نشان می داد شمار زیادی از زنان در آمریکا به منظور محافظت از خویش به سراغ خرید اسلحه رفته و به طور همزمان، به عضویت در باشگاه های تیراندازی درآمده و در کلاس های تمرین تیراندازی و شکار نیز شرکت می کنند. صاحبان فروشگاه های اسلحه در آمریکا از افزایش مشتریان زن در این فروشگاه ها به میزان هفتاد و پنج درصد خبر دادند.
طبق آمار و ارقام منتشر شده در گزارش سالانه فدراسیون ملی ورزش تیراندازی آمریکا نیز، بیش از هشتاد و سه درصد زنان این کشور برای محافظت از خود اقدام به خرید اسلحه می نمایند.19
خانواده سبک زندگی غربی
گروه های اجتماعی فراوانی به وضعیت امنیت جسمی و روانی زنان در آمریکا معترضند.


سخن آخر


با نگاهی به آمارها کاملا روشن است که در جامعه غربی مفهوم خانواده به سرعت در حال نابودی است و سلامت روانی و جسمی افراد درمعرض تهدید جدی قرار گرفته است. علاوه بر مشکلات اقتصادی، ایدئولوژی و سبک زندگی غربی نقش بسزایی در گسستگی خانواده داشته است.

با روی آوردن زنان به کار بیرون از خانه، روابط صمیمی گذشته – با همسرانشان – به روابطی سست و متزلزل تبدیل شده است. همچنین در سبک زندگی امروز غرب همه چیز در زندگی به قدری شتاب گرفته که شتاب در کارها، به نیاز یکایک افراد تبدیل شده و مردم باید با یکدیگر مبارزه نمایند تا وقتی، برای تنهایی بیابند و خلوتی بدون دردسر داشته باشند.

از سوی دیگر گسترش نظام سرمایه داری و افزایش تدریجی دین گریزی و سکولاریسم، به کم رنگ شدن مذهب و فاصله گرفتن جوامع از سنتها و فرهنگ های اصیل خود منجر شده است. اصول اساسی نگرش فلسفی مدرنیته شامل اومانیسم، لیبرالیسم، سکولاریسم، خرد گرایی و فرد گرایی از مهم ترین عوامل فروپاشی خانواده در غرب می باشند.

بنابراین با توجه به تاثیر رسانه های غربی بر فرهنگ کشورمان و از طرفی افزایش آمار طلاق و کاهش تمایل به ازدواج، ضروری است علاوه بر بهبود وضعیت اقتصادی، به مقوله فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی نیز توجه ویژه ای شود.

 *****
پ.ن. تعریف born out of wedlock یا فرزندی که حاصل از پیوند زناشویی نیست:
بر اساس نظر کارشناسان غربی کودکانی که با این عبارت وصف می شوند یا حرام زاده اند و یا والدین آنها ازدواج خود را به طور قانونی و رسمی ثبت نکرده اند.20و21
در هر صورت به تایید جامعه شناسان غربی(نظیر Frank Furstenberg دانشگاه پنسیلوانیا) به دلیل اینکه والدین ازدواج خود را رسمی نکرده اند(ثبت نشده)، غالبا پس از تولد خواسته یا ناخواسته فرزندشان، خود را ملزم به حمایت از او نمی دانند و در نتیجه فرزندانی که حاصل ازدواج نیستند، دچار مشکلات تحصیلی، رفتاری و عاطفی می شوند. همچنین جوانان(والدین) در مفهوم فرزندآوری و مسئولیت پذیری به عنوان والدین دچار اشتباه شده اند.22و23و24
***
منابع
1. http://goo.gl/Sb6AB
2. www.eubusiness.com/news-eu/social-births.nhn
3. http://goo.gl/XIxf3
4. news.bbc.co.uk/2/hi/uk/4733330.stm
5. www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db18.htm
6. دانلود فایل پی دی اف مربوطه.
7. http://goo.gl/kvalR
8. http://goo.gl/EVIF6
9. www.catholic.org/hf/family/story.php?id=50225
10. http://goo.gl/LDnDC
11. http://goo.gl/r1GJf
12. /www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1802108/figure/F3
13. http://goo.gl/x4mCi
14. http://goo.gl/yjzaa
15. http://www.people.com/people/article/0,,20222767,00.html
16. http://goo.gl/HnF87
17. http://goo.gl/BiaZA
18. ttp://www.rainn.org/get-information/statistics/reporting-rates
19. http://goo.gl/Eqf1n
20. http://goo.gl/3FfOp
21.
ttp://www.catholic.org/hf/family/story.php?id=50225
22. http://goo.gl/VQ7z2
23.
http://www.catholic.org/hf/family/story.php?id=50225
24.
http://www.voxxi.com/out-of-wedlock-birth-rising/
***
گردآوری و تحلیل از وب نوشت سدید.» کلمات کلیدی: انقلاب جنسی آزادی زنان آمریکا، فروپاشی خانواده میراث سبک زندگی غربی، آمار فرزندان حاصل از ازدواج نیستند، سبک زندگی غربی، خانواده به سبک فرهنگ غرب، آمار روابط جنسی امریکا اروپا، سبک زندگی خانواده غربی ایرانی،
mon profile
جمعه 22 شهریور 1398 12:59 ب.ظ
I wanted to thank you for this good read!! I certainly
loved every bit of it. I have got you book marked to look at new stuff you post…
Safello bitcoin swish
یکشنبه 17 شهریور 1398 01:51 ب.ظ
My relatives every time say that I am killing my time here at net, except I know
I am getting familiarity every day by reading such pleasant content.
נערות ליווי בקריות
جمعه 8 شهریور 1398 03:59 ق.ظ
"We must build completely to another crescendo, cheri," he said.
"And we all should have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, along with the soft skin of his hard
cock against my sex was having its intended effect. I used to be feeling a
stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the top of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I had been aching to have him inside, and I was
able to tell that his ought to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to complement mine, and I knew the impression of my wet pussy lips to the head
of his cock was getting excessive for of us.

"Let the finale begin," he explained, and hubby slid
the top of his cock inside me.

We both gasped because held his cock there for your moment.
I contracted my pussy to get him further inside, and hubby threw his
return for the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
each time I squeezed my pussy around him. His cock felt wonderful since it filled me, but I want to all this inside me.
I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and that he plunged his cock up in.
here
چهارشنبه 6 شهریور 1398 08:43 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and test once more right here frequently.
I'm moderately certain I'll learn many new stuff proper right here!
Good luck for the next!
https://00-tv.com
دوشنبه 4 شهریور 1398 04:12 ب.ظ
Hi there just wanted to give you a brief heads up and let
you know a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and both show the
same results.
נערות ליווי ברמת גן
پنجشنبه 31 مرداد 1398 07:04 ب.ظ
"We will need to build completely to another crescendo, cheri," he said.
"And we all are going to have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust, plus the soft skin of his hard cock against my sex
was having its intended effect. I'm feeling a stronger
arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and Needed
him to thrust into me hard. Instead he retracted
and slid his hardness back approximately my clit.I used to be aching to get him inside, and I was able to
tell that his have to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to suit mine, and I knew the
sensation of my wet pussy lips to the head of his cock was getting too much for
of us.

"Permit the finale begin," he was quoted saying, and he slid the end of his cock inside
me.

We both gasped because he held his cock there
for your moment. I contracted my pussy to tug him further inside, and the man threw his return at the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, each
time I squeezed my pussy around him. His cock felt wonderful
because it filled me, but I needed all this inside me.
I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, and hubby
plunged his cock all the way up in.
פרסום וילות
دوشنبه 14 مرداد 1398 08:45 ق.ظ
thanks a good deal this web site is actually elegant and also casual
נערות ליווי ברמת גן
دوشنبه 14 مرداد 1398 03:25 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. He's handsome.
Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He's well developed,
with incredible arms and also a chest that shines within this sweater.
We're standing before of one another discussing how we live,
what we'd like money, what we're searching for on another person.
He starts saying that he's been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a reason right.

But inform me, you wouldn't reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you today?' he explained as I receive closer to him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, do it.' I reply.

‘I prefer how you will think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus in her leg, massaging it slowly. ‘What exactly do that suits you in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone you will never know what we want. A person that won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid of attempting interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new things, especially in regards to making something totally new in the bed room ', I intimate ‘And I like girls that are direct, who cut through the chase, like you simply did. To get
honest, this is a huge turn on.
Mitzi
شنبه 12 مرداد 1398 07:11 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've been to this site before but after checking through some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!
http://canadianopharmacy.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 01:41 ق.ظ

Kudos. An abundance of information!

aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmacies-24h canadian pharcharmy online canada medication northwest pharmacies online buy vistagra usa canada online pharmacies for men drugstore online india canadian pharmacies without an rx canadian rx
Sexy2Call
شنبه 5 مرداد 1398 08:06 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the most up-to-date results Choose a massage
escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. In search of escort girls? Discrete apartments?

Generate a quick search by region
לופט
پنجشنبه 3 مرداد 1398 07:35 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rent, search by region,
find in minutes a villa rented by city, a variety of rooms lofts and villas.
Be stunned at the wonderful pictures and data that the site has to supply you.
The website is a center for every body the ads from the field,
bachelorette party? Have fun with an associate who leaves Israel?
Regardless of what the reason why you have to rent a villa for an upcoming event or perhaps a
team recreation well suited for any age. The site is also the biggest
market of rooms with the hour, which is already
another subject, for lovers who are seeking a luxurious room
equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.
Regardless of the you want, the 0LOFT website will make a look for
you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North
South and Gush Dan.
נערת ליווי ברמת גן
چهارشنبه 2 مرداد 1398 10:33 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face,
hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He is nice, with incredible arms plus a
chest that stands apart on this sweater. We're standing in the front
of each other speaking about our everyday life, what we want for the future, what we're looking for on another person. He starts telling me that he's been rejected lots
of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for
a good reason right. But let me know, you
would not reject me, can you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you today?' he said as I get closer to him and kiss him.

‘The very next time don't ask, do it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my your back heel in her leg, massaging it slowly. ‘What do you want in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone you will never know the things they want. Somebody that won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when trying a new challenge, especially in terms of making a new challenge in the sack ', I intimate ‘And I love females who are direct, who cut with the chase, like you simply did. To be
honest, that is a huge turn on.
مركز صیانة غسالات ال جى
چهارشنبه 2 مرداد 1398 02:16 ب.ظ
Its not my first time to visit this website,
i am browsing this site dailly and get good information from here daily.
Sexy2Call
سه شنبه 1 مرداد 1398 02:45 ب.ظ
Sexy2call Quick search and get the most recent results Find a massage escort girl, discrete
apartment or any perfect and indulgent recreation. Looking for escort girls?

Discrete apartments? Generate a quick search by region
וילות באילת
دوشنبه 31 تیر 1398 12:54 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find during first minutes a villa to book by city, a range of rooms lofts
and villas. Be astounded by photographs and information that the site has to make
available you. The site is a center for all of you the ads inside
the field, bachelorette party? Enjoy someone who leaves Israel?
Regardless of the the explanation you need to
rent a villa for a forthcoming event or perhaps a bunch recreation made for any age.
The site is also the midst of rooms through the hour, which has already
been another subject, for lovers who want an opulent room
equipped for discreet entertainment by using a spouse or
lover. No matter what you are looking at, the 0LOFT website makes a seek out you to
identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel,
North South and Gush Dan.
صیانة غسالة شارب
شنبه 29 تیر 1398 05:41 ب.ظ
Hi to every one, the contents existing at this website are actually awesome for people knowledge, well,
keep up the good work fellows.
צימר
جمعه 28 تیر 1398 12:31 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find
in a few minutes a villa rented by city, various rooms lofts and villas.
Be astounded by the photographs and knowledge that the site has to offer you you.
The website is a center for you all the ads in the field, bachelorette
party? Enjoy somebody who leaves Israel? It doesn't matter what the explanation you need to rent a villa for an upcoming event or maybe a team recreation appropriate for any age.
The website is also the center of rooms by the hour, which is another subject, for
lovers who are searching for a lavish room equipped for discreet entertainment
having a spouse or lover. Regardless of you would like,
the 0LOFT website produces a look for you to find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and
Gush Dan.
najlepsze konto bankowe
یکشنبه 23 تیر 1398 08:41 ب.ظ
Spot on with this write-up, I seriously believe this web site needs a great deal more
attention. I'll probably be returning to read through more, thanks for
the advice!
konto dla firmy
یکشنبه 23 تیر 1398 06:57 ب.ظ
Howdy! I could have sworn I've been to this
blog before but after browsing through some of the post I realized
it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it and
I'll be bookmarking and checking back often!
najlepsze konto internetowe
یکشنبه 23 تیر 1398 06:28 ب.ظ
What's up, I read your blogs regularly. Your humoristic
style is witty, keep it up!
נערת ליווי ברמת גן
پنجشنبه 20 تیر 1398 10:24 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
He or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the prettiest
lips I've seen. They are well developed, with incredible arms including a
chest that is different on this sweater. We're standing right in front of one
another dealing with how we live, what we wish into the future, what we're interested in on another person. He starts saying that bigger been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting his
lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a good reason right.
But analyze, utilize reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at this time?' he said as I buy much better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, do it.' I reply.

‘I'm keen on how we think.' , he said.

For now, I start scrubbing my calcaneus within his leg, massaging it slowly. ‘So what can you like in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you will never know what you want. Someone that won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when trying new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when attemping a new challenge, especially on the subject of making something mroe challenging in bed ', I intimate ‘And I like girls who are direct, who cut through the chase, like you may did. For being
honest, which is a huge turn on.
נערות ליווי
چهارشنبه 19 تیر 1398 04:48 ب.ظ
"We should build completely to another crescendo, cheri," he said.
"And then we will have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with lust, as well as soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the head of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and Needed
him to thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back nearly my clit.


I used to be aching to have him inside, and I could tell that his have
to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to complement mine, and I knew the sensation of my wet pussy lips within the head of his cock was getting a lot for both of us.


"Allow the finale begin," he was quoted saying, and hubby slid the tip of his cock
inside me.

Both of us gasped as he held his cock there for
any moment. I contracted my pussy to drag him further inside,
anf the husband threw his head back for the sensation. Inch by excruciating inch
he pushed his cock inside me, every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful because it filled me, but I need to it
inside me. I rolled to the side and rested my leg against his
shoulder, and then he plunged his cock completely in.
صیانة شاشات باناسونیك
چهارشنبه 19 تیر 1398 12:44 ب.ظ
Hello all, here every one is sharing such familiarity, therefore it's fastidious to read this website, and I used
to visit this blog daily.
נערת ליווי בבת ים
جمعه 14 تیر 1398 10:39 ب.ظ
Sexy2call Quick search and get the newest results Look for a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search of
escort girls? Discrete apartments? Create a quick search by region
sexy2call
جمعه 14 تیر 1398 06:57 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's which has
a cappuccino. He's handsome. Brown hair slicked back, glasses
that fit his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He or she is well-built, with incredible
arms and also a chest that stands apart with this sweater.
We're standing in-front of one another dealing with how we live, what we really wish for money for hard times, what we're in search of on another person.
He starts saying that they have been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith
that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for grounds right.
But tell me, make use of reject me, does one Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you currently?' he stated as I am closer to him and kiss him.

‘The next time don't ask, function it.' I reply.

‘I prefer the way you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my your back heel as part of his leg, massaging it slowly. ‘What do that suits you in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone you will never know what you want. Somebody that won't say yes even though I said yes. Someone who's unafraid of trying a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid of trying something totally new, especially with regards to making something mroe challenging in the bed room ', I intimate ‘And I adore ladies who are direct, who cut in the chase, like you may did. To generally be
honest, this is a huge turn on.
נערות ליווי בתל אביב
پنجشنبه 13 تیر 1398 03:04 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the modern results Locate a massage escort girl, discrete apartment
or any perfect and indulgent recreation. Seeking escort girls?
Discrete apartments? Come up with a quick search by region of Israel.
נערות ליווי
پنجشنبه 13 تیر 1398 01:47 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino.

He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel eyes and the most
beautiful lips I've seen. He could be well built,
with incredible arms and also a chest that sticks out with
this sweater. We're standing in front of one another talking
about us, what we want in the future, what we're looking for on another person. He starts saying that he's got been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I only say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a good reason right.
But identify, make use of reject me, can you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you right this moment?' he explained as I get closer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, function it.' I reply.

‘I prefer how you will think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my heel bone in his leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you like girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone who knows the things they want. Somebody who won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared when attemping something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt new things, especially on the subject of making something mroe challenging in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves ladies who are direct, who cut throughout the chase, like you recently did. To be
honest, what a huge turn on.'
sexy2call
شنبه 8 تیر 1398 08:10 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino. He
or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face,
hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He could be well built, with incredible arms
plus a chest that shines about this sweater.

We're standing before of one another discussing
people, what you want for future years, what we're trying to find on another person. He starts telling me that he has been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at me,
biting his lip.

‘Oh, I don't know. Everything happens for reasons right.
But let me know, make use of reject me, might you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you right this moment?' he was quoted saying as I purchase far better him and kiss him.

‘Next time don't ask, function it.' I reply.

‘I prefer the way you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my rearfoot in her leg, massaging it slowly. ‘So what can you like in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone that knows whatever they want. Somebody that won't say yes just because I said yes. Someone who's not scared of trying something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt new stuff, especially with regards to making new things in bed ', I intimate ‘And I enjoy females who are direct, who cut with the chase, like you recently did. To generally be
honest, that's a huge turn on.
נערת ליווי
سه شنبه 4 تیر 1398 05:04 ب.ظ
"We should build completely to another crescendo, cheri," he said.
"And then we could have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, as well as soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt your head of his cock push agonizingly
at the entrance of my pussy, and I desired him to thrust into
me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back around my clit.


I became aching to get him inside, and I can tell that his really need
to push that wonderful hard cock inside me was
growing. His moans grew to check mine, and
I knew the feeling of my wet pussy lips around the head of his cock was getting a lot both for of us.


"Allow finale begin," he stated, anf the husband slid the end of his cock inside me.


Both of us gasped because held his cock there
for the moment. I contracted my pussy to pull him further inside, and that he threw his head back
for the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside
me, and each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful because it filled me, but I wanted everthing
inside me. I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, and the man plunged his cock
up in.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}
نمایش نظرات 1 تا 30

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟