تبلیغات
سدید - بررسی مهم ترین ابعاد اهمیت سوریه در خاورمیانه
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

بررسی مهم ترین ابعاد اهمیت سوریه در خاورمیانه

سه شنبه 1 اسفند 1391
علت بازبینی اتحاد بین ایران و سوریه در این وب نوشت، اظهارات حجة الاسلام طائب درباره حمایت ایران از سوریه است:
« اگر دشمن به ما هجوم كند و بخواهد سوریه یا خوزستان را بگیرد اولویت با این است كه ما سوریه را نگه داریم چون اگر سوریه را نگه داریم می توانیم خوزستان را هم پس بگیریم اما اگر سوریه را از دست بدهیم، تهران را هم نمی توانیم نگه داریم0
پس از این اظهار نظر هم رسانه های داخلی برعلیه حجة الاسلام طائب موضع گرفتند و هم رسانه های غربی نظیر بی بی سی!!


اهمیت اتحاد بین سوریه و ایران چیست؟
چرا بی بی سی و بالاترین از تمامیت ارضی ایران دفاع می کنند؟

حمایت ایران از سوریه

اهمیت اتحاد بین سوریه و ایران چیست؟
چرا رسانه های ضد ایرانی (نظیر bbc و ...)  بر علیه حجة الاسلام طائب و اتحاد ایران و سوریه، به طور همزمان، بازی رسانه طراحی کرده اند؟
در ابتدا پاسخی کوتاه و خلاصه به این سوال داده می شود و در ادامه به صورت مفصل بررسی خواهد شد.
1.    وابستگی نسبی اقتصاد نفتی ایران به سوریه: یکی از مهم ترین منافع سوریه برای ایران صادرات گاز ایران به اروپاست. اگر سوریه اجازه صادرات گاز ایران را ندهد، اقتصاد ایران در آینده دچار مشکلی جدی خواهد شد.
2.    اگر سوریه سقوط کند، موقعیت شیعه و اسلام در خاورمیانه به خطر می افتد، سقوط حکومت فعلی سوریه بزرگ‌ترین عقب‌نشینی ایران در منطقه و برهم خوردن توازن قوای راهبردی و تغییر آن در منطقه علیه ایران خواهد بود.

در یک جمله می توان گفت در صورتی که نظام فعلی سوریه سقوط کند، با توجه به نامعلوم بودن نظام بعدی، علاوه بر زیان بزرگ اقتصادی ایران( با توجه به شرایط تحریم و جنگ اقتصادی و ...) جنبش های اسلامی با محوریت ایران در منطقه عقب گرد بزرگی خواهند داشت و شرایط سختی برای اسلام و مسلمانان در منطقه خاورمیانه به رخ می دهد.


بخشی از معادله ی تضعیف شدید ایران و اسلام در منطقه که به سوریه نیز مربوط می شود:
تحریم شدید اقتصادی ایران و ایجاد جنگ اقتصادی + تضعیف نظام سوریه + تلاش رسانه های غربی برای تخریب چهره های موثر انقلابی و غیرمنطقی نشان دادن اتحاد ایران و سوریه و همچنین جانی نشان دادن ایران و سوریه در حوادث سوریه + تلاش همه جانبه برای تخریب و تحریف عقاید شیعه
=
سقوط نظام کنونی سوریه و فشار حداکثری بر اقتصاد ایران + کاهش توان دفاع فلسطین و لبنان و .
..+ تهدید موقعیت اسلام و شیعه در منطقه
غربی ها در طراحی معادله ی فوق به جای استفاده از الفاظ تضعیف و تهدید، قطعا از لفظ "نابودی کامل" استفاده می کنند در حالی که حافظه تاریخیشان ضعیف است که چگونه طراحی سه روزه شان برای بازپس گیری ایران به 8 سال جنگ تبدیل شد و نمی توانند ببینند که ما تا آخر ایستاده ایم...


تفاوت غربی ها و نشریات ایرانی با هم در مخالفت با سخنان طائب چیست؟
رسانه های غربی مخالف اتحاد و حمایت ایران از سوریه هستند
رسانه های ایرانی، منافع ایران، سوریه و اسلام را از اتحاد ایران و سوریه متوجه می شوند اما جان کلامشان این است که برای انجام یک کار فرهنگی درست، نباید از بیراهه رفت و سخنانی نسنجیده گفت تا پیام انقلابی ما مورد سوء استفاده دشمنان قرار نگیرد.

روشن است که منظور اصلی آقای طائب، اولویت دفاع از سوریه بر ایران نبوده است بلکه مقصود، اهمیت دفاع از سوریه است. اما شاید تشبیه حمله به سوریه که به مثابه حمله به خوزستان است، چندان درست نباشد چرا که
اولا برای تبیین اهمیت دفاع از سوریه، ترسیم فضایی تخیلی که جنگی همزمان ایجاد شود، درست به نظر نمی رسد و ثانیا همان طور که روزنامه کیهان1 نیز منتشر ساخته است برای انتقال یك ذهنیت لازم نیست دفاع از محور مقاومت در سوریه را با دفاع از تمامیت سرزمینی در خوزستان یا استان دیگر را در تعارض قرار دهیم، ضمن اینكه سوریه استانی از استان های ما نیست بلكه یك عضو مهم و راهبردی محور مقاومت ضد صهیونیستی است.
در سایت بالاترین عنوان شده که امثال طائب، دلسوز خوزستان و ایران نیستند بنابراین احتمالا سایت ضداسلامی بالاترین دلسوز مردم ایران است!؟!

چرا بی بی سی و بالاترین از تمامیت ارضی ایران دفاع می کنند؟
همه می دانند که حجة الاسلام طائب یکی از افرادی است که علاوه بر کمک به حفظ نظام در فتنه 88، درباره جریان انحرافی نیز افشاگرایی های زیادی داشته است، بنابراین باید شخصیت حجة الاسلام طائب را حفظ کرد و نباید اجازه داد رسانه های غربی مهره سوزی کنند و ایشان و افشاگری های ایشان درباره جریان انحرافی را زیر سوال ببرند(توجه داشته باشید که در شهر تهران پلاکاردهای جریان انحرافی برای انتخابات 92 توزیع شده است!)
بنابراین همه چیز به هم مرتبط است: بازی های رسانه ای غربی، سوریه، ایران و انتخابات 92 و جنگ اقتصادی اش و انرژی هسته ای اش و ...، فلسطین و لبنان همه ارتباط مستقیمی با هم دارند...
در واقع هدف اصلی رسانه های وابسته به انگلیس و اسرائیل، در جهت تضعیف جبهه مقاومت اسلامی در خاورمیانه است. حجة الاسلام طائب تحلیل کاملا درستی داشته اند؛ اگر سوریه را از دست بدهیم، با تضعیف اقتصادی که به خاطر از دست دادن سوریه خواهیم شد و همچنین افزایش تحریم های اقتصادی و فشارهای فرهنگی و رسانه ای دچار مشکلات اقتصادی بدتری خواهیم شد. شاید تشبیه حجة الاسلام طائب درست نباشد اما مضمون و مفهوم کلی سخن ایشان مبنی بر اهمیت دفاع از سوریه، کاملا درست و ضروری است.


پس از پیروزی  انقلاب اسلامی ایران، سوریه نزدیک ترین متحد در میان کشورهای عربی با ایران بوده و در جنگ تحمیلی و همچنین تقویت جبهه مقاومت، همراه ایران بوده است. با توجه به برنامه ریزی گسترده غرب2و4 (لینک برنامه ریزی ها در پانویس) و همچنین برخی دست نشانده ها نظیر عربستان، کاملا روشن است که مساله سوریه، مساله ای فراملی و حتی فرا منطقه ای است.
هدف اصلی از ایجاد بحران در سوریه، مواجهه ی موثر و غیرمستقیم غرب با بیداری اسلامی است.مهم ترین ابعاد اهمیت سوریه در خاورمیانه

1.    موقعیت خاص و مهم ژئوپلیتیک(مکان جغرافیایی از نظر سیاسی) و ژئو استراتژیک: سوریه در محل پیوند سه قاره افریقا، اروپا و آسیا واقع شده است.

2.    وابستگی ایران و عراق به سوریه به سبب انتقال نفت و گازشان به اروپا. این مورد شاید یکی از مهم ترین منافع اقتصادی ایران در حمایت از سوریه باشد3.(پانویس را بخوانید!
!! ایران حداقل 3000 دلار برای احداث خط لوله انتقال گاز به سوریه هزینه کرده است)

3.    سوریه با ایران و جبهه مقاومت اسلامی در منطقه متحد است و از لبنان و فلسطین نیز پشتیبانی می کند، همچنین تنها کشور عربی است که مناسبات مستقل دارد. یکی از مزایای سوریه برای مردم فلسطین، امن بودن سوریه و میزبانی از فلسطینیان می باشد که امکان دسترسی آن‌ها را به نقاط دیگر جهان میسر کرده است. بنابراین دشمن مشترک ایران و سوریه در منطقه رژیم صهیونیستی است.
علاوه بر ابعاد فوق، به نظر می رسد سوریه در سیاست های هسته ای ایران نیز کاملا موثر است و در صورت خروج از بحران، رفتار دیپلماتیک غرب در برنامه های هسته ایران متفاوت خواهد بود.


نقش رسانه های غربی در مساله سوریه

رسانه های غربی به طور جدی تلاش می کنند کشتار مردم غیرنظامی را که اغلب بوسیله تروریست های مزدور غرب انجام می شود، به حکومت سوریه نسبت داده و به دنبال آن ایران را نیز در آن کشتار موثر بدانند.
جالب است که خود غربی ها به تروریست ها برای کشتار مردم سوریه سلاح می فروشند!


اگر نظام سوریه سقوط کند...

با توجه به مطالب فوق، بیش از 30 سال ازاتحاد ایران و سوریه می گذرد و کاملا روشن است که این دو کشور منافع راهبردی مشترکی دارند. همچنین ایران اسلامی با کمک سوریه به حمایت از لبنان و گروه های مبارز فلسطینی پرداخته است. با فروپاشی نظام کنونی سوریه، با توجه به اینکه نظام آتی سوریه نامشخص است و ضمنا تشکیل نظامی پایدار احتمالا زمان زیادی به طول می انجامد، ایران عملا متحد خود در منطقه را از دست می دهد و ارتباط و حمایت ایران از لبنان و فلسطین با مشکل مواجه خواهد شد و احتمالا به تضعیف لبنان و فلسطین می انجامد؛ از طرف دیگر با توجه به طرح صهیونیستی خاورمیانه ی بزرگ، به احتمال زیاد ایران مورد حمله های مستقیم غرب قرار خواهد گرفت چرا که پل ارتباطی اش را قطع کرده اند(
سوریه) و ایران در منطقه تنها شده است و حتی ممکن است اعراب خلیج نشین نیز مواضع تهاجمی جدی تری نسبت به ایران اتخاذ کنند(علاوه بر تحریم های شدید اقتصادی). باید این نکته را نیز در نظر داشت که در این شرایط احتمالا ایران به دلیل کاهش صادرات نفت و گاز و همچنین افزایش تحریم های اقتصادی، دچار بحران های جدی اقتصادی خواهد شد.


جمع بندی

هدف از سرنگونی حکومت فعلی سوریه، قطع محور راهبردی است که ایران را به لبنان، فلسطین و دریای مدیترانه متصل می سازد که منزوی شدن ایران را در پی خواهد داشت.
 صهیونیست ها پس از مشاهده امواج بیداری اسلامی در افریقا و غرب آسیا، درصدد مهار این پدیده از طریق برهم زدن اتحاد ایران و سوریه و منزوی کردن ایران هستند


راهکار

هدف اصلی این نوشتار بررسی اجمالی اهمیت سوریه برای منطقه خاورمیانه و مسلمانان خاورمیانه است، اما برخی از راهکارهای پیش روی ایران، به صورت مختصر و اجمالی بیان می شود:
1.    تغییر نگرش در سیاست های رسانه ای در ایران و مقابله با عملیات روانی دشمن بر ضد ایران و سوریه: متاسفانه عملکرد رسانه های ایران در امر سوریه نا امید کننده است، چرا که در صورتی که رسانه ملی و سپس سایر رسانه ها از نظر فرهنگی به طور کامل اخبار و تحلیل های مربوطه را ارائه می دادند، فضایی خالی برای رسانه های غربی باقی نمی ماند که بخواهند هر چه می خواهند را در ناخودآگاه مردم ثبت کنند. در واقع پوشش مناسب وقایع توسط رسانه ها از یک سو حس کنجکاوی مردم را پاسخ می دهد و از سوی دیگر مواضع ایران را نسبت به سوریه و رسانه های ضد ایران و سوریه آشکار می سازد. در مورد عملکرد رسانه ها شاید بتوان چند مقاله نوشت اما به همین جمله بسنده می شود که عملکرد رسانه ها در ایران به خصوص رسانه ملی، دست کم 10 سال از زمانه عقب تر است و این مجالی است برای جولان رسانه های غربی چون bbc.
2.    اتحاد و همبستگی ملی در زمینه اتحاد ایران و سوریه: برخی از دانشگاهیان در ایران نظیر صادق زیبا کلام مخالف اتحاد ایران با سوریه هستند و تحلیل های عجیبی را مطرح می کنند که با توجه به تاثیر منفی این گونه اظهار نظرها باید پاسخی درخور به آن ها داده شود و سکوت در مقابل اینگونه اظهار نظرها به نفع ایران نیست.
3.    آگاه سازی ملت های منطقه نسبت به مردم سوریه و همچنین کمک به ایجاد اتحاد در مردم سوریه: برای مثال ایران برای مهار بحران در سوریه پیشنهاد تشکیل بسیج را به سوریه ارائه کرد که بسیار موثر واقع شد.** * **
پانویس

0. 
سخنان حجة الاسلام طائب درباره سوریه و بازتاب آن در رسانه های خارجی.
1.
انتقاد کیهان از اظهارات طائب: حمایت از سوریه چه ربطی به دفاع از خوزستان دارد؟

2. 
بررسی آنچه در سوریه اتفاق افتاده است(کلیک کنید)

3. خبرگزاری «ریا نووستی» در 29 آبان 1391: ایران ساخت 225 کیلومتر از 1500 کیلومتر خط لوله انتقال گاز جمهوری اسلامی به سوریه به ارزش سه میلیارد دلار را آغاز کرد.
به گزارش خبرگزاری «ریا نووستی» به نقل از پایگاه اینترنتی "زاویا" (zawya)، انتظار می‌رود، این خط لوله که قرارداد آن در سال گذشته در عسلویه میان وزرای مربوطه ایران و سوریه به امضا رسیده است، در نیمه دوم سال 2013 میلادی کامل شود.
طبق گزارش "زاویا"، ظرفیت انتقال گاز این خط لوله که پیش از ورود به سوریه از بغداد پایتخت عراق عبور خواهد کرد، تا 25 میلیون متر مکعب گاز در روز خواهد بود.
رسانه های غربی، این اقدام تهران برای ساخت خط لوله 10 میلیارد دلاری، تلاش های جمهوری اسلامی برای تقویت بخش انرژی کشور در برابر تحریم های بین المللی می دانند.
یادآور می شود از اول ژوئیه تصمیم اتحادیه اروپا در خصوص تحریم واردات نفت از ایران اعتبار یافته است. این تحریم‌ها، نقل و انتقال منابع مالی مرتبط با ایران در شبکه بانکی بین‌المللی را نیز شامل می ‌شود. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در توضیح اعلام کردند این کار را برای وادار کردن تهران به دست برداشتن از بلندپروازی های هسته ای خود انجام می دهند و ذخایرنفت در اتحادیه اروپا برای سرکردن بدون نفت ایران طی 4 سال و نیم کفایت می کند. طبق ارزیابی کارشناسان، پس از این تحریم ، صادرات نفت ایران به میزان تقریبا 40 درصد کاهش یافته است.
در عین حال، بر اساس گزارش خبرگزاری "فارس"، تهران، بغداد و دمشق در سال 2011 میلادی (1389) برای انتقال گاز ایران به اروپا مسیر جدیدی به نام "خط لوله اسلامی" را تعریف و در مورد آن توافق كردند.
بر اساس این توافق سه جانبه (ایران، عراق و سوریه)، گاز ایران از طریق این خط لوله ضمن تامین مصارف نیروگاهی دو كشور عراق و سوریه، با گذر از خاک این كشور ها، از طریق جنوب لبنان به دریای مدیترانه و از آنجا وارد خاک اروپا خواهد شد.
پیش بینی می شد كه ظرفیت انتقال گاز این خط لوله 110 میلیون متر مكعب خواهد بود، طول مسیر آن در خاک عراق را 500 كیلومتر و در سوریه نیز 500 تا 700 كیلومتر اعلام شد.
با احداث این خط لوله پیش بینی می شود نیاز گاز عراق به میزان 10 تا 15 میلیون متر مكعب در روز، سوریه به میزان روزانه 15 تا 20 میلیون مترمكعب و جنوب لبنان به میزان پنج تا هفت میلیون متر مكعب در روز تامین شود. وزارت نفت ایران اعلام کرد که منابع مالی مربوط به این طرح از طریق فاینانس خارجی تامین شود.
همچنین وزارت نفت ایران با توجه به افزایش ظرفیت تولید گاز در سال های آینده و سیاست كلان جمهوری اسلامی برای "حضور قوی تر در بازار جهانی گاز" پیش بینی کرده بود پروژه های خط هفتم سراسری برای صادرات گاز به پاكستان و خط لوله گاز تركمنستان در شمال شرق كشور فعال کنند.
یادآور می شود که وزیران خارجه اتحادیه اروپا 15 اکتبر (24 مهر) 2012 میلادی بر سر تحریم های جدید علیه ایران شامل معامله اتحادیه اروپا با بانک های ایرانی، تجارت و واردات گاز ایران، توافق کردند.
در چارچوب این تحریم‌ ها کشورهای عضو اتحادیه اروپا از واردات گاز طبیعی از ایران و صادرات فلزات به جمهوری اسلامی منع شده‌اند.
فعالیت‌های هسته‌ ای بحث ‌برانگیز ایران، دلیل اصلی اعمال تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه آن کشور اعلام شده است.
آمریکا، اسراییل و برخی از دیگر کشورهای غربی معتقدند که ایران تحت پوشش برنامه صلح آمیز هسته ای مشغول ساخت سلاح هسته ای است. مقامات ایرانی با رد این اتهامات بارها اعلام کرده اند که برنامه هسته ای این کشور صرفا جهت رفع نیازهای انرژی است.
در رابطه با مساله هسته ای ایران چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارد که در آنها تحریم هایی علیه این کشور اعمال شده است. بعلاوه، تعدادی از کشورها و سازمان های بین المللی قطعنامه های گوناگونی را علیه ایران صادر کرده و خواستار تامین شفافیت کامل برنامه هسته ای ایران و اثبات ماهیت صرفا صلح آمیز آن هستند. در این قطعنامه ها تحریم هایی علیه جمهوری اسلامی اعمال شده و از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های یکجانبه زیادی را علیه اشخاص حقوقی و حقیقی در رابطه با برنامه هسته ای ایران اعمال کرده اند.

4.  
طراحی جنگ آینده خاورمیانه با بازیگری ایران، سوریه و آمریکا+سند (کلیک کنید)

** * **

نویسنده: عارف خطیبی در وب نوشت  سدید.
کپی برداری بدون لینک دادن به منبع، عرفا ناجوانمردانه و شرعا حرام است
 بنابراین بخش نویسنده مقاله و همچنین لینک آن را حذف نکنید.باتشکر.....
» کلمات کلیدی: اخبار سیاسی، اهمیت اتحاد بین سوریه و ایران چیست؟، دلیل حمایت ایران از سوریه، طائب ایران سوریه جنگ حمله خوزستان، بررسی مهم ترین ابعاد اهمیت سوریه در خاورمیانه، بیداری اسلامی، سیاست خارجی،
گمنام
شنبه 12 اسفند 1391 08:58 ب.ظ
سلام داداش

تو هم منبع را ننوشتی

ما را محاکمه می کنی خودت را چی
پاسخ مدیر : سلام

این مقاله را خودم نوشتم

منبعش خودم هستم!!!

در پانویس منابع مورد استفاده با لینکشان نوشته شده
مریم
سه شنبه 8 اسفند 1391 09:39 ب.ظ

█ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █
سلام دوست عزیز
من اپم با عنوان شهدا شرمنده ایم...
منتظر نظراتتون هستم


پاسخ مدیر : سلام تشکر از اینکه به ما سر زدید:)
دنیای نیاز به نـماز | World Prayer .IR
چهارشنبه 2 اسفند 1391 10:32 ب.ظ

بـاسلام، خـداقوت؛
این یکی از مطالبتون هم مثل بقیه زیبا بــود!

خواهش می کنم، چشم هر طور راحتید ... .


ارزنـــده تـرین گــوهر مصـود، نـــماز است
زیبنــده تـرین هــدیه معبـود، نـــماز است

ای دوست بگـو تـا همـه ی خـلق بداننـد
مقصود حق از خلقت موجود، نــماز است
یـــــاعــلی (ع)
الـتـماس دعـــالینـک اصـلی: http://worldprayer.ir
پاسخ مدیر : :)
عالی
سه شنبه 1 اسفند 1391 02:21 ب.ظ
بسیار هوشمندانه نوشتی خطیبی جان زدی تو برجکشون واقعااا لذت بردم واقعاا
پاسخ مدیر : متشکر
بلاگ دایر
سه شنبه 1 اسفند 1391 02:09 ب.ظ
وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید.

www.blogdir.ir
پاسخ مدیر : تشکر
اشعار و سخنان زیبا
سه شنبه 1 اسفند 1391 01:57 ب.ظ
عالی بود...
لینكم كن خبر بده!!!!!!
بازم میام.....
یادت نره!!!!!
بای
پاسخ مدیر : سلام
تشکر :)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟