تبلیغات
سدید - اقتصاد مقاومتی به ریاضتی بدل شده است؟
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

اقتصاد مقاومتی به ریاضتی بدل شده است؟

جمعه 27 بهمن 1391
با توجه به تمرکز دشمنان اسلام و ایران بر ایجاد فشار اقتصادی بر ملت ایران، عده ای مغرضانه و یا بر اثر مصائب فشار اقتصادی، عنوان می کنند که اقتصاد مقاومتی بهانه ای برای اجرای اقتصاد ریاضتی در ایران است.
در این نوشتار برخی تفاوت ها و تضادهای اقتصاد ریاضتی و اقتصاد مقاومتی و مصادیق آن دو در عصر حاضر بررسی شده است.

تفاوت ها و تضادهای اقتصاد مقاومتی و ریاضتی

1. بن بست اقتصادی، شرط لازم اقتصاد ریاضتی؛ آیا ایران به بن بست اقتصادی رسیده است؟
اقتصاد ریاضتی زمانی اتفاق می افتد که دولت به بن بست اقتصادی برسد و مشکلات جدی در اقتصاد کشور بوجود آید. در حالی که در ایران چنین وضعیتی وجود ندارد و کشور ایران در حال پیشرفت است. و این حرکت رو به جلو در تمامی عرصه ها مشهود است و این مساله ای است که غرب به آن اقرار کرده است. برای مثال در زمینه علمی، ایران در عرض 9 سال  1000 درصد رشد داشته و ركورد بیشترین شتاب پیشرفت در علم و تکنولوژی در جهان در عرض 9 سال در اختیار ایران است.(منابع و مستندات پیشرفت علمی را در پانویس ببینید)1 علاوه بر پیشرفت علمی، ایران از نظر اقتصادی نیز در حال پیشرفت است برای مثال بررسی آمار صادرات و همچنین افزایش تولیدات داخلی بیانگر این مطلب است.

باید هوشیار بود و به این نکته توجه کرد که اگر در یک دوره زمانی، به صورت موقتی، و با فشار بیگانگان شتاب رشد اقتصادی کشور کم شد، همچنان پیشرفت اقتصادی در بلند مدت ادامه دارد و تنها شتاب مثبت آن کمتر شده است (و منفی نشده)، بنابراین به کشورمان کمک کنیم تا از این شرایط خارج شده و به شرایط ایده آل برسد.
بنابراین اقتصاد مقاومتی، اقتصادی رو به پیشرفت و توسعه است در حالی که اقتصاد ریاضتی در حال رکود و در جازدن می باشد2.
اقتصاد مقاومتی


2. اقتصاد ریاضتی آخرین راه برای کنترل بحران اقتصادی یک کشور است در حالی که اقتصاد مقاومتی، شیوه ی مدیریت اقتصادی است برای افزایش شتاب پیشرفت اقتصادی در حال توسعه. به بیان دیگر اصطلاح اقتصاد مقاومتی در ایران در زمانی مطرح شده است که کشور در حال پیشرفت و توسعه بوده است لکن اقتصاد مقاومتی به این پیشرفت سرعت می بخشد و نیل به اهداف اقتصاد پویای اسلامی را تضمین می کند. در این صورت می توان اقتصاد مقاومتی را اقتصاد ترمیمی3 نامید نه ریاضتی :)
 

3. رویکرد اقتصاد ریاضتی افزایش مالیات‌ها، کاهش حقوق و دستمزد، کاهش نیروی کار و اخراج آن هاست در حالی که عکس آن در اقتصاد مقاومتی اتفاق می افتد. برای مثال برخی کشورهای اروپایی نظیر یونان در دو دهه اول سال 2000 میلادی سیاست های اقتصاد ریاضتی را در پیش گرفتند و افزایش مالیات و بیکاری سبب اعتراضات گسترده مردم آن کشورها شد. در حالی که در همان زمان در کشور ایران که به تازگی در مسیر اقتصاد مقاومتی گام نهاده است و همچنین فاقد اقتصادی توسعه یافته است، و از طرف دیگر سال ها تحریم اقتصادی را متحمل شده است، دقیقا عکس آن کشورها اتفاق می افتد و آمار بیکاری کاهش می یابد، دستمزدها افزایش می یابد و پیشرفت اقتصادی اتفاق می افتد در نتیجه به هیچ عنوان شرایط به اقتصاد ریاضتی شبیه نیست.
 تفاوت در مولفه ها: مولفه های اقتصاد مقاومتی، مدیریت مصرف، تولید علم، خودکفایی در تولیدات کالا، کارآفرینی و ... است. در نتیجه رویکرد آن پیشرفت همه جانبه است و با رویکردهای اقتصاد ریاضتی که بیشتر بر پایه اعمال فشار اقتصادی بر مردم است، کاملا متفاوت می باشد.

4. اقتصاد دفاعی: اقتصاد مقاومتى یعنى اقتصادى كه همراه با مقاومت در مقابل كارشكنى دشمن باشد4 و از این جهت اقتصادی دفاعی است3. بنابراین در اقتصاد مقاومتی ابزارها و شیوه‌های هجمه‌ی دشمن پیشاپیش شناخته می شود و بر اساس آن ها استراتژی مقاومت خود را علیه آنان تدوین و اجرا می کنیم
در حالی که در اقتصاد ریاضتی استراتژی مقاومت تنها ریاضت و تحمل سختی توسط مردم است و پیشرفت اقتصادی و حساب شده ای در جهت مبارزه با مشکلات اقتصادی وجود ندارد.


5. اقتصاد مقاومتی بر مبنای برنامه ریزی جامع: اقتصاد مقاومتی در ایران با مطالعات و برنامه ریزی های زیادی همراه بوده است در حالی که در اقتصاد ریاضتی به نسبت اقتصاد مقاومتی، طرح و برنامه کمتری وجود دارد. برای مثال در حال حاضر وضعیت اقتصادی با مولفه هایی نظیر رشد اقتصادی، ضریب جینی، نرخ تورم، بیكاری و بهره وری ارزیابی می شود، ولی در مدل اقتصاد مقاومتی، می توان شاخصه ها و ضرایب جدیدی را همانند ضریب خودكفایی در تولید ملی، ضریب استفاده از فن آوری های نوین و ... ارائه کرد. همچنین برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلندمدت اقتصادی برای پیشرفت اقتصادی ایران اسلامی تدوین شده است.

 در این نوشتار بیشتر تفاوت های دو نوع اقتصاد مذکور بیان شد. شاید با بررسی های بیشتر بتوان تفاوت های بیشتری بین اقتصاد مقاومتی و ریاضتی یافت.


سخنی با منتقدان
1. حکومت ایران، حکومتی مردمی است
کشورهای غربی زمانی که با شکست سیاست های اقتصادی مواجه شدند، سخت ترین ریاضت های اقتصادی را اجرا کردند؛ حکومت ایران، حکومتی کاملا مردمی است و اگر زمانی نیاز به اجرای ریاضت اقتصادی باشد، این مساله را به صراحت با مردم در میان خواهد گذاشت و اساسا نیازی به پنهان کاری نیست؛ چرا که از یک سو جنگ ارزی و اقتصادی دشمن علیه ایران آشکار است و از سوی دیگر مردم ایران بسیار هوشیار هستند و پشتیبانی آن ها از حکومت اسلامی ایران در شرایط بحران، مانند دوران جنگ و نیز سه دهه تحریم اقتصادی نشان داده‌ است که ملت ایران نه تنها در مقابل جنگ نرم دشمن ایستاده اند و مقاومت کرده اند بلکه در شرایط سخت جنگ تحمیلی نیز جان خود را فدای میهن خود کرده اند.

2. کمک به کشور در شرایط فشار اقتصادی و تحریم
کسانی که معتقدند اقتصاد مقاومتی در ایران بهانه ای برای اجرای اقتصاد ریاضتی است، اگر واقعا دلسوز ایران و اسلام هستند، به جای مطرح کردن این شبهات که سبب ایجاد جوی منفی شده و مبنای علمی هم ندارند، به پژوهش در زمینه اقتصاد مقاومتی بپردازند و وقت و انرژی خود و دیگران را با این شبهه افکنی ها نگیرند تا سرعت قطار پیشرفت کشور روزافزون گردد. همان طور که رهبر انقلاب اسلامی هم فرموده اند:
«همه‌ى مسئولان و دلسوزان کشور که خود را موظف بدانند، مکلف بدانند به ایجاد کار، به تولید، به کارآفرینى، به پر رونق کردن روزافزون این کارگاه عظیم؛ که کشور ایران حقیقتاً امروز یک کارگاه عظیمى است. همه خودشان را باید موظف بدانند»6

******
پانویس
1. براساس گزارش‌های تقریبا مشابه چندین پایگاه معتبر جهانی از جمله اسکوپوس (scopus)، تامسون رویترز(Thomson reuters) و مجله علمی معتبر نیچر(Nature) و انجمن سلطنتی علوم بریتانیا و:
http://www.science-metrix.com/30years/index.html
http://www.berr.gov.uk/files/file27330.pdf

2. نگارنده این وب نوشت منکر شرایط سخت اقتصادی در ایران نیست ولی در مقایسه با غرب، ایران در وضعیتی بهتر و رو به پیشرفت است و در دوره گذار از اقتصاد بیمار به اقتصاد مقاومتی و سازمان یافته است و با توجه به پیشرفت های اقتصادی و مطالعات و برنامه ریزی ها، به مرور زمان مشکلات اقتصادی کمتر خواهد شد. ان شاءالله...
3. تعریف دکتر عادل پیغامی از اقتصاد مقاومتی، استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، درج شده در پایگاه دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای. 
4. بیانات امام خامنه ای در دیدار جمعی از پژوهشگران و مسئولان شركت‌های دانش‌بنیان در تاریخ 8 مرداد 1391.
5. الزامات اقتصاد مقاومتی را در اینجا و همچنین اینجا ببینید...
6. بیانات امام خامنه ای در دیدار جمعی از کارآفرینان، رمضان، 89.
--- --- --- ---
بازنشرها: تاکنون 3 وبلاگ کپی کرده اند ولی 2 تای آن ها منبع و لینک ما را درج نکرده اند!!!!(چند هفته بعد لینک بازنشرکنندگان قرار می گیرد)
نویسنده: عارف خطیبی در وب نوشت  سدید.
کپی برداری بدون لینک دادن به منبع، عرفا ناجوانمردانه و شرعا حرام است
 بنابراین بخش نویسنده مقاله و همچنین لینک آن را حذف نکنید.باتشکر.....» کلمات کلیدی: تفاوت اقتصاد مقاومتی با اقتصاد ریاضتی، اقتصاد مقاومتی، وبلاگ سدید، فرق اقتصاد ریاضتی و مقاومتی، اقتصاد مقاومتی یا اقتصاد ریاضتی، تفاوت اقتصاد مقاومتی و ریاضت اقتصادی، اقتصاد مقاومتی به ریاضتی بدل شده است؟،
مریم
دوشنبه 30 بهمن 1391 12:07 ب.ظ
سلام
ممنون از اینکه دعوت منو پذیرفتید
شماهم لینک شدید
درضمن من اپم با عنوان اقا نیا مهدی جان نیا
منتظر حضورتون و نظراتتون هستم
یاعلی
پاسخ مدیر : سلام تشکر :) مطلب جدیدتون رو هم خوندم ...
MARYAM
یکشنبه 29 بهمن 1391 10:41 ق.ظ
سلام وبلاگ پرمحتوایی دارید اگه دوستداشتید به منم سربزن
پاسخ مدیر : سلام خانوم ذوالفقاری
وب خوبی دارید
لینکتون کردم :)
مسلمان قرآنی
شنبه 28 بهمن 1391 11:00 ق.ظ
سلام و خسته نباشید
منتظر حضورتان میمانم
پاسخ مدیر : سلام
اقا یا خانوم نسبتا محترم
قبلا در وب نوشت بینات من هم همین نظر رو داده بودید و پاسختون رو دادم

شما ضد شیعه می نویسید؟
ضد تفسیر می نویسید؟
امثال شما دارن زیادن میشن که به ظاهر با منطق وارد اینترنت میشن و میخان ظاهرا شبهه ایجاد کنند...
بحثهای علمی رو در میان مردم مطرح می کنید؟ اگه بحث علمی دارید با همون مفسران مباحثه کنید نه با مردمی که تخصصی ندارن....
و مطمئن باشید حق پیروز خواهد بود...
محبوب خدا
شنبه 28 بهمن 1391 07:20 ق.ظ
سلام .... از مطالب خوب تون استفاده کردیم ....
خوشحال میشم وبلاگم رو در پیوندهاتون قرار بدید .....
در صورت تمایل اطلاع دهید ...
با تشکر
التماس دعا
پاسخ مدیر : سلام
متشکرم :)
لینک شدید
nina
جمعه 27 بهمن 1391 04:59 ق.ظ
سلام
خوبی؟
وبلاگ جالبی داری
ممنون میشم به منم یه سری بزنی.
پاسخ مدیر : سلام
تشکر
(هرچند نظرات تبلیغاتی را دوست ندارم ولی منتشر میکنم این نظر رو:)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟