تبلیغات
سدید - میراث آلبرتا چگونه است؟
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

میراث آلبرتا چگونه است؟

دوشنبه 29 آبان 1391

نقدی بر نقد مستندی نقاد؛ میراث آلبرتا 1
نقد مستند باید از نقد مهاجرت نخبگان تفکیک شود

مستند میراث آلبرتا(1) به کارگردانی حسین شمقدری به مسئله فرار مغزها در ایران می پردازد و مورد توجه جامعه دانشگاهی و همچنین رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت. سازندگان این مستند به دلیل استقبال از آن و همچنین پرداخت عمیق تر به موضوع مهاجرت نخبگان، سری دوم این مستند را ساختند. در این نوشتار مستند میراث آلبرتا(1) از نظر ساخت و مضمون مورد بررسی قرار گرفته است.

 میراث آلبرتاعنوان "نقدی برای نقد مستند آلبرتا" از آن جهت است که در ادامه بخش هایی از نقد آقایان مسعود فراستی1 و شهرام زعفرانلو در سایت خبر آنلاین2 نقل می شود تا از دیدگاه سینمایی به اثر نگاه شود و قسمت هایی که به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره دارد و نه به نقد فیلم، تفکیک و نقد شده است. مستند میراث آلبرتا، حرف دارد برای گفتن، انسان را به فکر کردن وامی دارد، همان طور که نادر طالب زاده درباره آن گفت:« این مستند یک جدل فرهنگی است، جدلی که در همه جا وجود دارد اما این بچه‌ها توانستند این جدل فرهنگی را با حرف‌های به روز به درستی به ما نشان دهند.»3 بنابراین نقص ها و ضعف های آن کمتر به چشم می آید.

الف. نقد مستند از نظر ساخت

نظرات مثبت مسعود فراستی
1:
1. کار، خوبه. این فیلم آدم رو به فکر وامی دارد.
2. دوربین خوب بود، شخصیت داشت، حرکت ها خوب بود.
3. انتهای فیلم خوبه که سوالی تمام می شود.
4. خیلی خوب بود.
1 نظر منفی مسعود فراستی: جذابیت های قلابی!

نقد آقای زعفرانلو:
عنوان مستند "میراث آلبرتا" است. آلبرتا، برگرفته از نام دانشگاهی است در کاناداپ.ن...1
فیلم دو پاره است. پاره نخست حرفها و درددل های آن هایی است که رفته‌اند و تمایل به رفتن دارند و در پاره دوم نظرات منتقدانی است که به روند مهاجرت نخبگان دانشگاه شریف معترض و منتقدند.
درست است که کلیت اثر به موضوع خاص مهاجرت نخبگان می‌پردازد. اما دو پارگی موجود در آن روند یکپارچه و منسجم ساختار را به هم می‌زند. در بخش اول بیننده با تعریف و تمجیدهای گوناگونی از محیط آن سوی آبها مواجه است و از مشکلات داخلی که منجر به مهاجرت جدی افراد شده مطلع می‌گردد. اما در نیمه‌ی دوم ناگهان با فضایی تقبیح‌کننده‌ی مهاجرت نخبگان مواجه است. پرش دفعی به جای ایجاد روندی تدریجی و متناسب، از فضایی به فضایی کاملاً متفاوت و متضاد، در پایان نمی‌تواند مخاطب را در برقراری ارتباطی منطقی و مستحکم در دستیابی به پیام کلی اثر یاری رساند.پ.ن...2

اطلاع‌رسانی در بخش هایی دچار نقصان و نارسایی است. سکانس حمله دانشجویان شریف به رییس دانشگاه و مجروح کردن او، عدم موافقت دانشجویان دانشگاه با ایجاد مقبره برای شهدای گمنام در محیط دانشگاه، نادیده گرفتن علت های ریشه‌ای و عمیق با پرداختن به علل سطحی مهاجرت نخبگان با برچسب "مدگرایی" و جستجوی آرمانشهر آزادی‌های بی‌حد و حصر دانشجویان در خارج از ایران؛ برای بیننده‌ و دانشجویی که با مسائل و مشکلات دانشگاه شریف آشنایی چندانی ندارد، ابهام‌آمیز است و برای آن ها که مطلعند در بخش هایی غیرواقعی جلوه می‌کند.
این نارسایی به عدم توان سازندگان اثر در جمع‌آوری و مرتب‌سازی اطلاعات توصیفی در قدم اول و انتقال مفاهیم و اطلاعات با تحلیل و تفسیر در قدم بعدی، بازمی‌گردد.

ویژگی‌ بارز مستند "میراث آلبرتا" در سعی و تلاش عوامل تولید برای فضاسازی و برانگیختن احساسات عاطفی بیننده است. طرح خودکشی دانشجویی در خوابگاه، به تصویرکشیدن اشک های مادری در فرودگاه، نمایش کشتار عراقی‌ها توسط سربازان کاملاً مسلح آمریکایی، سخنان استاد دانشگاهی که فرزندش را از ساختن سلاح برای آمریکایی‌ها و کشتار انسانها بازمی‌دارد، صحنه‌ی درگیری‌ دانشجویان به هنگام تشییع شهدای گمنام در محوطه دانشگاه، گریه استادی که خود دچار احساسات شده و از ناآگاهی دانشجویان و جوانان امروزی گله دارد؛ همگی با تدوینی آگاهانه در لابلای سایر سکانسها چنان گنجانده شده که هم از سنگینی مباحث منطقی و استدلالی می‌کاهد و به احساسی کردن فضا کمک می‌کند و هم گریزگاهی است برای فرار از پاسخ به سوالاتی که خود طرح کرده و یا در ذهن مخاطب شکل گرفته و احیاناً پاسخی قانع‌کننده برای آن ها ندارد.

نپرداختن به مسائل دانشجویان ایرانی حاضر در دانشگاه‌های اروپا و سایر کشورهای آسیایی، و تمرکز نقد بر دو کشور آمریکا و کانادا، از دیگر مشخصه‌ی "میراث آلبرتا" است که شاید در قسمت دوم مدنظر تولیدکنندگان آن قرار گیرد و از غلظت بار سیاسی آن بکاهد.ب. نقد موضوع فرار مغزها در حاشیه مستند


نقد بر نقد
 پاره ای از نقد فوق(نقد شهرام زعفرانلو) که برداشت های شخصی بوده و نقد فرم نیست در ذیل آورده شده:

...1. به بیان خود فیلم، میراث آن برای ما ایرانیان شوی مبتذلی است به نام "سوسن خانم" که توسط برخی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آنجا ساخته و اجرا شده است.
پاسخ: اگر فقط به بیان خود فیلم توجه شود، تنها میراث، شوی مبتذل نیست و ارث های دیگری نیز اشاره شده؛ البته سازنده فیلم قادر به معرفی میراث بیشتری از آلبرتا بوده که در قسمت بعد این مستند به آن اشاره شده است.

...2. این مستند از ابتدا دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: 1.بد جلوه دادن تحصیل در خارج از کشور (آمریکا و کانادا) 2. تقبیح ماندن و نیامدن. هرچند در بخشهایی منفور و ذلیلانه بودن تحصیل در خارج را تبلیغ می‌کند، اما در پایان از موضع خود عدول کرده و صرفاً به لزوم بازگشت به وطن تاکید و تکیه دارد.
پاسخ:  این سخن به کلی نظر شخصی است. اتفاقا این فیلم می گوید تحصیل در خارج اشکالی ندارد بلکه باید بازگشت. در واقع دو جمله فوق فقط سه کلمه ی تقبیح ماندن و نیامدن درست است.

...3. قرار دادن سکانس سخنان وزیر خارجه آمریکا در حمایت از آزادی های مدنی و ترسیم فضای خفقان در ایران، پس از عکس‌العمل رئیس جمهور ایران به خبر خودکشی دانشجوی دانشگاه شریف و مهاجرت بی‌رویه‌ی نخبگان؛ بیننده را به قضاوت در خصوص دو دیدگاه کلان مدیران ارشد آمریکا و ایران در قبال معضل فرار مغزها، دعوت می‌کند.
پاسخ: دست امریکا برای مردم جهان رو شده، همه می دانند آن ها عاشق چشم و ابروی ما نیستند و به نخبگان علمی ما نگاه ابزاری دارند. عکس العمل رییس جمهور ایران هم می تواند فرار از پاسخ تلقی شود هم ...؟

...4. چنین تدوین هایی در عین رسایی و طعنه‌آمیز بودن، در جاهایی نیز نامتجانس می‌نماید. تصاویری می‌بینیم از شوی "سوسن خانم" که برش می‌خورد به تصاویری از اردوی مناطق جنگی دانشجویان دانشگاه شریف. اگر هدف سازندگان اثر تقبیح و لعن و نفرین دانشگاه های آمریکا و کاناداست که فرزندان این آب و خاک را به انحراف اخلاقی کشانده‌اند، قیاس آن با سایر دانشجویانی که در مسیر دیدار از مناطق جنگی هستند، قیاسی مع‌الفارق است و به ذوق و احساس بیننده لطمه می‌زند.
پاسخ: ممکن است دانشجویانی که به خارج از کشور می روند دچار انحراف اخلاقی شوند، زمینه فراهم تر از داخل کشور است؛ همچنین ممکن است منحرف نشوند. به هر حال کسی که اعتقادات قوی دارد، در هر جایی از جهان باشد، رفتاری یکسان خواهد داشت.
در گفتگوی رجانیوز با سازندگان مستند «میراث آلبرتا» آمده است4: «جامعه‌ی ایرانیان کانادا کمپینی درست کرده‌اند که باید یک جوابی برای «میراث آلبرتا» بسازیم، چون در حق دانشگاه آلبرتا و دانشجویان ایرانی مقیم کانادا اجحاف شده! گفته‌اند ما اینجا نماز جماعت داریم، دعای کمیل داریم! البته ان‌شاءالله در قسمت دوم آلبرتا به این می‌پردازیم که عده‌ای در همان آلبرتا، شب قدر دارند، نماز جماعت دارند، ولی دینی را پیاده می‌کنند که در آن حجاب نیست. حرف ما این است که اگر دنبال آن نوع اسلام هستی، برو جای دیگر دنبالش بگرد. ما در اینجا چنین اسلامی را نمی‌خواهیم. »
رفتن به خارج برای تحصیل با هدف افزایش آگاهی اشکالی دارد؟ چرا که در حدیثی از پیامبر آمده است: برای تحصیل علم به دورترین نقطه عالم سفر کنید5. مهم این است که فرد پس از تحصیل برای کشور خود نیز ثمراتی داشته باشد. مگر دکتر حسابی، چمران، پرفسور سمیعی و ...... در کجا تحصیلات دانشگاهی داشتند؟
سخن آخر اینکه باید بین احساس و عقل مرز گذاشت. در فیلم مصاحبه پس از جشنواره فجر6 دیدم دانشجویی می گفت باید بین احساس و عقل یکی را انتخاب کرد. در این فیلم کمی غلظت احساسات زیاد شده بود. در حالی که مباحث منطقی روشنی وجود دارد. متاسفانه در این فیلم دلایلی منطقی برای رفتن وجود دارد ولی دلایل ماندن، احساسی است!در پایان بخشی از صحبت های سازنده مستند آلبرتا در گفتگو با رجا نیوز آورده شده است4
جو زده نشوید
 در 22 اسفند سال 84 بود که دفن شهدا اتفاق افتاد. یک عده که می‌گفتند پیکر باید دفن شود، می‌خواستند ‌آن را به زور دفن کنند، آن عده هم که مخالف بودند، جمع شدند که نگذارند دفن شود. در نتیجه‌ بین این دو گروه درگیری ایجاد و از سوی مخالفان به پیکر شهید بی‌حرمتی شد. حالا چرا این اتفاق باید در دلِ قضیه‌ی فرار مغزها مطرح شود؟ ما می‌گوییم برخی از این دوستان عزیز ما که نخبه هم هستند، در برخی تصمیم‌های‌شان بسیار جوزده و فکرنشده عمل می‌کنند. ما این اتفاق را گذاشتیم تا این تلنگر جدی به مخاطب زده شود و در این فکر بیشتر فرو برود که ممکن است تو در یک اتفاق به راحتی جوزده ‌شوی و کاری ‌کنی که بعداً خودت از کارت پشیمان شوی و بدیهی‌ترین مسئله‌ات را زیر سئوال ببری. در مستند گفته می‌شود که بسیاری از نخبگان ما که مهاجرت می‌کنند، به این فکر نمی‌کنند که دارند به یک سیستمی کمک می‌کنند که از آنها اکثراً استفاده‌ی نظامی می‌خواهد، از آنها ساخت موشک می‌خواهد تا روی سر مردم کشور او بریزد.
«میراث آلبرتا» می‌گوید اگر تو به فکر خودت هستی، به فکر آزادی، یک تکنولوژی برتر و شهر زیباتر هستی، جایی مثل آمریکا و کانادا برای تو بهترست، اما اگر فکر مردمت هستی و می‌خواهی، نباید این قدر راحت تسلیم این قضیه شوی. ما می‌گوییم مشکلات را می‌فهمیم، ولی بدان اگر می‌خواهی به مردمت خدمت کنی، نباید با دیدن مشکلات جوزده شوی که چون همه دارند می‌روند، من هم باید بروم. این اتفاقی است که در جامعه‌ی نخبگان دارد می‌افتد.
نمی‌خواستیم بگوییم غرب بد است؛
«میراث آلبرتا» میخواهد به دو تا سئوال جواب بدهد: چرا باید رفت؟ چرا باید ماند؟ دلایل چرا باید رفت ها را می آورد و دنبال یکسری دلیل می گردد که چرا باید در ایران ماند؟ وقتی دنبال دلیل می گردد، دو تا دلیل پیدا میکند: مذهبی و ملی. دلایل مذهبی به این برمی‌گردد که بچه هایی هستند که به انقلاب و به شهدا اعتقاد دارند و الگویشان این است که باید وظیفه محور و مسئولیت محور باشیم. این آرمان و هدفی است که آنها دارند. این هدف و آرمان بچه های مذهبی مقایسه می شود با آنهایی که به دلایلی که اول فیلم آمده به آلبرتا رفت هاند و در آن جا همه چیز برایشان تأمین است و زندگی خوب و راحتی دارند و «سوسن خانم» و لذت های دنیایشان هم برای آن ها تأمین است.4


--------
منابع
1. فیلم تکه‌ی صحبت‌های مسعود فراستی.
2. خبر آنلاین.
3. رجا نیوز.
4. رجانیوز.
5. حر عاملی، وسائل الشیعه، بیروت، دار الاحیاء التراث العربی، 20 جلدی، ج18، ص14؛ و ر.ك: بحار الانوار، ج1، ص108.
6. کلیپ اکران خصوصی مسعود فراستی و مصاحبه پس از جشنواره فجر.» مطالب مرتبط: مغز فراری،
» کلمات کلیدی: سینما، میراث آلبرتا، نقد میراث آلبرتا، نقد مستند میراث آلبرتا، مستند میراث آلبرتا، فرار مغزها، مهاجرت نخبگان،
order now generic kemadrin mastercard
جمعه 23 آذر 1397 12:21 ق.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your website?
My website is in the very same niche as yours and my visitors would
certainly benefit from some of the information you provide here.

Please let me know if this okay with you. Appreciate it!
casino online gambling
سه شنبه 20 آذر 1397 07:31 ب.ظ
casino games free
casino online free
casino games roulette
vegas casino games
olejek CBD
دوشنبه 19 آذر 1397 05:34 ق.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I love the information you provide here and can't wait to
take a look when I get home. I'm shocked at how fast
your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G ..
Anyways, excellent blog!
buy cials online
جمعه 16 آذر 1397 07:21 ق.ظ

You suggested this very well!
cialis per paypa cialis professional yohimbe cialis professional yohimbe prescription doctor cialis cialis super acti cialis dose 30mg try it no rx cialis cialis without a doctor's prescription are there generic cialis cialis generico online
buy cialis online cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:12 ب.ظ

Valuable forum posts. With thanks!
cialis soft tabs for sale cialis 10mg prix pharmaci cialis prezzo in linea basso we choice cialis pfizer india estudios de cialis genricos callus cialis 5 mg scheda tecnica legalidad de comprar cialis when can i take another cialis cialis kamagra levitra
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:06 ب.ظ

This is nicely said. .
no prescription cialis cheap tadalafil cialis for bph cialis 20 mg cialis farmacias guadalajara side effects for cialis we choice cialis uk cialis venta a domicilio cialis per paypa cialis pas cher paris
casino games list
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:51 ق.ظ
best online casino games free
casino games real money
top rated free online casino games
best us casinos online
play casinos
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:38 ق.ظ
casino g
pogo casino slots
online casino
casinos online
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:51 ق.ظ

Useful data. Thanks!
prescription doctor cialis cialis great britain cialis generico postepay tadalafil 20 mg cialis 20 mg cut in half buy generic cialis if a woman takes a mans cialis only now cialis for sale in us buy online cialis 5mg dosagem ideal cialis
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 04:46 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
how does cialis work only now cialis 20 mg cialis 20 mg cost cialis lowest price cialis for sale south africa if a woman takes a mans cialis side effects of cialis venta cialis en espaa comprar cialis 10 espa241a price cialis best
buy cialis germany
سه شنبه 13 آذر 1397 05:25 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis pas cher paris online prescriptions cialis only here cialis pills 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis cipla best buy cialis venta a domicilio buy cialis online legal cost of cialis per pill cialis herbs generic low dose cialis
casino g
دوشنبه 12 آذر 1397 05:24 ب.ظ
casino games
best online casino games free
casino games free
free casino games and poker
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 05:20 ب.ظ

You said it perfectly..
cost of cialis cvs cialis 5 mg para diabeticos link for you cialis price cialis alternative online cialis sublingual cialis online cialis 5 mg buy we recommend cialis best buy are there generic cialis cialis rezeptfrei sterreich
where to buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 05:07 ق.ظ

You actually explained it terrifically!
cialis dose 30mg cialis australia org cialis qualitat cialis free trial venta de cialis canada cialis 200 dollar savings card dose size of cialis cialis great britain cialis generic cialis 5 effetti collaterali
buy cialis uk
یکشنبه 11 آذر 1397 04:45 ب.ظ

You've made your point!
5 mg cialis pharmacie en ligne are there generic cialis generic cialis in vietnam price cialis best estudios de cialis genricos we recommend cialis best buy india cialis 100mg cost cialis tablets for sale cialis 5 mg buy generic cialis 20mg tablets
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 04:43 ق.ظ

You explained this exceptionally well!
prezzo cialis a buon mercato cialis usa cost only best offers cialis use cialis wir preise cialis official site cialis diario compra comprar cialis navarr buy cialis online nz generic cialis pill online cialis super acti
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 05:19 ب.ظ

Thank you, A good amount of postings!

precios de cialis generico 5 mg cialis pharmacie en ligne price cialis wal mart pharmacy buy cialis cheap 10 mg cialis online deutschland cialis 5 mg scheda tecnica tesco price cialis pastillas cialis y alcoho cialis ahumada cialis y deporte
buy cialis no rx
شنبه 10 آذر 1397 04:20 ق.ظ

Very good knowledge. Many thanks!
how do cialis pills work generic for cialis buying brand cialis online estudios de cialis genricos cialis 100 mg 30 tablet acheter cialis meilleur pri effetti del cialis cialis italia gratis buy original cialis cialis daily dose generic
Cialis online
جمعه 9 آذر 1397 05:04 ب.ظ

Appreciate it, A lot of advice!

cialis 20mg prix en pharmacie cialis vs viagra cialis for sale in europa prix cialis once a da legalidad de comprar cialis cialis reviews cialis professional from usa can i take cialis and ecstasy look here cialis cheap canada cialis australia org
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 05:19 ق.ظ

Valuable knowledge. Many thanks!
canadian discount cialis can i take cialis and ecstasy cialis tadalafil we recommend cheapest cialis price cialis best usa cialis online tadalafilo we use it cialis online store only here cialis pills where cheapest cialis
where to buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:58 ب.ظ

You actually expressed this adequately!
cialis coupons printable cialis tablets for sale cialis australian price chinese cialis 50 mg cialis farmacias guadalajara tadalafil 10 mg cialis rckenschmerzen buy cialis cheap 10 mg cialis daily reviews estudios de cialis genricos
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:07 ق.ظ

Wow loads of terrific material!
cialis 05 generic cialis pro calis precios de cialis generico cialis tablets cialis 20 mg best price viagra or cialis cialis super kamagra cialis kaufen bankberweisung cialis e hiv
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:10 ب.ظ

Beneficial tips. Kudos.
cialis diario compra low dose cialis blood pressure precios cialis peru brand cialis nl cialis 5mg cialis usa cost cialis 50 mg soft tab cialis for sale south africa cialis wir preise buying cialis overnight
buy generic cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:32 ق.ظ

Valuable forum posts. Appreciate it.
precios de cialis generico pastillas cialis y alcoho wow cialis 20 import cialis order cialis from india are there generic cialis safe site to buy cialis online tesco price cialis cialis for sale south africa we choice cialis uk
chinese herbal medicine clinical trials
سه شنبه 6 آذر 1397 07:53 ب.ظ
Pearline
سه شنبه 6 آذر 1397 03:02 ق.ظ
oregano oil купить
سه شنبه 6 آذر 1397 02:58 ق.ظ
Cumpara Raspberry Pi three Mannequin B 1 Gb RAM de la eMAG!
casino online gambling
جمعه 2 آذر 1397 03:50 ق.ظ
play casino games online
casino games
casino games
new usa online casinos 2017
Gena
سه شنبه 29 آبان 1397 11:06 ق.ظ
tabletten zum abnehmen test
شنبه 26 آبان 1397 09:43 ق.ظ
Amazing issues here. I am very happy to look your post.

Thanks so much and I am having a look ahead to touch you.
Will you kindly drop me a e-mail?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}
نمایش نظرات 1 تا 30

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟