تبلیغات
سدید - میراث آلبرتا چگونه است؟
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

میراث آلبرتا چگونه است؟

دوشنبه 29 آبان 1391

نقدی بر نقد مستندی نقاد؛ میراث آلبرتا 1
نقد مستند باید از نقد مهاجرت نخبگان تفکیک شود

مستند میراث آلبرتا(1) به کارگردانی حسین شمقدری به مسئله فرار مغزها در ایران می پردازد و مورد توجه جامعه دانشگاهی و همچنین رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت. سازندگان این مستند به دلیل استقبال از آن و همچنین پرداخت عمیق تر به موضوع مهاجرت نخبگان، سری دوم این مستند را ساختند. در این نوشتار مستند میراث آلبرتا(1) از نظر ساخت و مضمون مورد بررسی قرار گرفته است.

 میراث آلبرتاعنوان "نقدی برای نقد مستند آلبرتا" از آن جهت است که در ادامه بخش هایی از نقد آقایان مسعود فراستی1 و شهرام زعفرانلو در سایت خبر آنلاین2 نقل می شود تا از دیدگاه سینمایی به اثر نگاه شود و قسمت هایی که به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره دارد و نه به نقد فیلم، تفکیک و نقد شده است. مستند میراث آلبرتا، حرف دارد برای گفتن، انسان را به فکر کردن وامی دارد، همان طور که نادر طالب زاده درباره آن گفت:« این مستند یک جدل فرهنگی است، جدلی که در همه جا وجود دارد اما این بچه‌ها توانستند این جدل فرهنگی را با حرف‌های به روز به درستی به ما نشان دهند.»3 بنابراین نقص ها و ضعف های آن کمتر به چشم می آید.

الف. نقد مستند از نظر ساخت

نظرات مثبت مسعود فراستی
1:
1. کار، خوبه. این فیلم آدم رو به فکر وامی دارد.
2. دوربین خوب بود، شخصیت داشت، حرکت ها خوب بود.
3. انتهای فیلم خوبه که سوالی تمام می شود.
4. خیلی خوب بود.
1 نظر منفی مسعود فراستی: جذابیت های قلابی!

نقد آقای زعفرانلو:
عنوان مستند "میراث آلبرتا" است. آلبرتا، برگرفته از نام دانشگاهی است در کاناداپ.ن...1
فیلم دو پاره است. پاره نخست حرفها و درددل های آن هایی است که رفته‌اند و تمایل به رفتن دارند و در پاره دوم نظرات منتقدانی است که به روند مهاجرت نخبگان دانشگاه شریف معترض و منتقدند.
درست است که کلیت اثر به موضوع خاص مهاجرت نخبگان می‌پردازد. اما دو پارگی موجود در آن روند یکپارچه و منسجم ساختار را به هم می‌زند. در بخش اول بیننده با تعریف و تمجیدهای گوناگونی از محیط آن سوی آبها مواجه است و از مشکلات داخلی که منجر به مهاجرت جدی افراد شده مطلع می‌گردد. اما در نیمه‌ی دوم ناگهان با فضایی تقبیح‌کننده‌ی مهاجرت نخبگان مواجه است. پرش دفعی به جای ایجاد روندی تدریجی و متناسب، از فضایی به فضایی کاملاً متفاوت و متضاد، در پایان نمی‌تواند مخاطب را در برقراری ارتباطی منطقی و مستحکم در دستیابی به پیام کلی اثر یاری رساند.پ.ن...2

اطلاع‌رسانی در بخش هایی دچار نقصان و نارسایی است. سکانس حمله دانشجویان شریف به رییس دانشگاه و مجروح کردن او، عدم موافقت دانشجویان دانشگاه با ایجاد مقبره برای شهدای گمنام در محیط دانشگاه، نادیده گرفتن علت های ریشه‌ای و عمیق با پرداختن به علل سطحی مهاجرت نخبگان با برچسب "مدگرایی" و جستجوی آرمانشهر آزادی‌های بی‌حد و حصر دانشجویان در خارج از ایران؛ برای بیننده‌ و دانشجویی که با مسائل و مشکلات دانشگاه شریف آشنایی چندانی ندارد، ابهام‌آمیز است و برای آن ها که مطلعند در بخش هایی غیرواقعی جلوه می‌کند.
این نارسایی به عدم توان سازندگان اثر در جمع‌آوری و مرتب‌سازی اطلاعات توصیفی در قدم اول و انتقال مفاهیم و اطلاعات با تحلیل و تفسیر در قدم بعدی، بازمی‌گردد.

ویژگی‌ بارز مستند "میراث آلبرتا" در سعی و تلاش عوامل تولید برای فضاسازی و برانگیختن احساسات عاطفی بیننده است. طرح خودکشی دانشجویی در خوابگاه، به تصویرکشیدن اشک های مادری در فرودگاه، نمایش کشتار عراقی‌ها توسط سربازان کاملاً مسلح آمریکایی، سخنان استاد دانشگاهی که فرزندش را از ساختن سلاح برای آمریکایی‌ها و کشتار انسانها بازمی‌دارد، صحنه‌ی درگیری‌ دانشجویان به هنگام تشییع شهدای گمنام در محوطه دانشگاه، گریه استادی که خود دچار احساسات شده و از ناآگاهی دانشجویان و جوانان امروزی گله دارد؛ همگی با تدوینی آگاهانه در لابلای سایر سکانسها چنان گنجانده شده که هم از سنگینی مباحث منطقی و استدلالی می‌کاهد و به احساسی کردن فضا کمک می‌کند و هم گریزگاهی است برای فرار از پاسخ به سوالاتی که خود طرح کرده و یا در ذهن مخاطب شکل گرفته و احیاناً پاسخی قانع‌کننده برای آن ها ندارد.

نپرداختن به مسائل دانشجویان ایرانی حاضر در دانشگاه‌های اروپا و سایر کشورهای آسیایی، و تمرکز نقد بر دو کشور آمریکا و کانادا، از دیگر مشخصه‌ی "میراث آلبرتا" است که شاید در قسمت دوم مدنظر تولیدکنندگان آن قرار گیرد و از غلظت بار سیاسی آن بکاهد.ب. نقد موضوع فرار مغزها در حاشیه مستند


نقد بر نقد
 پاره ای از نقد فوق(نقد شهرام زعفرانلو) که برداشت های شخصی بوده و نقد فرم نیست در ذیل آورده شده:

...1. به بیان خود فیلم، میراث آن برای ما ایرانیان شوی مبتذلی است به نام "سوسن خانم" که توسط برخی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آنجا ساخته و اجرا شده است.
پاسخ: اگر فقط به بیان خود فیلم توجه شود، تنها میراث، شوی مبتذل نیست و ارث های دیگری نیز اشاره شده؛ البته سازنده فیلم قادر به معرفی میراث بیشتری از آلبرتا بوده که در قسمت بعد این مستند به آن اشاره شده است.

...2. این مستند از ابتدا دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: 1.بد جلوه دادن تحصیل در خارج از کشور (آمریکا و کانادا) 2. تقبیح ماندن و نیامدن. هرچند در بخشهایی منفور و ذلیلانه بودن تحصیل در خارج را تبلیغ می‌کند، اما در پایان از موضع خود عدول کرده و صرفاً به لزوم بازگشت به وطن تاکید و تکیه دارد.
پاسخ:  این سخن به کلی نظر شخصی است. اتفاقا این فیلم می گوید تحصیل در خارج اشکالی ندارد بلکه باید بازگشت. در واقع دو جمله فوق فقط سه کلمه ی تقبیح ماندن و نیامدن درست است.

...3. قرار دادن سکانس سخنان وزیر خارجه آمریکا در حمایت از آزادی های مدنی و ترسیم فضای خفقان در ایران، پس از عکس‌العمل رئیس جمهور ایران به خبر خودکشی دانشجوی دانشگاه شریف و مهاجرت بی‌رویه‌ی نخبگان؛ بیننده را به قضاوت در خصوص دو دیدگاه کلان مدیران ارشد آمریکا و ایران در قبال معضل فرار مغزها، دعوت می‌کند.
پاسخ: دست امریکا برای مردم جهان رو شده، همه می دانند آن ها عاشق چشم و ابروی ما نیستند و به نخبگان علمی ما نگاه ابزاری دارند. عکس العمل رییس جمهور ایران هم می تواند فرار از پاسخ تلقی شود هم ...؟

...4. چنین تدوین هایی در عین رسایی و طعنه‌آمیز بودن، در جاهایی نیز نامتجانس می‌نماید. تصاویری می‌بینیم از شوی "سوسن خانم" که برش می‌خورد به تصاویری از اردوی مناطق جنگی دانشجویان دانشگاه شریف. اگر هدف سازندگان اثر تقبیح و لعن و نفرین دانشگاه های آمریکا و کاناداست که فرزندان این آب و خاک را به انحراف اخلاقی کشانده‌اند، قیاس آن با سایر دانشجویانی که در مسیر دیدار از مناطق جنگی هستند، قیاسی مع‌الفارق است و به ذوق و احساس بیننده لطمه می‌زند.
پاسخ: ممکن است دانشجویانی که به خارج از کشور می روند دچار انحراف اخلاقی شوند، زمینه فراهم تر از داخل کشور است؛ همچنین ممکن است منحرف نشوند. به هر حال کسی که اعتقادات قوی دارد، در هر جایی از جهان باشد، رفتاری یکسان خواهد داشت.
در گفتگوی رجانیوز با سازندگان مستند «میراث آلبرتا» آمده است4: «جامعه‌ی ایرانیان کانادا کمپینی درست کرده‌اند که باید یک جوابی برای «میراث آلبرتا» بسازیم، چون در حق دانشگاه آلبرتا و دانشجویان ایرانی مقیم کانادا اجحاف شده! گفته‌اند ما اینجا نماز جماعت داریم، دعای کمیل داریم! البته ان‌شاءالله در قسمت دوم آلبرتا به این می‌پردازیم که عده‌ای در همان آلبرتا، شب قدر دارند، نماز جماعت دارند، ولی دینی را پیاده می‌کنند که در آن حجاب نیست. حرف ما این است که اگر دنبال آن نوع اسلام هستی، برو جای دیگر دنبالش بگرد. ما در اینجا چنین اسلامی را نمی‌خواهیم. »
رفتن به خارج برای تحصیل با هدف افزایش آگاهی اشکالی دارد؟ چرا که در حدیثی از پیامبر آمده است: برای تحصیل علم به دورترین نقطه عالم سفر کنید5. مهم این است که فرد پس از تحصیل برای کشور خود نیز ثمراتی داشته باشد. مگر دکتر حسابی، چمران، پرفسور سمیعی و ...... در کجا تحصیلات دانشگاهی داشتند؟
سخن آخر اینکه باید بین احساس و عقل مرز گذاشت. در فیلم مصاحبه پس از جشنواره فجر6 دیدم دانشجویی می گفت باید بین احساس و عقل یکی را انتخاب کرد. در این فیلم کمی غلظت احساسات زیاد شده بود. در حالی که مباحث منطقی روشنی وجود دارد. متاسفانه در این فیلم دلایلی منطقی برای رفتن وجود دارد ولی دلایل ماندن، احساسی است!در پایان بخشی از صحبت های سازنده مستند آلبرتا در گفتگو با رجا نیوز آورده شده است4
جو زده نشوید
 در 22 اسفند سال 84 بود که دفن شهدا اتفاق افتاد. یک عده که می‌گفتند پیکر باید دفن شود، می‌خواستند ‌آن را به زور دفن کنند، آن عده هم که مخالف بودند، جمع شدند که نگذارند دفن شود. در نتیجه‌ بین این دو گروه درگیری ایجاد و از سوی مخالفان به پیکر شهید بی‌حرمتی شد. حالا چرا این اتفاق باید در دلِ قضیه‌ی فرار مغزها مطرح شود؟ ما می‌گوییم برخی از این دوستان عزیز ما که نخبه هم هستند، در برخی تصمیم‌های‌شان بسیار جوزده و فکرنشده عمل می‌کنند. ما این اتفاق را گذاشتیم تا این تلنگر جدی به مخاطب زده شود و در این فکر بیشتر فرو برود که ممکن است تو در یک اتفاق به راحتی جوزده ‌شوی و کاری ‌کنی که بعداً خودت از کارت پشیمان شوی و بدیهی‌ترین مسئله‌ات را زیر سئوال ببری. در مستند گفته می‌شود که بسیاری از نخبگان ما که مهاجرت می‌کنند، به این فکر نمی‌کنند که دارند به یک سیستمی کمک می‌کنند که از آنها اکثراً استفاده‌ی نظامی می‌خواهد، از آنها ساخت موشک می‌خواهد تا روی سر مردم کشور او بریزد.
«میراث آلبرتا» می‌گوید اگر تو به فکر خودت هستی، به فکر آزادی، یک تکنولوژی برتر و شهر زیباتر هستی، جایی مثل آمریکا و کانادا برای تو بهترست، اما اگر فکر مردمت هستی و می‌خواهی، نباید این قدر راحت تسلیم این قضیه شوی. ما می‌گوییم مشکلات را می‌فهمیم، ولی بدان اگر می‌خواهی به مردمت خدمت کنی، نباید با دیدن مشکلات جوزده شوی که چون همه دارند می‌روند، من هم باید بروم. این اتفاقی است که در جامعه‌ی نخبگان دارد می‌افتد.
نمی‌خواستیم بگوییم غرب بد است؛
«میراث آلبرتا» میخواهد به دو تا سئوال جواب بدهد: چرا باید رفت؟ چرا باید ماند؟ دلایل چرا باید رفت ها را می آورد و دنبال یکسری دلیل می گردد که چرا باید در ایران ماند؟ وقتی دنبال دلیل می گردد، دو تا دلیل پیدا میکند: مذهبی و ملی. دلایل مذهبی به این برمی‌گردد که بچه هایی هستند که به انقلاب و به شهدا اعتقاد دارند و الگویشان این است که باید وظیفه محور و مسئولیت محور باشیم. این آرمان و هدفی است که آنها دارند. این هدف و آرمان بچه های مذهبی مقایسه می شود با آنهایی که به دلایلی که اول فیلم آمده به آلبرتا رفت هاند و در آن جا همه چیز برایشان تأمین است و زندگی خوب و راحتی دارند و «سوسن خانم» و لذت های دنیایشان هم برای آن ها تأمین است.4


--------
منابع
1. فیلم تکه‌ی صحبت‌های مسعود فراستی.
2. خبر آنلاین.
3. رجا نیوز.
4. رجانیوز.
5. حر عاملی، وسائل الشیعه، بیروت، دار الاحیاء التراث العربی، 20 جلدی، ج18، ص14؛ و ر.ك: بحار الانوار، ج1، ص108.
6. کلیپ اکران خصوصی مسعود فراستی و مصاحبه پس از جشنواره فجر.» مطالب مرتبط: مغز فراری،
» کلمات کلیدی: سینما، میراث آلبرتا، نقد میراث آلبرتا، نقد مستند میراث آلبرتا، مستند میراث آلبرتا، فرار مغزها، مهاجرت نخبگان،
sexo peliculas porno
پنجشنبه 24 مرداد 1398 06:59 ب.ظ
dog porno sexo peliculas porno sexo con hermafroditas maria la piedra sexo videos porno maduritas gratis videos porno viejos y jovenes dibujos pornos chat sexo valencia pokemon comics porno sexo chat terra sagitario sexo
madres hijos porno vidios pornos caseros bideo porno busco chicos activos peliculas porno gratis incesto noticias sexo
sexo en peliculas videos casero porno gente haciendo sexo sexo torbe porno chicas 18 videos porno
mujeres casadas andrea duro sexo videos pornograficos gratis videos porno maduras gratis rebeca gran hermano porno peliculas
porno sado sexo con japonesas peliculas hd porno hombres porno sexo escrito china
porno sexo amigos fotos porno retro juguetes porno mujer
busca chico barcelona camara escondida porno video sexo vecina video porno culonas las mejores corridas porno videos pornos
castellano barcelona sexo mercado pelis porno francesas videos porno gays jovenes sexo
aburrido kristen stewart porno sexo interracial gratis videos porno madres milf el sexo oral chica busca chico sexo gratis
http://qa-travel.com/5738/what-is-the-cheapest-state-to-vacation-in
دوشنبه 21 مرداد 1398 05:33 ق.ظ
Awesome! Its really awesome post, I have got much clear idea about from this post.
rencontre trans 77
یکشنبه 20 مرداد 1398 03:08 ب.ظ
application portable rencontre rencontre trans 77 gif sexe tumblr porno dominicaine porno sperm porno jeune vierge site de rencontre
sexe plan cul gay saint etienne porno acrobatique maman et
salope chatte de pute sexe pour lui site de rencontre hongrie salope a baiser gratuit elle baise
devant ses copines baise a la neige rencontre coquine haut rhin cravache sexe sexe avec trans
brigitte lahaie en partouze plan cul massy baise dans la cave baise a ibiza une pute porno rencontre trav trans t aime ca salope forum de plan cul margot robbie porno plan cul
ou marie salope porno tuga couple qui baise sur la plage
il baise sa prof de force porno bite sexe male copine de baise sex porno star film sexe girls
blog de beurette salope abusee couple salope site de rencontre maitresse photo
jeune femme sexe beurette zahia site de rencontre beurre beurette de perpignan sexe nude
jeune salope en jupe ma femme joue la pute video sexe cousine plan cul au cap
d agde
site de rencontre rondes
شنبه 19 مرداد 1398 09:36 ب.ظ
site rencontre femme femme site de rencontre rondes sexe amateur vieille un cul de salope grosse salope partouze
dominatrice plan cul gratuitement jonah falcon porno pronhub sexe
photo sexe femme ronde mug dr pute rencontre coquine ales cougar
mature salope femme voilee porno plan cul
melun massage beurette paris baise en famille porno amateur jeune baise moi comme une pute film porno
org selena gomez video porno homme petit sexe la pause sexe
rencontre femme millionnaire salope sarrebourg salope trop bonne video sexe salope francaise regarder un film porno gratuit porno shemale hd recit salope soumise porno vielle salope salope mature tube star porno asiatique double
branlette espagnole plan cul autun rencontre gratuite 40
site sexe rencontre ado baise une cougar beurette hard recit salope
soumise site de rencontre asiatique en france gratuit sexe 2 folie image rencontre amicale x
partouze histoire maman salope video porno infirmiere plan cul sur montpellier baise dans la caravane salope
enceinte video porno collant la factrice est une salope
baise black video
شنبه 19 مرداد 1398 06:38 ب.ظ
chat gratuit rencontre amour baise black video femme mature pour rencontre site
de rencontre pas serieuse femme baise femme du cul porno vieille fille baise femme jeune
salope porno aline beurette soubrette djaya porno xxx porno tube blonde pute sm rencontre maitresse site de rencontre
gratuit sans carte bleu rencontre coquine discrete salope angevine rencontre femme carcassonne plage porno
avaleuse porno branlette espagnole fr site rencontre pour ado elle baise son neveu sexe
femme attachee porno sur iphone film porno titre film de sexe
pute quebec video sexe amateur trio prof francaise baise rencontre
sexe amiens comparatif de site de rencontre prof baise site de rencontre musulman gratuit chronique beurette image de
porno pono pute il baise une femme mature baise eglise pute camera
cachee cougar salope porno jeune black branlette discrete sexe de vielle femme plan cul saumur
site de rencontre femme motarde pute noire nue beurette video almanegra porno chronique d
une pute porno gif
Cali Naturals CBD Reviews
شنبه 19 مرداد 1398 12:25 ق.ظ
Some genuinely good info, Glad I discovered this.
searched trauma
سه شنبه 1 مرداد 1398 04:11 ب.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this from.

appreciate it
can you pay someone to write your resume
سه شنبه 1 مرداد 1398 03:59 ب.ظ
I do not even know the way I ended up right here, however I thought this post used
to be great. I don't understand who you might be however definitely
you are going to a famous blogger if you aren't already.
Cheers!
TOP OFFERS FOR TRIHEXYPHENIDYL - BEST PRICE
دوشنبه 31 تیر 1398 04:15 ب.ظ
Wow, wonderful weblog format! How long have you ever been blogging for?

you made running a blog glance easy. The entire glance of your web
site is excellent, as neatly as the content!
hombre Men Underwear Men's Sexy Breathable Underpants Comfortable Boxer Men Underwear
شنبه 29 تیر 1398 11:29 ب.ظ
Your style is unique compared to other folks I've read stuff from.
I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this
page.
tipped herbie
شنبه 29 تیر 1398 10:18 ب.ظ
Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where
I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using
the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?

Thanks a lot!
meds acquire buy drugs medication
شنبه 29 تیر 1398 08:17 ب.ظ
Excellent site you have here.. It's hard to find high quality writing like yours nowadays.

I honestly appreciate individuals like you! Take care!!
wander accident
شنبه 29 تیر 1398 05:02 ب.ظ
Hello, I wish for to subscribe for this web site to get
most recent updates, so where can i do it please assist.
youllbeatthemoment.blogspot.com
شنبه 29 تیر 1398 10:03 ق.ظ
I've learn some excellent stuff here. Definitely price bookmarking
for revisiting. I wonder how so much effort you put to create such a magnificent informative website.
Wesleysow
شنبه 29 تیر 1398 02:52 ق.ظ
video viagra
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">viagra for sale</a>
mercury spots
شنبه 29 تیر 1398 02:50 ق.ظ
I was curious if you ever thought of changing the page layout of your website?

Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
Maybe you could space it out better?
Wesleysow
سه شنبه 25 تیر 1398 01:26 ب.ظ
other viagra
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">viagra</a>
dating pa nett
سه شنبه 25 تیر 1398 08:00 ق.ظ
porno a dating pa nett free adult dating kontaktannonser uten registrering scam dating sites date
nettsteder asian girls dating norske jenter petit porno beste gratis dating
app android dronk porno kontaktannonser dating rocco og russen porno date kvinner
i alta dojrzale porno date kvinner i ski lana del rey dating porno
pa norsk ts-dating bedste gratis dating sites ny dating side gratis
norsk datingside bangkok dating seriose datingsider norge
free porno gay kontaktannonser dating hantai porno norsk porno com zendaya
porno singel oslo rusisk porno dating i trondheim total free dating site hvordan mote
kvinner darmowe filmy porno puszyste norsk hjemmelaget porno
porno italy norske jenter i porno norvec porno
dating side pa nettet christian free dating gratis norsk porno hentai 3d porno chat med lege pa nett gratis porno domaci
date kvinner i moss chile porno porno pa norsk youtube porno date kvinner i larvik dating thai girls
poemas de sexo
سه شنبه 25 تیر 1398 05:28 ق.ظ
chat sexo escrito poemas de sexo sexo gratis salamanca porno pollones sexo casero madura redes sociales porno vidios pornos
gays artistas porno chat mujeres solteras porno gratis amateur descargar videos
de porno gratis videos porno de intercambio peliculas sobre sexo
porno gratis amateur videos porno gratis orgias fotos porno tetonas descarga directa porno sexo con gordas contactos valencia mujeres ver videos porno
porno gold mujeres para sexo porno trio casero vodeos sexo gratis sexo extremo
con maduras actrices porno culonas videos masajes porno gratis porno madres y hijas african porno porno peludos porno con perros fotos
de sexos videos pornos viejas porno hut contactos mujeres ponferrada videos sexo en la playa pornografia lesbica
pelicula sexo vecinitas porno sexo fiestas tv porno gay sexo chicos jovenes videos gratis porno duro sexo
en berga contactos con mujeres en aviles sexo latina anuncios sexo alicante granny porno sexo extremo xxx
videos porno con putas sexo anal como hacerlo
what astrological sign is july 9th
سه شنبه 25 تیر 1398 02:51 ق.ظ
astrology synastry report what astrological sign is july
9th february 20 1969 astrology tarot spread does he love me relationship
compatibility astrology astronomy vs astrology
free tarot card reading game world tarot card as feelings sexuality astrological
signs chinese astrology fortune cookie gemini horoscope zodiac astrology 3 card tarot free reading
druid astrology fig tree my astrological sign birthday astrology
personality profile links to astrology forecast
astrology april 12 chinese astrology monthly horoscope
tarot card reading daily horoscope when will i get pregnant tarot spread
astrological lionsgate roy de coupe tarot meaning gsnmdneoiw4 astrology questions free
past life report astrology tarot reading party astrology by
date of birth for marriage astrology signs january tarot 9 swords reversed astrological signs june 23
free tarot reading online trusted astrological signs january 11
free childbirth prediction astrology jupiter tarot card
meaning tarot reading latin july 24 astrological sign june 18 1989 astrology tarot card reading horoscope druid astrology fig tree astrological forecast tarot
cards queen of wands april 21 1977 astrology tarot weekly reading august 6 1986
astrology best online tarot card reading daily tarot reading for sagittarius astrology birth wheel astrology space
images tarot card of the day scorpio best free tarot reading sites astrology sex
positions when will i get pregnant tarot reading free
porr hd
دوشنبه 24 تیر 1398 11:48 ب.ظ
lyckad dejt porr hd porr x xxx porr sex dejting flashback dejtingsidor 50+ porr med hund dejting karlshamn svensk amator porr gratis teen porr porr pa mobilen klassisk svensk porr porr forum dejting uddevalla e dejting best gay dating app in sweden hitta
porr dejtingapp med bankid dejting gratis sverige traffa singlar pa
natet linn ahlborg porr streama svensk porr dejtingsidor pa natet
dejtingsajter for aldre lavemang porr dejting laholm gigantiska brost porr porr bok big porr aldre porr katitzi porr gratis
dansk porr dansk porr utomhus porr ridskolan porr bio porr klader fru
porr porr jonkoping jag vill ha dig dejting sexigt
porr porr film asian porr underklader pa dejt med jessica dejting pa natet gratis att
gora pa en dejt emma watson porr udda porr dejting timra porr noveller dottern lotta tarnstrom porr svenska
porr brudar
http://the-first-rule-is-free.blogspot.com
دوشنبه 24 تیر 1398 08:10 ق.ظ
I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of
house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
web site. Studying this information So i'm satisfied to
show that I've an incredibly just right uncanny feeling I found out
exactly what I needed. I most surely will make certain to don?t forget this
site and give it a glance regularly.
inalotofthegames.blogspot.com
دوشنبه 24 تیر 1398 12:34 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your website.

It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Excellent work!
Randi
شنبه 22 تیر 1398 06:30 ق.ظ
Hi there outstanding blog! Does running a blog like this require a large amount
of work? I have no understanding of programming but I was hoping to start my own blog in the near
future. Anyway, should you have any recommendations or
techniques for new blog owners please share.

I understand this is off topic nevertheless I just needed to ask.
Kudos!
Lee
شنبه 22 تیر 1398 01:57 ق.ظ
If some one wants expert view concerning running a blog then i
propose him/her to go to see this weblog, Keep up the fastidious job.
Order Emla Without A Doctor Prescription Online – Click Here
پنجشنبه 20 تیر 1398 06:39 ب.ظ
Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess
I'll just sum it up what I submitted and say, I'm
thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new
to everything. Do you have any helpful hints for inexperienced blog writers?

I'd certainly appreciate it.
CLICK HERE FOR PHARMACY ONLINE RIGHT NOW!!!
پنجشنبه 20 تیر 1398 04:28 ق.ظ
rehearsal gangsters
دوشنبه 17 تیر 1398 12:27 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.

nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.
TOP OFFERS FOR MIRTAZAPINE – ONLINE ORDER
یکشنبه 16 تیر 1398 06:02 ب.ظ
You have made some really good points there. I checked on the internet to find out more
about the issue and found most people will go along with your views on this site.
TOP OFFERS FOR MIRTAZAPINE – ONLINE ORDER
یکشنبه 16 تیر 1398 06:02 ب.ظ
You have made some really good points there. I checked on the internet to find out more
about the issue and found most people will go along with your views on this site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}
نمایش نظرات 1 تا 30

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟