تبلیغات
سدید - میراث آلبرتا چگونه است؟
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

میراث آلبرتا چگونه است؟

دوشنبه 29 آبان 1391

نقدی بر نقد مستندی نقاد؛ میراث آلبرتا 1
نقد مستند باید از نقد مهاجرت نخبگان تفکیک شود

مستند میراث آلبرتا(1) به کارگردانی حسین شمقدری به مسئله فرار مغزها در ایران می پردازد و مورد توجه جامعه دانشگاهی و همچنین رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت. سازندگان این مستند به دلیل استقبال از آن و همچنین پرداخت عمیق تر به موضوع مهاجرت نخبگان، سری دوم این مستند را ساختند. در این نوشتار مستند میراث آلبرتا(1) از نظر ساخت و مضمون مورد بررسی قرار گرفته است.

 میراث آلبرتاعنوان "نقدی برای نقد مستند آلبرتا" از آن جهت است که در ادامه بخش هایی از نقد آقایان مسعود فراستی1 و شهرام زعفرانلو در سایت خبر آنلاین2 نقل می شود تا از دیدگاه سینمایی به اثر نگاه شود و قسمت هایی که به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره دارد و نه به نقد فیلم، تفکیک و نقد شده است. مستند میراث آلبرتا، حرف دارد برای گفتن، انسان را به فکر کردن وامی دارد، همان طور که نادر طالب زاده درباره آن گفت:« این مستند یک جدل فرهنگی است، جدلی که در همه جا وجود دارد اما این بچه‌ها توانستند این جدل فرهنگی را با حرف‌های به روز به درستی به ما نشان دهند.»3 بنابراین نقص ها و ضعف های آن کمتر به چشم می آید.

الف. نقد مستند از نظر ساخت

نظرات مثبت مسعود فراستی
1:
1. کار، خوبه. این فیلم آدم رو به فکر وامی دارد.
2. دوربین خوب بود، شخصیت داشت، حرکت ها خوب بود.
3. انتهای فیلم خوبه که سوالی تمام می شود.
4. خیلی خوب بود.
1 نظر منفی مسعود فراستی: جذابیت های قلابی!

نقد آقای زعفرانلو:
عنوان مستند "میراث آلبرتا" است. آلبرتا، برگرفته از نام دانشگاهی است در کاناداپ.ن...1
فیلم دو پاره است. پاره نخست حرفها و درددل های آن هایی است که رفته‌اند و تمایل به رفتن دارند و در پاره دوم نظرات منتقدانی است که به روند مهاجرت نخبگان دانشگاه شریف معترض و منتقدند.
درست است که کلیت اثر به موضوع خاص مهاجرت نخبگان می‌پردازد. اما دو پارگی موجود در آن روند یکپارچه و منسجم ساختار را به هم می‌زند. در بخش اول بیننده با تعریف و تمجیدهای گوناگونی از محیط آن سوی آبها مواجه است و از مشکلات داخلی که منجر به مهاجرت جدی افراد شده مطلع می‌گردد. اما در نیمه‌ی دوم ناگهان با فضایی تقبیح‌کننده‌ی مهاجرت نخبگان مواجه است. پرش دفعی به جای ایجاد روندی تدریجی و متناسب، از فضایی به فضایی کاملاً متفاوت و متضاد، در پایان نمی‌تواند مخاطب را در برقراری ارتباطی منطقی و مستحکم در دستیابی به پیام کلی اثر یاری رساند.پ.ن...2

اطلاع‌رسانی در بخش هایی دچار نقصان و نارسایی است. سکانس حمله دانشجویان شریف به رییس دانشگاه و مجروح کردن او، عدم موافقت دانشجویان دانشگاه با ایجاد مقبره برای شهدای گمنام در محیط دانشگاه، نادیده گرفتن علت های ریشه‌ای و عمیق با پرداختن به علل سطحی مهاجرت نخبگان با برچسب "مدگرایی" و جستجوی آرمانشهر آزادی‌های بی‌حد و حصر دانشجویان در خارج از ایران؛ برای بیننده‌ و دانشجویی که با مسائل و مشکلات دانشگاه شریف آشنایی چندانی ندارد، ابهام‌آمیز است و برای آن ها که مطلعند در بخش هایی غیرواقعی جلوه می‌کند.
این نارسایی به عدم توان سازندگان اثر در جمع‌آوری و مرتب‌سازی اطلاعات توصیفی در قدم اول و انتقال مفاهیم و اطلاعات با تحلیل و تفسیر در قدم بعدی، بازمی‌گردد.

ویژگی‌ بارز مستند "میراث آلبرتا" در سعی و تلاش عوامل تولید برای فضاسازی و برانگیختن احساسات عاطفی بیننده است. طرح خودکشی دانشجویی در خوابگاه، به تصویرکشیدن اشک های مادری در فرودگاه، نمایش کشتار عراقی‌ها توسط سربازان کاملاً مسلح آمریکایی، سخنان استاد دانشگاهی که فرزندش را از ساختن سلاح برای آمریکایی‌ها و کشتار انسانها بازمی‌دارد، صحنه‌ی درگیری‌ دانشجویان به هنگام تشییع شهدای گمنام در محوطه دانشگاه، گریه استادی که خود دچار احساسات شده و از ناآگاهی دانشجویان و جوانان امروزی گله دارد؛ همگی با تدوینی آگاهانه در لابلای سایر سکانسها چنان گنجانده شده که هم از سنگینی مباحث منطقی و استدلالی می‌کاهد و به احساسی کردن فضا کمک می‌کند و هم گریزگاهی است برای فرار از پاسخ به سوالاتی که خود طرح کرده و یا در ذهن مخاطب شکل گرفته و احیاناً پاسخی قانع‌کننده برای آن ها ندارد.

نپرداختن به مسائل دانشجویان ایرانی حاضر در دانشگاه‌های اروپا و سایر کشورهای آسیایی، و تمرکز نقد بر دو کشور آمریکا و کانادا، از دیگر مشخصه‌ی "میراث آلبرتا" است که شاید در قسمت دوم مدنظر تولیدکنندگان آن قرار گیرد و از غلظت بار سیاسی آن بکاهد.ب. نقد موضوع فرار مغزها در حاشیه مستند


نقد بر نقد
 پاره ای از نقد فوق(نقد شهرام زعفرانلو) که برداشت های شخصی بوده و نقد فرم نیست در ذیل آورده شده:

...1. به بیان خود فیلم، میراث آن برای ما ایرانیان شوی مبتذلی است به نام "سوسن خانم" که توسط برخی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آنجا ساخته و اجرا شده است.
پاسخ: اگر فقط به بیان خود فیلم توجه شود، تنها میراث، شوی مبتذل نیست و ارث های دیگری نیز اشاره شده؛ البته سازنده فیلم قادر به معرفی میراث بیشتری از آلبرتا بوده که در قسمت بعد این مستند به آن اشاره شده است.

...2. این مستند از ابتدا دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: 1.بد جلوه دادن تحصیل در خارج از کشور (آمریکا و کانادا) 2. تقبیح ماندن و نیامدن. هرچند در بخشهایی منفور و ذلیلانه بودن تحصیل در خارج را تبلیغ می‌کند، اما در پایان از موضع خود عدول کرده و صرفاً به لزوم بازگشت به وطن تاکید و تکیه دارد.
پاسخ:  این سخن به کلی نظر شخصی است. اتفاقا این فیلم می گوید تحصیل در خارج اشکالی ندارد بلکه باید بازگشت. در واقع دو جمله فوق فقط سه کلمه ی تقبیح ماندن و نیامدن درست است.

...3. قرار دادن سکانس سخنان وزیر خارجه آمریکا در حمایت از آزادی های مدنی و ترسیم فضای خفقان در ایران، پس از عکس‌العمل رئیس جمهور ایران به خبر خودکشی دانشجوی دانشگاه شریف و مهاجرت بی‌رویه‌ی نخبگان؛ بیننده را به قضاوت در خصوص دو دیدگاه کلان مدیران ارشد آمریکا و ایران در قبال معضل فرار مغزها، دعوت می‌کند.
پاسخ: دست امریکا برای مردم جهان رو شده، همه می دانند آن ها عاشق چشم و ابروی ما نیستند و به نخبگان علمی ما نگاه ابزاری دارند. عکس العمل رییس جمهور ایران هم می تواند فرار از پاسخ تلقی شود هم ...؟

...4. چنین تدوین هایی در عین رسایی و طعنه‌آمیز بودن، در جاهایی نیز نامتجانس می‌نماید. تصاویری می‌بینیم از شوی "سوسن خانم" که برش می‌خورد به تصاویری از اردوی مناطق جنگی دانشجویان دانشگاه شریف. اگر هدف سازندگان اثر تقبیح و لعن و نفرین دانشگاه های آمریکا و کاناداست که فرزندان این آب و خاک را به انحراف اخلاقی کشانده‌اند، قیاس آن با سایر دانشجویانی که در مسیر دیدار از مناطق جنگی هستند، قیاسی مع‌الفارق است و به ذوق و احساس بیننده لطمه می‌زند.
پاسخ: ممکن است دانشجویانی که به خارج از کشور می روند دچار انحراف اخلاقی شوند، زمینه فراهم تر از داخل کشور است؛ همچنین ممکن است منحرف نشوند. به هر حال کسی که اعتقادات قوی دارد، در هر جایی از جهان باشد، رفتاری یکسان خواهد داشت.
در گفتگوی رجانیوز با سازندگان مستند «میراث آلبرتا» آمده است4: «جامعه‌ی ایرانیان کانادا کمپینی درست کرده‌اند که باید یک جوابی برای «میراث آلبرتا» بسازیم، چون در حق دانشگاه آلبرتا و دانشجویان ایرانی مقیم کانادا اجحاف شده! گفته‌اند ما اینجا نماز جماعت داریم، دعای کمیل داریم! البته ان‌شاءالله در قسمت دوم آلبرتا به این می‌پردازیم که عده‌ای در همان آلبرتا، شب قدر دارند، نماز جماعت دارند، ولی دینی را پیاده می‌کنند که در آن حجاب نیست. حرف ما این است که اگر دنبال آن نوع اسلام هستی، برو جای دیگر دنبالش بگرد. ما در اینجا چنین اسلامی را نمی‌خواهیم. »
رفتن به خارج برای تحصیل با هدف افزایش آگاهی اشکالی دارد؟ چرا که در حدیثی از پیامبر آمده است: برای تحصیل علم به دورترین نقطه عالم سفر کنید5. مهم این است که فرد پس از تحصیل برای کشور خود نیز ثمراتی داشته باشد. مگر دکتر حسابی، چمران، پرفسور سمیعی و ...... در کجا تحصیلات دانشگاهی داشتند؟
سخن آخر اینکه باید بین احساس و عقل مرز گذاشت. در فیلم مصاحبه پس از جشنواره فجر6 دیدم دانشجویی می گفت باید بین احساس و عقل یکی را انتخاب کرد. در این فیلم کمی غلظت احساسات زیاد شده بود. در حالی که مباحث منطقی روشنی وجود دارد. متاسفانه در این فیلم دلایلی منطقی برای رفتن وجود دارد ولی دلایل ماندن، احساسی است!در پایان بخشی از صحبت های سازنده مستند آلبرتا در گفتگو با رجا نیوز آورده شده است4
جو زده نشوید
 در 22 اسفند سال 84 بود که دفن شهدا اتفاق افتاد. یک عده که می‌گفتند پیکر باید دفن شود، می‌خواستند ‌آن را به زور دفن کنند، آن عده هم که مخالف بودند، جمع شدند که نگذارند دفن شود. در نتیجه‌ بین این دو گروه درگیری ایجاد و از سوی مخالفان به پیکر شهید بی‌حرمتی شد. حالا چرا این اتفاق باید در دلِ قضیه‌ی فرار مغزها مطرح شود؟ ما می‌گوییم برخی از این دوستان عزیز ما که نخبه هم هستند، در برخی تصمیم‌های‌شان بسیار جوزده و فکرنشده عمل می‌کنند. ما این اتفاق را گذاشتیم تا این تلنگر جدی به مخاطب زده شود و در این فکر بیشتر فرو برود که ممکن است تو در یک اتفاق به راحتی جوزده ‌شوی و کاری ‌کنی که بعداً خودت از کارت پشیمان شوی و بدیهی‌ترین مسئله‌ات را زیر سئوال ببری. در مستند گفته می‌شود که بسیاری از نخبگان ما که مهاجرت می‌کنند، به این فکر نمی‌کنند که دارند به یک سیستمی کمک می‌کنند که از آنها اکثراً استفاده‌ی نظامی می‌خواهد، از آنها ساخت موشک می‌خواهد تا روی سر مردم کشور او بریزد.
«میراث آلبرتا» می‌گوید اگر تو به فکر خودت هستی، به فکر آزادی، یک تکنولوژی برتر و شهر زیباتر هستی، جایی مثل آمریکا و کانادا برای تو بهترست، اما اگر فکر مردمت هستی و می‌خواهی، نباید این قدر راحت تسلیم این قضیه شوی. ما می‌گوییم مشکلات را می‌فهمیم، ولی بدان اگر می‌خواهی به مردمت خدمت کنی، نباید با دیدن مشکلات جوزده شوی که چون همه دارند می‌روند، من هم باید بروم. این اتفاقی است که در جامعه‌ی نخبگان دارد می‌افتد.
نمی‌خواستیم بگوییم غرب بد است؛
«میراث آلبرتا» میخواهد به دو تا سئوال جواب بدهد: چرا باید رفت؟ چرا باید ماند؟ دلایل چرا باید رفت ها را می آورد و دنبال یکسری دلیل می گردد که چرا باید در ایران ماند؟ وقتی دنبال دلیل می گردد، دو تا دلیل پیدا میکند: مذهبی و ملی. دلایل مذهبی به این برمی‌گردد که بچه هایی هستند که به انقلاب و به شهدا اعتقاد دارند و الگویشان این است که باید وظیفه محور و مسئولیت محور باشیم. این آرمان و هدفی است که آنها دارند. این هدف و آرمان بچه های مذهبی مقایسه می شود با آنهایی که به دلایلی که اول فیلم آمده به آلبرتا رفت هاند و در آن جا همه چیز برایشان تأمین است و زندگی خوب و راحتی دارند و «سوسن خانم» و لذت های دنیایشان هم برای آن ها تأمین است.4


--------
منابع
1. فیلم تکه‌ی صحبت‌های مسعود فراستی.
2. خبر آنلاین.
3. رجا نیوز.
4. رجانیوز.
5. حر عاملی، وسائل الشیعه، بیروت، دار الاحیاء التراث العربی، 20 جلدی، ج18، ص14؛ و ر.ك: بحار الانوار، ج1، ص108.
6. کلیپ اکران خصوصی مسعود فراستی و مصاحبه پس از جشنواره فجر.» مطالب مرتبط: مغز فراری،
» کلمات کلیدی: سینما، میراث آلبرتا، نقد میراث آلبرتا، نقد مستند میراث آلبرتا، مستند میراث آلبرتا، فرار مغزها، مهاجرت نخبگان،
How do you get Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:23 ق.ظ
You're so interesting! I do not think I have read through anything like that before.
So wonderful to find someone with some original thoughts on this subject matter.
Really.. many thanks for starting this up. This web site is something that's needed on the internet, someone with a little originality!
What causes pain in the back of the heel?
شنبه 14 مرداد 1396 12:23 ق.ظ
It's going to be ending of mine day, but before end
I am reading this enormous article to increase my know-how.
rosemarychalfant.hatenablog.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 10:28 ب.ظ
Appreciate this post. Will try it out.
مانا
یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 01:19 ب.ظ
اپیدمی وطن دوستی و غیرتمندی!
(البته اسم قبلی این نوشته اپیدمی کم غیرتی بود ولی به بعضی ها برخورد برای همین انتخاب نام بهتر را با توجه به محتوا به خواننده محترم می سپارم)

در این بحث طرف صحبتم افرادی كه به علل سیاسی و اعتقادی اجبار به رفتن از كشور داشته اند نیست . منظورم هم از نخبه کسانی نیست که خیلی بالاتر از بقیه اند. طرف صحبتم همه ایرانی ها یی است كه به نحوی می توانستند بمانند و تلاش كنند و با همدلی و همدستی طرحی نو دربندازند ولی به هر علت این كار را نكردند و یا نمی خواهند بکنند. در وضعیت فعلی این كشور و در این برهه حساس ان را تنها گذاشتند و به مكان های دیگر سفر كردند و زندگی راحت تری را به زعم خود پی گرفتند . (لطفا ذكر نشود كه
با توجه به کمبود جا بقیه اش در
http://mandanvaraftan.mihanblog.com/
حامد کوهستانی
سه شنبه 28 آذر 1391 08:10 ب.ظ
سلام به مدیر سایت سدید
یه سوال داشتم قالبت را خودت طراحی کردی ؟ واقعاً فوق العادست .
اگه خودت طراحی کردی خواهش میکنم بگو چگونه ؟ آموزش خاصی دیدی ؟ از سی دی استفاده کردی ؟ چی خواهشاً بگو ..
یه سوال دیگه ام داشتم قالب طراحی میکنی ؟ اکه این کار را انجام میدهی من را خبر کن .
پاسخ مدیر : سلام والا این قالب کار خودمه
اما
توی جشنواره ای که اخیرا شرکت کرده بودم نمره کمی از نظر گرافیک و قالب گرفتم!!؟
برای آموزش به نظر من
html و css رو می تونید ظرف یک هفته یادبگیرید آموزش های ویدیویی و یا متنی اون هست توی نت...
بعدش می تونید کمی طراحی کنید
یه کم هم فتوشاپ بلد باشید عالی میشه
اگه کامل تر هم بخاین بعدش می تونید ++C و PhP و جاوا اسکریپت ... رو یادبگیرید البته من اینا رو بلد نیستم
برای طراحی قالب ببخشید الان وقت ندارم(با توجه به فصل امتحانات و ...) اگه فرصتی پیش اومد خبرت می کنم./یا علی
Mohafezane Quran
یکشنبه 26 آذر 1391 02:34 ق.ظ
با صلوات بــر مـحمّد و آل مــحمّد و عرض خدا قوت خدمت شما نویسنده بسیار فهیم, خوش ذوق و بابصیرت .
خوشحالیم از وبلاگی به وبلاگ شما ارزشی نویس رسیدیم.
اینقد مطالبتون زیباست که دوسداریم باهاتون در 12 وبگاه پربازدید با رنک بالای 2 و 3 خودمون, تبادل لینک داشته باشیم.
خوشحال میشیم افتخار بدید.

درصورت موافقت لطف کنید به آدرس :
http://directory.blogfa.com
"دایرکتوری بزرگ افسرانـــ ارزشی" تشریف آورده و 12پایگاه لیست شده را لینک و سپس اعلام کنید تا ضمن درج در دایرکتوری, در صفحه اول یا مخصوص دایرکتوری هر 12 پایگاه لینک گردید.
↓فقط مخصوص ارزشی نـویسان↓
از طرف VelayatKhamenei.Blogfa.Com
پاسخ مدیر : سلام
تشکر
حتما
سید هاشمی
چهارشنبه 22 آذر 1391 02:30 ب.ظ
رتبه اول کشوری در مسابقات وبلاگ نویسی افق آینده را به شما تبریک عرض میکنم.
شما چند ساله مشغول به وبلاگ نویسی هستید؟
پاسخ مدیر : سلام
متشکرم
حدودا 8 ساله مجازی می نویسم
توی پروفایل مدیر گذاشتم http://sadyd.mihanblog.com/extrapage/arefkhatibi
ضمنا وبلاگ خوبی دارید چون تولید محتوا میکند
با تشکر
رضا
شنبه 18 آذر 1391 02:31 ب.ظ
شما هم با افتخار لینک شدید از همکاریتون ممنون
پاسخ مدیر : تشکر
رضا
جمعه 17 آذر 1391 03:47 ب.ظ
با سلام می خواستم اگه موافق باشید با هم تبادل لینک داشته باشیم اگه موافقید پیغام بذارید(در صورت موافقد وبلاگ را با نام مهدویت و دجال لینک کنید)با تشکر.
پاسخ مدیر : سلام.لینک شدید.تشکر
پنجشنبه 2 آذر 1391 05:16 ق.ظ
اگه بخوایم منطقی بررسی کنیم شاید 50 درصد اول فیلم منطقی تر بود و باقی فیلم کمی احساسی و همچنین سیاسی بود که البته از دیدگاه عوامل فیلم هم نشات میگیرد.باتشکر.بهنام صادقیانی
پاسخ مدیر : تشکر از نظرتون
چهارشنبه 1 آذر 1391 06:48 ب.ظ
من بسیجی نیستم و منطقی هم فکر میکنم ولی این فیلم بد هم نبود به نظر من اونا عقیده شون هست واسه این تبدیل به شعار نشده این فیلم مثل خیلی از فیلم های جنگی یا روشنفکری جدید نیست که کارگردان خودش اعتقادی نداشته باشه و نفهمه چهکار میکنه. ضمنا استقبال خوبی توی همه قشرها داشت و همین نشونه ی خوب بودن هست
محمدپور
جمعه 26 آبان 1391 01:34 ب.ظ
دیدگاه دکترنایبی خیلی جالبه میگه فقط مدگرایی!
بنی اعتماد
جمعه 26 آبان 1391 09:40 ق.ظ
این فیلم از دیدگاه بسیجیا خیلی خوبه خب وقتی تیتراژش و اسما رو ببینید میفهمید
علی
جمعه 26 آبان 1391 07:30 ق.ظ
تدوین خوب فیلم رو فراموش کردید بگید
پاسخ مدیر : به توصیه آقای فراستی، نیما جعفری جوزانی تدوین نهایی فیلم را انجام داده است. درسته تدوین خوبی بوده.از نظرتون تشکر
1شاعر
جمعه 26 آبان 1391 06:12 ق.ظ
سلام فیلم بسیار خوب و تاثیرگذاری بود. از نقد روشنگرانه شما هم تشکر می کنم
پاسخ مدیر : تشکر
شمس مقدم
پنجشنبه 25 آبان 1391 08:08 ق.ظ
وقتی فراستی گفته خوبه دیگه لطفا همه قبول کنن دیگه
hamid
پنجشنبه 25 آبان 1391 05:09 ق.ظ
salam
filme khoobie faqat bazi jahash niaz be tozih dare mesle tasheye jenaze
webloge khoobi dari
tabadole link?
ya ali
پاسخ مدیر : تشکر
30نماگر
چهارشنبه 24 آبان 1391 07:28 ب.ظ
بحث فرار مغزها جنجالی و جذاب هست و همین میراث آلبرتا رو جذاب کرده ولی خود میراث البرتا جذابیتی نداره
پاسخ مدیر : به کلی نمیشه زیر سوالش برد. سلیقه هم دخیله+نظرات سیاسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟