تبلیغات
سدید - میراث آلبرتا چگونه است؟
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

میراث آلبرتا چگونه است؟

دوشنبه 29 آبان 1391

نقدی بر نقد مستندی نقاد؛ میراث آلبرتا 1
نقد مستند باید از نقد مهاجرت نخبگان تفکیک شود

مستند میراث آلبرتا(1) به کارگردانی حسین شمقدری به مسئله فرار مغزها در ایران می پردازد و مورد توجه جامعه دانشگاهی و همچنین رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت. سازندگان این مستند به دلیل استقبال از آن و همچنین پرداخت عمیق تر به موضوع مهاجرت نخبگان، سری دوم این مستند را ساختند. در این نوشتار مستند میراث آلبرتا(1) از نظر ساخت و مضمون مورد بررسی قرار گرفته است.

 میراث آلبرتاعنوان "نقدی برای نقد مستند آلبرتا" از آن جهت است که در ادامه بخش هایی از نقد آقایان مسعود فراستی1 و شهرام زعفرانلو در سایت خبر آنلاین2 نقل می شود تا از دیدگاه سینمایی به اثر نگاه شود و قسمت هایی که به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره دارد و نه به نقد فیلم، تفکیک و نقد شده است. مستند میراث آلبرتا، حرف دارد برای گفتن، انسان را به فکر کردن وامی دارد، همان طور که نادر طالب زاده درباره آن گفت:« این مستند یک جدل فرهنگی است، جدلی که در همه جا وجود دارد اما این بچه‌ها توانستند این جدل فرهنگی را با حرف‌های به روز به درستی به ما نشان دهند.»3 بنابراین نقص ها و ضعف های آن کمتر به چشم می آید.

الف. نقد مستند از نظر ساخت

نظرات مثبت مسعود فراستی
1:
1. کار، خوبه. این فیلم آدم رو به فکر وامی دارد.
2. دوربین خوب بود، شخصیت داشت، حرکت ها خوب بود.
3. انتهای فیلم خوبه که سوالی تمام می شود.
4. خیلی خوب بود.
1 نظر منفی مسعود فراستی: جذابیت های قلابی!

نقد آقای زعفرانلو:
عنوان مستند "میراث آلبرتا" است. آلبرتا، برگرفته از نام دانشگاهی است در کاناداپ.ن...1
فیلم دو پاره است. پاره نخست حرفها و درددل های آن هایی است که رفته‌اند و تمایل به رفتن دارند و در پاره دوم نظرات منتقدانی است که به روند مهاجرت نخبگان دانشگاه شریف معترض و منتقدند.
درست است که کلیت اثر به موضوع خاص مهاجرت نخبگان می‌پردازد. اما دو پارگی موجود در آن روند یکپارچه و منسجم ساختار را به هم می‌زند. در بخش اول بیننده با تعریف و تمجیدهای گوناگونی از محیط آن سوی آبها مواجه است و از مشکلات داخلی که منجر به مهاجرت جدی افراد شده مطلع می‌گردد. اما در نیمه‌ی دوم ناگهان با فضایی تقبیح‌کننده‌ی مهاجرت نخبگان مواجه است. پرش دفعی به جای ایجاد روندی تدریجی و متناسب، از فضایی به فضایی کاملاً متفاوت و متضاد، در پایان نمی‌تواند مخاطب را در برقراری ارتباطی منطقی و مستحکم در دستیابی به پیام کلی اثر یاری رساند.پ.ن...2

اطلاع‌رسانی در بخش هایی دچار نقصان و نارسایی است. سکانس حمله دانشجویان شریف به رییس دانشگاه و مجروح کردن او، عدم موافقت دانشجویان دانشگاه با ایجاد مقبره برای شهدای گمنام در محیط دانشگاه، نادیده گرفتن علت های ریشه‌ای و عمیق با پرداختن به علل سطحی مهاجرت نخبگان با برچسب "مدگرایی" و جستجوی آرمانشهر آزادی‌های بی‌حد و حصر دانشجویان در خارج از ایران؛ برای بیننده‌ و دانشجویی که با مسائل و مشکلات دانشگاه شریف آشنایی چندانی ندارد، ابهام‌آمیز است و برای آن ها که مطلعند در بخش هایی غیرواقعی جلوه می‌کند.
این نارسایی به عدم توان سازندگان اثر در جمع‌آوری و مرتب‌سازی اطلاعات توصیفی در قدم اول و انتقال مفاهیم و اطلاعات با تحلیل و تفسیر در قدم بعدی، بازمی‌گردد.

ویژگی‌ بارز مستند "میراث آلبرتا" در سعی و تلاش عوامل تولید برای فضاسازی و برانگیختن احساسات عاطفی بیننده است. طرح خودکشی دانشجویی در خوابگاه، به تصویرکشیدن اشک های مادری در فرودگاه، نمایش کشتار عراقی‌ها توسط سربازان کاملاً مسلح آمریکایی، سخنان استاد دانشگاهی که فرزندش را از ساختن سلاح برای آمریکایی‌ها و کشتار انسانها بازمی‌دارد، صحنه‌ی درگیری‌ دانشجویان به هنگام تشییع شهدای گمنام در محوطه دانشگاه، گریه استادی که خود دچار احساسات شده و از ناآگاهی دانشجویان و جوانان امروزی گله دارد؛ همگی با تدوینی آگاهانه در لابلای سایر سکانسها چنان گنجانده شده که هم از سنگینی مباحث منطقی و استدلالی می‌کاهد و به احساسی کردن فضا کمک می‌کند و هم گریزگاهی است برای فرار از پاسخ به سوالاتی که خود طرح کرده و یا در ذهن مخاطب شکل گرفته و احیاناً پاسخی قانع‌کننده برای آن ها ندارد.

نپرداختن به مسائل دانشجویان ایرانی حاضر در دانشگاه‌های اروپا و سایر کشورهای آسیایی، و تمرکز نقد بر دو کشور آمریکا و کانادا، از دیگر مشخصه‌ی "میراث آلبرتا" است که شاید در قسمت دوم مدنظر تولیدکنندگان آن قرار گیرد و از غلظت بار سیاسی آن بکاهد.ب. نقد موضوع فرار مغزها در حاشیه مستند


نقد بر نقد
 پاره ای از نقد فوق(نقد شهرام زعفرانلو) که برداشت های شخصی بوده و نقد فرم نیست در ذیل آورده شده:

...1. به بیان خود فیلم، میراث آن برای ما ایرانیان شوی مبتذلی است به نام "سوسن خانم" که توسط برخی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آنجا ساخته و اجرا شده است.
پاسخ: اگر فقط به بیان خود فیلم توجه شود، تنها میراث، شوی مبتذل نیست و ارث های دیگری نیز اشاره شده؛ البته سازنده فیلم قادر به معرفی میراث بیشتری از آلبرتا بوده که در قسمت بعد این مستند به آن اشاره شده است.

...2. این مستند از ابتدا دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: 1.بد جلوه دادن تحصیل در خارج از کشور (آمریکا و کانادا) 2. تقبیح ماندن و نیامدن. هرچند در بخشهایی منفور و ذلیلانه بودن تحصیل در خارج را تبلیغ می‌کند، اما در پایان از موضع خود عدول کرده و صرفاً به لزوم بازگشت به وطن تاکید و تکیه دارد.
پاسخ:  این سخن به کلی نظر شخصی است. اتفاقا این فیلم می گوید تحصیل در خارج اشکالی ندارد بلکه باید بازگشت. در واقع دو جمله فوق فقط سه کلمه ی تقبیح ماندن و نیامدن درست است.

...3. قرار دادن سکانس سخنان وزیر خارجه آمریکا در حمایت از آزادی های مدنی و ترسیم فضای خفقان در ایران، پس از عکس‌العمل رئیس جمهور ایران به خبر خودکشی دانشجوی دانشگاه شریف و مهاجرت بی‌رویه‌ی نخبگان؛ بیننده را به قضاوت در خصوص دو دیدگاه کلان مدیران ارشد آمریکا و ایران در قبال معضل فرار مغزها، دعوت می‌کند.
پاسخ: دست امریکا برای مردم جهان رو شده، همه می دانند آن ها عاشق چشم و ابروی ما نیستند و به نخبگان علمی ما نگاه ابزاری دارند. عکس العمل رییس جمهور ایران هم می تواند فرار از پاسخ تلقی شود هم ...؟

...4. چنین تدوین هایی در عین رسایی و طعنه‌آمیز بودن، در جاهایی نیز نامتجانس می‌نماید. تصاویری می‌بینیم از شوی "سوسن خانم" که برش می‌خورد به تصاویری از اردوی مناطق جنگی دانشجویان دانشگاه شریف. اگر هدف سازندگان اثر تقبیح و لعن و نفرین دانشگاه های آمریکا و کاناداست که فرزندان این آب و خاک را به انحراف اخلاقی کشانده‌اند، قیاس آن با سایر دانشجویانی که در مسیر دیدار از مناطق جنگی هستند، قیاسی مع‌الفارق است و به ذوق و احساس بیننده لطمه می‌زند.
پاسخ: ممکن است دانشجویانی که به خارج از کشور می روند دچار انحراف اخلاقی شوند، زمینه فراهم تر از داخل کشور است؛ همچنین ممکن است منحرف نشوند. به هر حال کسی که اعتقادات قوی دارد، در هر جایی از جهان باشد، رفتاری یکسان خواهد داشت.
در گفتگوی رجانیوز با سازندگان مستند «میراث آلبرتا» آمده است4: «جامعه‌ی ایرانیان کانادا کمپینی درست کرده‌اند که باید یک جوابی برای «میراث آلبرتا» بسازیم، چون در حق دانشگاه آلبرتا و دانشجویان ایرانی مقیم کانادا اجحاف شده! گفته‌اند ما اینجا نماز جماعت داریم، دعای کمیل داریم! البته ان‌شاءالله در قسمت دوم آلبرتا به این می‌پردازیم که عده‌ای در همان آلبرتا، شب قدر دارند، نماز جماعت دارند، ولی دینی را پیاده می‌کنند که در آن حجاب نیست. حرف ما این است که اگر دنبال آن نوع اسلام هستی، برو جای دیگر دنبالش بگرد. ما در اینجا چنین اسلامی را نمی‌خواهیم. »
رفتن به خارج برای تحصیل با هدف افزایش آگاهی اشکالی دارد؟ چرا که در حدیثی از پیامبر آمده است: برای تحصیل علم به دورترین نقطه عالم سفر کنید5. مهم این است که فرد پس از تحصیل برای کشور خود نیز ثمراتی داشته باشد. مگر دکتر حسابی، چمران، پرفسور سمیعی و ...... در کجا تحصیلات دانشگاهی داشتند؟
سخن آخر اینکه باید بین احساس و عقل مرز گذاشت. در فیلم مصاحبه پس از جشنواره فجر6 دیدم دانشجویی می گفت باید بین احساس و عقل یکی را انتخاب کرد. در این فیلم کمی غلظت احساسات زیاد شده بود. در حالی که مباحث منطقی روشنی وجود دارد. متاسفانه در این فیلم دلایلی منطقی برای رفتن وجود دارد ولی دلایل ماندن، احساسی است!در پایان بخشی از صحبت های سازنده مستند آلبرتا در گفتگو با رجا نیوز آورده شده است4
جو زده نشوید
 در 22 اسفند سال 84 بود که دفن شهدا اتفاق افتاد. یک عده که می‌گفتند پیکر باید دفن شود، می‌خواستند ‌آن را به زور دفن کنند، آن عده هم که مخالف بودند، جمع شدند که نگذارند دفن شود. در نتیجه‌ بین این دو گروه درگیری ایجاد و از سوی مخالفان به پیکر شهید بی‌حرمتی شد. حالا چرا این اتفاق باید در دلِ قضیه‌ی فرار مغزها مطرح شود؟ ما می‌گوییم برخی از این دوستان عزیز ما که نخبه هم هستند، در برخی تصمیم‌های‌شان بسیار جوزده و فکرنشده عمل می‌کنند. ما این اتفاق را گذاشتیم تا این تلنگر جدی به مخاطب زده شود و در این فکر بیشتر فرو برود که ممکن است تو در یک اتفاق به راحتی جوزده ‌شوی و کاری ‌کنی که بعداً خودت از کارت پشیمان شوی و بدیهی‌ترین مسئله‌ات را زیر سئوال ببری. در مستند گفته می‌شود که بسیاری از نخبگان ما که مهاجرت می‌کنند، به این فکر نمی‌کنند که دارند به یک سیستمی کمک می‌کنند که از آنها اکثراً استفاده‌ی نظامی می‌خواهد، از آنها ساخت موشک می‌خواهد تا روی سر مردم کشور او بریزد.
«میراث آلبرتا» می‌گوید اگر تو به فکر خودت هستی، به فکر آزادی، یک تکنولوژی برتر و شهر زیباتر هستی، جایی مثل آمریکا و کانادا برای تو بهترست، اما اگر فکر مردمت هستی و می‌خواهی، نباید این قدر راحت تسلیم این قضیه شوی. ما می‌گوییم مشکلات را می‌فهمیم، ولی بدان اگر می‌خواهی به مردمت خدمت کنی، نباید با دیدن مشکلات جوزده شوی که چون همه دارند می‌روند، من هم باید بروم. این اتفاقی است که در جامعه‌ی نخبگان دارد می‌افتد.
نمی‌خواستیم بگوییم غرب بد است؛
«میراث آلبرتا» میخواهد به دو تا سئوال جواب بدهد: چرا باید رفت؟ چرا باید ماند؟ دلایل چرا باید رفت ها را می آورد و دنبال یکسری دلیل می گردد که چرا باید در ایران ماند؟ وقتی دنبال دلیل می گردد، دو تا دلیل پیدا میکند: مذهبی و ملی. دلایل مذهبی به این برمی‌گردد که بچه هایی هستند که به انقلاب و به شهدا اعتقاد دارند و الگویشان این است که باید وظیفه محور و مسئولیت محور باشیم. این آرمان و هدفی است که آنها دارند. این هدف و آرمان بچه های مذهبی مقایسه می شود با آنهایی که به دلایلی که اول فیلم آمده به آلبرتا رفت هاند و در آن جا همه چیز برایشان تأمین است و زندگی خوب و راحتی دارند و «سوسن خانم» و لذت های دنیایشان هم برای آن ها تأمین است.4


--------
منابع
1. فیلم تکه‌ی صحبت‌های مسعود فراستی.
2. خبر آنلاین.
3. رجا نیوز.
4. رجانیوز.
5. حر عاملی، وسائل الشیعه، بیروت، دار الاحیاء التراث العربی، 20 جلدی، ج18، ص14؛ و ر.ك: بحار الانوار، ج1، ص108.
6. کلیپ اکران خصوصی مسعود فراستی و مصاحبه پس از جشنواره فجر.» مطالب مرتبط: مغز فراری،
» کلمات کلیدی: سینما، میراث آلبرتا، نقد میراث آلبرتا، نقد مستند میراث آلبرتا، مستند میراث آلبرتا، فرار مغزها، مهاجرت نخبگان،
cheapest eprex purchase pharmacy europe
دوشنبه 30 بهمن 1396 10:14 ق.ظ
I do not know whether it's just me or if perhaps everybody else experiencing
issues with your site. It appears like some of the written text
within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if
this is happening to them too? This might be a
issue with my internet browser because I've had this happen before.
Thank you
essay sites custom essay company
دوشنبه 30 بهمن 1396 09:57 ق.ظ
Thanks , I've just been searching for info approximately this topic for a long time and
yours is the best I've found out so far. But, what about the conclusion? Are you positive concerning the supply?
mail order now crixivan usa
دوشنبه 30 بهمن 1396 07:21 ق.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up.
The words in your post seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do
with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The design and style look great though! Hope you get the issue
fixed soon. Kudos
buy clavamox at target
دوشنبه 30 بهمن 1396 03:54 ق.ظ
I visit every day some web sites and sites to read articles
or reviews, except this weblog gives feature based writing.
price for avapro starter pack
یکشنبه 29 بهمن 1396 02:41 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this blog's posts daily along with a cup of
coffee.
cheap terbinafine reacoes
یکشنبه 29 بهمن 1396 01:25 ب.ظ
Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to figure out if its a problem on my end or
if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.
buy now aggrenox mastercard otc
شنبه 28 بهمن 1396 11:38 ب.ظ
Paragraph writing is also a fun, if you know afterward you can write or else it
is complex to write.
mircette purchase now visa otc
جمعه 27 بهمن 1396 01:52 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your weblog posts.
After all I'll be subscribing on your rss feed and I hope you write once more soon!
tiki torch slot machine valley view casino casino palace
پنجشنبه 26 بهمن 1396 03:33 ب.ظ
Hi, i feel that i noticed you visited my weblog
thus i got here to go back the favor?.I'm
trying to in finding issues to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your concepts!!
cheap auto insurance online
پنجشنبه 26 بهمن 1396 02:38 ق.ظ
cheap car insurance online
car insurance requirements
cheap car insurance coverage
car insurance claim
auto insurance quotes geico
پنجشنبه 26 بهمن 1396 12:53 ق.ظ
car insurance requirements
cheap car insurance online
cheap auto insurance policy
car insurance quotes comparison
car insurance
پنجشنبه 26 بهمن 1396 12:24 ق.ظ
car insurance quotes usaa
cheap auto insurance quotes california
cheap auto insurance companies
cheap auto insurance policy
cheap car insurance
چهارشنبه 25 بهمن 1396 09:48 ب.ظ
auto insurance fund
car insurance quotes comparison online
cheap car insurance online
car insurance quotes florida
buy ranexa online payment usa
چهارشنبه 25 بهمن 1396 04:58 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful
info. Thanks for the post. I'll definitely return.
make a powerpoint presentation online best paper writer
چهارشنبه 25 بهمن 1396 03:39 ب.ظ
Asking questions are truly good thing if you are not understanding something completely, however this post gives pleasant understanding yet.
buy tenormin tablets online india
چهارشنبه 25 بهمن 1396 12:00 ق.ظ
Hurrah! At last I got a web site from where I know how to truly take helpful facts concerning
my study and knowledge.
warticon purchase now europe
سه شنبه 24 بهمن 1396 02:58 ب.ظ
This is the perfect website for everyone who would like to find
out about this topic. You understand a whole lot
its almost hard to argue with you (not that
I really would want to…HaHa). You definitely put a brand
new spin on a topic that has been written about for a
long time. Excellent stuff, just wonderful!
buy telfast shop canada
دوشنبه 23 بهمن 1396 11:19 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
I hope to give something back and aid others like you aided me.
cheap dramamine money order shopping
دوشنبه 23 بهمن 1396 02:36 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I in finding It really helpful &
it helped me out much. I am hoping to offer something back
and help others such as you helped me.
purchase cheapest procardia visa australia
یکشنبه 22 بهمن 1396 08:01 ب.ظ
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how regarding unpredicted emotions.
chantix buy now usa
یکشنبه 22 بهمن 1396 04:22 ق.ظ
Fabulous, what a weblog it is! This blog presents valuable information to us, keep it up.
generic tetracycline online price
یکشنبه 22 بهمن 1396 02:23 ق.ظ
Good way of telling, and good paragraph to obtain information about my presentation subject matter, which i
am going to deliver in college.
terem-ko.ru
شنبه 21 بهمن 1396 10:47 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this site before but after checking through
some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back often!
free casino games and poker
دوشنبه 16 بهمن 1396 06:35 ق.ظ
new usa online casinos 2017
casino online free
online casino slots
play casino games online
weight loss pills prescription
شنبه 14 بهمن 1396 09:45 ب.ظ
weight loss for women
diet pills phentermine
weight loss calculator
diet pills alli
weight loss pills for men
جمعه 13 بهمن 1396 07:21 ب.ظ
forskolin for weight loss
weight loss drugs prescription
weight loss pill
natural weight loss supplements
best diet pill
casino online usa
سه شنبه 10 بهمن 1396 07:33 ق.ظ
online casinos for us players
biggest no deposit welcome bonus
top rated free online casino games
casino online
payday loans online legit
جمعه 6 بهمن 1396 08:53 ق.ظ
loan cash
loans online no credit check
payday loans bad credit
loans online instant
speedy cash payday loans online
دوشنبه 2 بهمن 1396 11:17 ق.ظ
payday loans in az
get online loan fast
no credit check payday loans instant approval
payday loans no credit check
trusted payday loans online
دوشنبه 2 بهمن 1396 10:03 ق.ظ
loans online application
best fast loans online
payday loans no credit check
payday lender fees
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}
نمایش نظرات 1 تا 30

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟