تبلیغات
سدید - میراث آلبرتا چگونه است؟
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

میراث آلبرتا چگونه است؟

دوشنبه 29 آبان 1391

نقدی بر نقد مستندی نقاد؛ میراث آلبرتا 1
نقد مستند باید از نقد مهاجرت نخبگان تفکیک شود

مستند میراث آلبرتا(1) به کارگردانی حسین شمقدری به مسئله فرار مغزها در ایران می پردازد و مورد توجه جامعه دانشگاهی و همچنین رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت. سازندگان این مستند به دلیل استقبال از آن و همچنین پرداخت عمیق تر به موضوع مهاجرت نخبگان، سری دوم این مستند را ساختند. در این نوشتار مستند میراث آلبرتا(1) از نظر ساخت و مضمون مورد بررسی قرار گرفته است.

 میراث آلبرتاعنوان "نقدی برای نقد مستند آلبرتا" از آن جهت است که در ادامه بخش هایی از نقد آقایان مسعود فراستی1 و شهرام زعفرانلو در سایت خبر آنلاین2 نقل می شود تا از دیدگاه سینمایی به اثر نگاه شود و قسمت هایی که به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره دارد و نه به نقد فیلم، تفکیک و نقد شده است. مستند میراث آلبرتا، حرف دارد برای گفتن، انسان را به فکر کردن وامی دارد، همان طور که نادر طالب زاده درباره آن گفت:« این مستند یک جدل فرهنگی است، جدلی که در همه جا وجود دارد اما این بچه‌ها توانستند این جدل فرهنگی را با حرف‌های به روز به درستی به ما نشان دهند.»3 بنابراین نقص ها و ضعف های آن کمتر به چشم می آید.

الف. نقد مستند از نظر ساخت

نظرات مثبت مسعود فراستی
1:
1. کار، خوبه. این فیلم آدم رو به فکر وامی دارد.
2. دوربین خوب بود، شخصیت داشت، حرکت ها خوب بود.
3. انتهای فیلم خوبه که سوالی تمام می شود.
4. خیلی خوب بود.
1 نظر منفی مسعود فراستی: جذابیت های قلابی!

نقد آقای زعفرانلو:
عنوان مستند "میراث آلبرتا" است. آلبرتا، برگرفته از نام دانشگاهی است در کاناداپ.ن...1
فیلم دو پاره است. پاره نخست حرفها و درددل های آن هایی است که رفته‌اند و تمایل به رفتن دارند و در پاره دوم نظرات منتقدانی است که به روند مهاجرت نخبگان دانشگاه شریف معترض و منتقدند.
درست است که کلیت اثر به موضوع خاص مهاجرت نخبگان می‌پردازد. اما دو پارگی موجود در آن روند یکپارچه و منسجم ساختار را به هم می‌زند. در بخش اول بیننده با تعریف و تمجیدهای گوناگونی از محیط آن سوی آبها مواجه است و از مشکلات داخلی که منجر به مهاجرت جدی افراد شده مطلع می‌گردد. اما در نیمه‌ی دوم ناگهان با فضایی تقبیح‌کننده‌ی مهاجرت نخبگان مواجه است. پرش دفعی به جای ایجاد روندی تدریجی و متناسب، از فضایی به فضایی کاملاً متفاوت و متضاد، در پایان نمی‌تواند مخاطب را در برقراری ارتباطی منطقی و مستحکم در دستیابی به پیام کلی اثر یاری رساند.پ.ن...2

اطلاع‌رسانی در بخش هایی دچار نقصان و نارسایی است. سکانس حمله دانشجویان شریف به رییس دانشگاه و مجروح کردن او، عدم موافقت دانشجویان دانشگاه با ایجاد مقبره برای شهدای گمنام در محیط دانشگاه، نادیده گرفتن علت های ریشه‌ای و عمیق با پرداختن به علل سطحی مهاجرت نخبگان با برچسب "مدگرایی" و جستجوی آرمانشهر آزادی‌های بی‌حد و حصر دانشجویان در خارج از ایران؛ برای بیننده‌ و دانشجویی که با مسائل و مشکلات دانشگاه شریف آشنایی چندانی ندارد، ابهام‌آمیز است و برای آن ها که مطلعند در بخش هایی غیرواقعی جلوه می‌کند.
این نارسایی به عدم توان سازندگان اثر در جمع‌آوری و مرتب‌سازی اطلاعات توصیفی در قدم اول و انتقال مفاهیم و اطلاعات با تحلیل و تفسیر در قدم بعدی، بازمی‌گردد.

ویژگی‌ بارز مستند "میراث آلبرتا" در سعی و تلاش عوامل تولید برای فضاسازی و برانگیختن احساسات عاطفی بیننده است. طرح خودکشی دانشجویی در خوابگاه، به تصویرکشیدن اشک های مادری در فرودگاه، نمایش کشتار عراقی‌ها توسط سربازان کاملاً مسلح آمریکایی، سخنان استاد دانشگاهی که فرزندش را از ساختن سلاح برای آمریکایی‌ها و کشتار انسانها بازمی‌دارد، صحنه‌ی درگیری‌ دانشجویان به هنگام تشییع شهدای گمنام در محوطه دانشگاه، گریه استادی که خود دچار احساسات شده و از ناآگاهی دانشجویان و جوانان امروزی گله دارد؛ همگی با تدوینی آگاهانه در لابلای سایر سکانسها چنان گنجانده شده که هم از سنگینی مباحث منطقی و استدلالی می‌کاهد و به احساسی کردن فضا کمک می‌کند و هم گریزگاهی است برای فرار از پاسخ به سوالاتی که خود طرح کرده و یا در ذهن مخاطب شکل گرفته و احیاناً پاسخی قانع‌کننده برای آن ها ندارد.

نپرداختن به مسائل دانشجویان ایرانی حاضر در دانشگاه‌های اروپا و سایر کشورهای آسیایی، و تمرکز نقد بر دو کشور آمریکا و کانادا، از دیگر مشخصه‌ی "میراث آلبرتا" است که شاید در قسمت دوم مدنظر تولیدکنندگان آن قرار گیرد و از غلظت بار سیاسی آن بکاهد.ب. نقد موضوع فرار مغزها در حاشیه مستند


نقد بر نقد
 پاره ای از نقد فوق(نقد شهرام زعفرانلو) که برداشت های شخصی بوده و نقد فرم نیست در ذیل آورده شده:

...1. به بیان خود فیلم، میراث آن برای ما ایرانیان شوی مبتذلی است به نام "سوسن خانم" که توسط برخی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آنجا ساخته و اجرا شده است.
پاسخ: اگر فقط به بیان خود فیلم توجه شود، تنها میراث، شوی مبتذل نیست و ارث های دیگری نیز اشاره شده؛ البته سازنده فیلم قادر به معرفی میراث بیشتری از آلبرتا بوده که در قسمت بعد این مستند به آن اشاره شده است.

...2. این مستند از ابتدا دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: 1.بد جلوه دادن تحصیل در خارج از کشور (آمریکا و کانادا) 2. تقبیح ماندن و نیامدن. هرچند در بخشهایی منفور و ذلیلانه بودن تحصیل در خارج را تبلیغ می‌کند، اما در پایان از موضع خود عدول کرده و صرفاً به لزوم بازگشت به وطن تاکید و تکیه دارد.
پاسخ:  این سخن به کلی نظر شخصی است. اتفاقا این فیلم می گوید تحصیل در خارج اشکالی ندارد بلکه باید بازگشت. در واقع دو جمله فوق فقط سه کلمه ی تقبیح ماندن و نیامدن درست است.

...3. قرار دادن سکانس سخنان وزیر خارجه آمریکا در حمایت از آزادی های مدنی و ترسیم فضای خفقان در ایران، پس از عکس‌العمل رئیس جمهور ایران به خبر خودکشی دانشجوی دانشگاه شریف و مهاجرت بی‌رویه‌ی نخبگان؛ بیننده را به قضاوت در خصوص دو دیدگاه کلان مدیران ارشد آمریکا و ایران در قبال معضل فرار مغزها، دعوت می‌کند.
پاسخ: دست امریکا برای مردم جهان رو شده، همه می دانند آن ها عاشق چشم و ابروی ما نیستند و به نخبگان علمی ما نگاه ابزاری دارند. عکس العمل رییس جمهور ایران هم می تواند فرار از پاسخ تلقی شود هم ...؟

...4. چنین تدوین هایی در عین رسایی و طعنه‌آمیز بودن، در جاهایی نیز نامتجانس می‌نماید. تصاویری می‌بینیم از شوی "سوسن خانم" که برش می‌خورد به تصاویری از اردوی مناطق جنگی دانشجویان دانشگاه شریف. اگر هدف سازندگان اثر تقبیح و لعن و نفرین دانشگاه های آمریکا و کاناداست که فرزندان این آب و خاک را به انحراف اخلاقی کشانده‌اند، قیاس آن با سایر دانشجویانی که در مسیر دیدار از مناطق جنگی هستند، قیاسی مع‌الفارق است و به ذوق و احساس بیننده لطمه می‌زند.
پاسخ: ممکن است دانشجویانی که به خارج از کشور می روند دچار انحراف اخلاقی شوند، زمینه فراهم تر از داخل کشور است؛ همچنین ممکن است منحرف نشوند. به هر حال کسی که اعتقادات قوی دارد، در هر جایی از جهان باشد، رفتاری یکسان خواهد داشت.
در گفتگوی رجانیوز با سازندگان مستند «میراث آلبرتا» آمده است4: «جامعه‌ی ایرانیان کانادا کمپینی درست کرده‌اند که باید یک جوابی برای «میراث آلبرتا» بسازیم، چون در حق دانشگاه آلبرتا و دانشجویان ایرانی مقیم کانادا اجحاف شده! گفته‌اند ما اینجا نماز جماعت داریم، دعای کمیل داریم! البته ان‌شاءالله در قسمت دوم آلبرتا به این می‌پردازیم که عده‌ای در همان آلبرتا، شب قدر دارند، نماز جماعت دارند، ولی دینی را پیاده می‌کنند که در آن حجاب نیست. حرف ما این است که اگر دنبال آن نوع اسلام هستی، برو جای دیگر دنبالش بگرد. ما در اینجا چنین اسلامی را نمی‌خواهیم. »
رفتن به خارج برای تحصیل با هدف افزایش آگاهی اشکالی دارد؟ چرا که در حدیثی از پیامبر آمده است: برای تحصیل علم به دورترین نقطه عالم سفر کنید5. مهم این است که فرد پس از تحصیل برای کشور خود نیز ثمراتی داشته باشد. مگر دکتر حسابی، چمران، پرفسور سمیعی و ...... در کجا تحصیلات دانشگاهی داشتند؟
سخن آخر اینکه باید بین احساس و عقل مرز گذاشت. در فیلم مصاحبه پس از جشنواره فجر6 دیدم دانشجویی می گفت باید بین احساس و عقل یکی را انتخاب کرد. در این فیلم کمی غلظت احساسات زیاد شده بود. در حالی که مباحث منطقی روشنی وجود دارد. متاسفانه در این فیلم دلایلی منطقی برای رفتن وجود دارد ولی دلایل ماندن، احساسی است!در پایان بخشی از صحبت های سازنده مستند آلبرتا در گفتگو با رجا نیوز آورده شده است4
جو زده نشوید
 در 22 اسفند سال 84 بود که دفن شهدا اتفاق افتاد. یک عده که می‌گفتند پیکر باید دفن شود، می‌خواستند ‌آن را به زور دفن کنند، آن عده هم که مخالف بودند، جمع شدند که نگذارند دفن شود. در نتیجه‌ بین این دو گروه درگیری ایجاد و از سوی مخالفان به پیکر شهید بی‌حرمتی شد. حالا چرا این اتفاق باید در دلِ قضیه‌ی فرار مغزها مطرح شود؟ ما می‌گوییم برخی از این دوستان عزیز ما که نخبه هم هستند، در برخی تصمیم‌های‌شان بسیار جوزده و فکرنشده عمل می‌کنند. ما این اتفاق را گذاشتیم تا این تلنگر جدی به مخاطب زده شود و در این فکر بیشتر فرو برود که ممکن است تو در یک اتفاق به راحتی جوزده ‌شوی و کاری ‌کنی که بعداً خودت از کارت پشیمان شوی و بدیهی‌ترین مسئله‌ات را زیر سئوال ببری. در مستند گفته می‌شود که بسیاری از نخبگان ما که مهاجرت می‌کنند، به این فکر نمی‌کنند که دارند به یک سیستمی کمک می‌کنند که از آنها اکثراً استفاده‌ی نظامی می‌خواهد، از آنها ساخت موشک می‌خواهد تا روی سر مردم کشور او بریزد.
«میراث آلبرتا» می‌گوید اگر تو به فکر خودت هستی، به فکر آزادی، یک تکنولوژی برتر و شهر زیباتر هستی، جایی مثل آمریکا و کانادا برای تو بهترست، اما اگر فکر مردمت هستی و می‌خواهی، نباید این قدر راحت تسلیم این قضیه شوی. ما می‌گوییم مشکلات را می‌فهمیم، ولی بدان اگر می‌خواهی به مردمت خدمت کنی، نباید با دیدن مشکلات جوزده شوی که چون همه دارند می‌روند، من هم باید بروم. این اتفاقی است که در جامعه‌ی نخبگان دارد می‌افتد.
نمی‌خواستیم بگوییم غرب بد است؛
«میراث آلبرتا» میخواهد به دو تا سئوال جواب بدهد: چرا باید رفت؟ چرا باید ماند؟ دلایل چرا باید رفت ها را می آورد و دنبال یکسری دلیل می گردد که چرا باید در ایران ماند؟ وقتی دنبال دلیل می گردد، دو تا دلیل پیدا میکند: مذهبی و ملی. دلایل مذهبی به این برمی‌گردد که بچه هایی هستند که به انقلاب و به شهدا اعتقاد دارند و الگویشان این است که باید وظیفه محور و مسئولیت محور باشیم. این آرمان و هدفی است که آنها دارند. این هدف و آرمان بچه های مذهبی مقایسه می شود با آنهایی که به دلایلی که اول فیلم آمده به آلبرتا رفت هاند و در آن جا همه چیز برایشان تأمین است و زندگی خوب و راحتی دارند و «سوسن خانم» و لذت های دنیایشان هم برای آن ها تأمین است.4


--------
منابع
1. فیلم تکه‌ی صحبت‌های مسعود فراستی.
2. خبر آنلاین.
3. رجا نیوز.
4. رجانیوز.
5. حر عاملی، وسائل الشیعه، بیروت، دار الاحیاء التراث العربی، 20 جلدی، ج18، ص14؛ و ر.ك: بحار الانوار، ج1، ص108.
6. کلیپ اکران خصوصی مسعود فراستی و مصاحبه پس از جشنواره فجر.» مطالب مرتبط: مغز فراری،
» کلمات کلیدی: سینما، میراث آلبرتا، نقد میراث آلبرتا، نقد مستند میراث آلبرتا، مستند میراث آلبرتا، فرار مغزها، مهاجرت نخبگان،
new usa online casinos
چهارشنبه 13 تیر 1397 09:40 ب.ظ
casino online gambling
casino online subtitrat
casino online usa
casino online gambling
casino online usa
چهارشنبه 13 تیر 1397 08:59 ب.ظ
casino games free online
casino online free
best us casinos online
new usa online casinos
online casino real money free
جمعه 8 تیر 1397 04:32 ب.ظ
playmgm nj casino online
online casino games
pogo casino slots
goldfish casino slots free
generic clostilbegyt online buy now
شنبه 2 تیر 1397 01:06 ق.ظ
Heya! I'm at work browsing your blog from my new iphone 4!

Just wanted to say I love reading through your
blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!
casino games slots
پنجشنبه 24 خرداد 1397 06:26 ب.ظ
online casino
online casino slots
casino games real money
best online casino
casino games slots
play casino games online
پنجشنبه 24 خرداد 1397 05:50 ب.ظ
casino online
online gambling casino
play casino games online
online casino slots
online casino real money
hollywood casino play
پنجشنبه 24 خرداد 1397 05:38 ب.ظ
foxwoods casino online
free slots online
free slots casino games
rivers casino
Nichole
پنجشنبه 24 خرداد 1397 10:37 ق.ظ
Ӏt'ѕ the best time to maқe somе plans for thee lоnger term and it's tіme tto be hapрʏ.
I have read tһiѕ publish andd іf I maу jᥙst I desire to sᥙggest yoս
some fascinating tһings oor advice. Perrhaps үoս can wrіte subsequent articles reerring tοo thіs
article. Ӏ desire tօ learn even more ssues aboᥙt it!
Nichole
پنجشنبه 24 خرداد 1397 10:33 ق.ظ
Ӏt'ѕ the best time to maқe somе plans for thee lоnger term and it's tіme tto be hapрʏ.
I have read tһiѕ publish andd іf I maу jᥙst I desire to sᥙggest yoս
some fascinating tһings oor advice. Perrhaps үoս can wrіte subsequent articles reerring tοo thіs
article. Ӏ desire tօ learn even more ssues aboᥙt it!
best canadian mail order pharmacies
چهارشنبه 23 خرداد 1397 09:50 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinexyz.com/">canadian pharmacies</a>
http://canadianonlinexyz.com/
[url=http://canadianonlinexyz.com/]international pharmacies that ship to the usa[/url]
big fish casino hacks no survey the four kings casino and slots vip
سه شنبه 22 خرداد 1397 05:27 ق.ظ
At this time it looks like Wordpress is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
overseas pharmacies that deliver to usa
جمعه 18 خرداد 1397 05:13 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinexyz.com/">online pharmacies</a>
http://canadianonlinexyz.com/
[url=http://canadianonlinexyz.com/]canadian pharmacies[/url]
cami1881.kinja.com
چهارشنبه 16 خرداد 1397 10:44 ب.ظ
Thіs parаgrph iss reaⅼly a nice one it ssists neᴡ
the wеb peоple, who are wishing in faνor oof
blоgɡing.
buy clamoxin no rx needed
یکشنبه 13 خرداد 1397 05:39 ق.ظ
Hello There. I discovered your blog the usage of msn. That
is a very neatly written article. I'll make sure to bookmark it
and return to learn more of your useful info. Thank you for the post.
I will definitely comeback.
canadian pharmacies online
پنجشنبه 3 خرداد 1397 03:13 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyhd.com/">international pharmacies that ship to the usa</a>
http://canadianonlinepharmacyhd.com/
[url=http://canadianonlinepharmacyhd.com/]legitimate canadian pharmacies[/url]
top rated free online casino games
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 02:08 ب.ظ
casino games free online
vegas casino games
online casino
casino online application
Fanny
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 03:23 ق.ظ
Wow, that's what I was looking for, what a data! existing here at this weblog,
thanks admin of thi web page.
free casino games and poker
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 08:22 ق.ظ
play casino games online
casino games free
best online casino games free
casino online gambling
online casino slots
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:04 ب.ظ
best us casinos online
casino online for fun
new usa online casinos 2017
casino games roulette
Viagra vs viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:28 ب.ظ

Good data. With thanks.
buy viagra online without rx where can i buy viagra cheap buy uk viagra generic viagra online usa viagra to buy online uk buy viagra online india online viagra prescription where can i buy viagra pills viagra pharmacy online buy viagra sample
new usa online casinos
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 06:27 ب.ظ
casino online subtitrat
top rated free online casino games
casino online application
vegas casino games
Doxylamine 10mg - Special Prices
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 03:49 ب.ظ
Good information. Lucky me I recently found your site by
chance (stumbleupon). I have bookmarked it for later!
online casinos 2016
شنبه 1 اردیبهشت 1397 05:34 ب.ظ
online casino slots
new usa online casinos 2017
play casino games online
play casino games online
buy now diclofenac pharmacy usa
جمعه 31 فروردین 1397 07:50 ب.ظ
My brother suggested I may like this website.
He was totally right. This put up truly made my
day. You can not believe just how a lot time I had spent for this information! Thanks!
jak Odzyskać dziewczynę
چهارشنبه 29 فروردین 1397 10:29 ب.ظ
http://eulife.my-board.org/2018/04/17/jak-odzyskac-kobiete/ https://games4pcblog.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-kobiete-po-rozstaniu/ https://jacksongamesblog.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-dziewczyne/ https://spacegamereview.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-kobiete-po-rozstaniu/ https://carpetcleaningbirminghamuk.000webhostapp.com/2018/04/17/jak-odzyskac-byla/ https://consolegamessite.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-kobiete/ https://gamesinformator.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-byla/ https://jacksongamesblog.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-dziewczyne/ https://happypositiveblog.wordpress.com/2018/04/17/jak-wrocic-do-bylej/ https://carpetcleaningbirminghamuk.000webhostapp.com/2018/04/17/jak-odzyskac-byla/ http://Reading.is-great.org/2018/04/17/jak-odzyskac-kobiete-po-rozstaniu/ https://europegamez.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-byla/ https://myarticlessiteblog.wordpress.com/2018/04/17/jak-odzyskac-byla/ Sure,
it a whole paycheck (or 2 or 3) to pay for just one single item from all of these hush-hush swag bags, but we still wish to know what's
in them. More than simply feeding in the computer, the i
- Pod also shares its music goodies through community.
Experiment with these options prior to taking actual photographs allowing an individual an improved handle on what they
are going to get a new shot.
cheapest diprosone buy shopping canada
سه شنبه 28 فروردین 1397 01:01 ق.ظ
I'm really loving the theme/design of your blog.
Do you ever run into any browser compatibility problems? A
handful of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any suggestions to help fix this issue?
http://www.lookweb.it/52885
دوشنبه 27 فروردین 1397 03:54 ب.ظ
https://atho.me/2EyR One in the refreshingly nice reasons for having this CD could be the way all
of the participating artists are really enjoying themselves.
On Thursday Simpson appeared to be in a very good mood and shared she is craving certain types of
food and yes it is not the typical pregnancy cravings.

But please, don't allow me deter you from learning your guitar
in the event that's in you to accomplish so.
casino games slots
یکشنبه 26 فروردین 1397 10:50 ب.ظ
vegas casino games
casino online
casino online subtitrat
casino online gambling
get roman reviews
جمعه 24 فروردین 1397 02:40 ق.ظ
Τhanks fⲟr the auspicious writeup. Ιt in reality ѡɑs
a amusement account it. Loook advanced tօ fɑr introduced agreeable frоm you!
Bү tһe ᴡay, h᧐ѡ can we keеp in touch?
viagra super active 20mg
پنجشنبه 23 فروردین 1397 01:24 ب.ظ
Its sucһ as yoᥙ learn my thoughtѕ! You ɑppear tօ know a lot apprօximately
tһіs, such as you wrote tһe guide іn it or something.
I think that you coulԁ do with a few p.c. to drive thе message house a
ⅼittle Ьit, but insteаd of that, this is wonderful blog.
A fantastic гead. Ι'll Ԁefinitely be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}
نمایش نظرات 1 تا 30

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟