تبلیغات
سدید - خداحافظ کالای خارجی
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

خداحافظ کالای خارجی

جمعه 22 دی 1391
تولید ملی
خداحافظی با کالای خارجی
» چرا ایرانی‌ها کالای خارجی را ترجیح می دهند؟
- فرهنگ غلط مردم ایران و جهان سوم
- کیفیت کالای ایرانی نسبت به نمونه های خارجی
- قیمت تمام شده تولیدات داخل
- عملکرد نادرست تولیدکنندگان
- عملکرد نادرست دستگاه‌های دولتی
- ضعف قوانین و مقررات

» راهکار های حمایت از تولید ایرانی
- وظایف مردم: ارتقای نگرش نسبت به مصرف تولید داخل و استقبال ار کالای ایرانی، کم کردن محسوس مصرف کالاهای خارجی در حد مقدور.
- وظایف مسئولین: اصلاح قوانین، حمایت های اجرایی و از تولیدکنندگان و تعادل واردات و برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت، نظارت بر بازار، برخورد قاطعانه با تخلفات اقتصادی.
- وظایف تولیدکننده: افزایش کیفیت کالای تولیدی، عدم سودجویی، توجه به نیاز مشتری، خدمات مناسب پس از فروش، استفاده از روش های نوین بازاریابی، بهره بردن از تکنولوژی روز، تنوع محصول، افزایش کیفیت بسته بندی، قیمت مناسب تر در مقایسه با نمونه های مشابه.


حمایت از تولید داخل، چالش ها و راهکارهای آن موضوع مقاله کوتاه پیش روی شماست.
در این نوشتار ابتدا علل ارجحیت کالای خارجی نزد مصرف کنندگان ایرانی مورد بررسی قرار می گیرد و سپس راهکارهای حمایت از تولید ایرانی، وظایف مردم، مسئولین و تولیدکنندگان تبیین می شود.

علل ارجحیت کالای خارجی نزد مصرف کنندگان ایرانی و راهکارهای حمایت از تولید ملی

1- فرهنگ جهان سومی ها

یکی از ضد ارزش های رایج در بین مردمان جهان سوم از جمله ایران این است که کالای خارجی مرغوب تر از کالای کالای تولید داخل است در نتیجه شاهد جولان كالاهای وارداتی در بازار های داخلی هستیم و كالاهای مشابه داخلی مورد استقبال خریداران قرار نمی گیرد که عوارض این موضوع بر همگان روشن است و گل سرسبد آن بیکاری است. همچنین این روزها حتی بسیاری از تولیدات داخلی با نام و نشان كالاهای خارجی در بازار عرضه شده و برخلاف بسیاری از كشورهای جهان كه تولید داخلی مایه مباهات است برای تولید كننده و فروشنده داخلی، جنس ایرانی مایه مباهات نیست.
راه حل: فرهنگ سازی صحیح و هوشمندانه و اصلاح فرهنگ مصرف از طریق رسانه ها


2- عملکرد ضعیف برخی از تولیدکنندگان داخلی

نگرش‌ و عملکرد تولیدکننده در زمینه تولید و عرضهٔ محصول یکی از دلایل عمده گرایش مصرف‌کننده به خرید یا عدم خرید محصولات است. تولیدکننده‌ای که فعالیت خود را صرفاً برای سودآوری و آن هم در مقطع مدت زمان کوتاهی انجام دهد، نمی‌تواند امید به تولید و فروش محصول خود (در بلندمدت) داشته باشد، همچنین توجه تولیدکننده به سلایق مشتری و تولید محصول متناسب با نیازها و سلیقه آن ها می‌تواند عاملی برای تولید و فروش بیشتر در بلندمدت باشد.
راه حل
- شناخت مشتری و نیازهای مصرف کننده و توجه به خواسته ها
در برخی موارد تولیدکننده حتی با توجه به شناخت از مشتری، سلیقه‌ها و نیازهای او را نادیده گرفته و به‌دلایل متعدد محصول خارج از سلیقه مشتری تولید می‌کند. برخی از این دلایل می‌تواند ناشی از محدودیت‌هائی در زمینه تولید محدودیت‌های مالی اعتباری و .... باشید.
-استفاده از روش‌های نوین بازاریابی
- استفاده از تکنولوژی‌های روز در تولید

در اغلب موارد با به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید تولید، محصول جدید، با کیفیت بهتر و قیمت و کارایی مناسب‌تر عرضه می‌شود.
- افزایش کیفیت و جذابیت بسته بندی محصولات
- ارائه محصول جدید و تنوع در محصولات

تولید محصول جدید یکی از عواملی است که واحدهای تولیدی می‌توانند از طریق آن همواره تولید و فروش خود را حفظ کرده و گسترش دهند. عامل ارائه محصول جدید، خواسته‌ها و سلیقه‌های مشتری است که دائم تغییر می‌کند. این تغییرات نیازمند تغییر در محصول نیز هست. یک تولیدکنندهٔ آینده‌نگر بایستی بتواند متناسب با سلیقه بازار، محصول جدید تولید و عرضه کند. تنوع محصول نیز سبب ارضای سلیقه های متنوع خواهد شد.
- عرضه کالا در بازار جهانی و رقابت با سایر محصولات
 یک عامل مهم و محرک تولیدکننده برای ارتقاء سطح کیفیت، افزایش قدرت رقابت‌پذیری محصول و عامل رقابت در عرصهٔ جهانی است. محدود شدن فروش محصولات در داخل کشور باعث شده بسیاری از صنایع توانایی‌های رقابتی محصول خود را بر اساس بازار داخلی طراحی کنند که با ورود محصول خارجی (که از پیچ و خم بازارهای رقابتی جهانی به بازار محدود داخلی واردشده)، محصول تولید داخل به‌آسانی مغلوب شده و بازار را به رقیب خارجی واگذار کند. بهره‌گیری از بازارهای بین‌المللی و تولید انبوه، یکی از دلایل اصلی و مهمی است که قیمت محصولات خارجی را نسبت به محصولات داخلی کاهش می‌دهد.
-بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری خارجی
- افزایش و بهبود عملکرد و عمر مفید کالای تولیدی
- کسب استانداردهای جهانی
- قیمت مناسب‌تر در مقایسه با نمونه مشابه خارجی

 مصرف‌کننده با توجه به محدودیت درآمدی خود در برابر تغییرات قیمت از خود واکنش نشان می‌دهد. بنابراین قیمت مناسب یکی از عوامل بسیار مهم در جذب مشتری است. مشتریان با مقایسه در محصول و در نظر گرفتن تفاوت‌های آنها حتماً عامل قیمت را در نظر گرفته و در انتخاب نهائی خود قیمت مناسب‌تر را دخالت می‌دهند. در این میان در مواردی که قیمت محصولات خارجی در مقایسه با قیمت محصولات داخلی مناسب‌تر باشد. تمایل مصرف‌کنندگان به خرید محصول خارجی بیشتر خواهد بود. 


3- عملکرد نادرست دولت و ضعف قوانین

بررسی قوانین مربوط و موثر در تولید و ارائه راهکار برای بهبود آن ها جهت حمایت بیش از پیش از تولید، از موضوع این مقاله متمایز است و البته شاید نیاز به بررسی های تخصصی و مفصلی داشته باشد که در یک مقاله نمی گنجد ولی آنچه روشن است ضعف برخی قوانین در راستای حمایت از تولید است که امید است دولت و مجلس محترم به طور جدی تری این موضوع را مرتفع سازند.
واردات بیش از حد و بدون برنامه کالاهای خارجی مزید بر علت می شود که کالای ایرانی در مقابل مارک های خارجی حقیرتر شود.
واردات بی رویه کالا
راه حل:
به فرموده رهبر معظم انقلاب« ما باید تولید ملی را افزایش بدهیم، تقویت كنیم؛ عادت كنیم به مصرف تولیدات داخلی؛ عادت كنیم به بالابردن كیفیت تولیدات داخلی، كه البته در این مورد مسئولین دولتی و همچنین قانونگذاران وظایف سنگینی دارند».(بیانات در دیدار كارگزاران نظام27/05/89)‏
در مورد مسائل اجرایی و قانونی اختلاف نظر بسیار است اما به طور کلی می توان گفت سیاست های اتخاذ شده تاکنون چندان موفقیت آمیز نبوده است و به طور کلی سرفصل هایی نظیر آنچه در اینجا مطرح می شود باید در دستور کار مسئولین قرار گیرد:
1- اصلاح فوری قوانین مربوط به کار، تولید و نظام اقتصادی
2- خانه تکانی از بدنه ی دولت آغاز شود. برای مثال خود دولت از کالاهای خارجی که نمونه های مشابه داخلی دارند استفاده نکند.
3- نظارت بر بازار و برخورد جدی با تخلفات.

در پایان ذکر این نکته لازم است که حمایت از تولید داخلی نه تنها جزء سیاست‌های اصلی کشورهای صاحب اقتصاد است بلکه این حمایت به تدریج باعث بهتر شدن آن تولیدات هم می‌شود. همچنین با حمایت از تولید داخلی بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی حل خواهد شد. مشکلاتی نظیر بیکاری، ازدواج و ... . پس فرصت را غنیمت شماریم و سال 91 را به عنوان سال تحول در تولیدات داخلی در تاریخ به ثبت برسانیم.
تولید ملی و حمایت از کار و سرمابه ایرانی

-----------
نویسنده: عارف خطیبی/ وب نوشت سدید
-- -- --
بازنشرها: 1 + 2 + 3 + 4 ...


» مطالب مرتبط: تولید ملی، قرآن، فضای مجازی،
» کلمات کلیدی: تولید ملی، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، چرا مصرف کالاهای خارجی، راهکارهای حمایت از تولید ملی، تولید ایرانی، سدید، مقاله تولید ملی،
milad
جمعه 4 اسفند 1391 12:55 ب.ظ
جمعه یعنى یک غزل دلواپسى جمعه یعنى گریه هاى بى کسى

جمعه یعنى روح سبز انتظار جمعه یعنى لحظه هاى بى قرار

بى قرار بى قراریهاى آب جمعه یعنى انتظار آفتاب

جمعه یعنى ندبه اى در هجر دوست جمعه خود ندبه گر دیدار اوست

جمعه یعنى لاله ها دلخون شوند از غم او بیدها مجنون شوند

جمعه یعنى یک کویر بى قرار از عطش سرخ و دلش در انتظار

پاسخ مدیر : تشکر از نظر زیباتون :)
اللهم عجل لولیک الفرج
دنیای نیاز به نـماز | World Prayer .IR
پنجشنبه 26 بهمن 1391 03:27 ب.ظ

سلامی مجــدد؛

                    "دایرکـتوری | نگیــن نـرگس،مخصوص ارزشی نـویسان "

   .::وبلاگتـان در همه پایگاه ها و به خصوص در دایرکتوری 'نگین نرگس' لینک شد::.

نویسندگـان ارزشی نـویس اگر گوشه نمای فلش بسیار زیبای دایرکتوری یا لوگوی آن را
در وبلاگشان قرار دهند، لینکشان در دایرکتوری، در ستون ویژه قرار خواهد گرفت!
که این ستون از همه نظری با ستون های دیگه فرق داره!
باز هم تصمیم با شماست!
آدرس صفحه گوشه نما و لوگو:
                                http://worldprayer.ir/page/directory/

                                                       ↓فـــقط مخــصوص ارزشــی نــویـسان↓
                                                         http://Directory.worldprayer.ir
پاسخ مدیر : تشکر :)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟