تبلیغات
سدید - دلسوزی برای بدحجاب!
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

دلسوزی برای بدحجاب!

جمعه 21 مهر 1391
خامنه ای» رَه بر: نقایص یکدیگر را با محبت برطرف کنید،
            نه با ایجاد نفرت.

کسانی که اوایل پیروزی انقلاب اسلامی را تجربه کرده باشند، تصدیق می کنند که اکثریت مردم در آن زمان داوطلبانه حجاب برتر را به عنوان پوشش خویش برمی گزیدند ولی اکنون احساس می شود ارزش عفاف نزد برخی از مردم کاهش یافته است. دلایل متعددی برای این مساله وجود دارد. یکی از آن ها نوع برخورد برخی مسئولین با رعایت نکردن عفاف و حجاب بوده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از سخنان خود، چگونگی مواجهه با فرد بی حجاب را تشریح کرده اند. به طور خلاصه ایشان عنوان کرده اند که همه ی افراد نقصی دارند و فرد بی حجاب نیز نقصش در ظاهر او نمایان است. در نتیجه در برخورد با وی باید به این نکته توجه داشت و خود را برتر از شخص دیگر ندانست و با محبت، درصدد اصلاح نقص برآمد.
برخی، بیانات رهبری را نفی گشت ارشاد و یا تشابه با نظر برخی مسئولان تعبیر می کنند. در ادامه تحلیلی بر بیانات رهبری آورده شده است.

بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در سفر به بجنورد، به بدحجابان و چگونگی برخورد با آنان اختصاص داشت:
«بعضی از همین‌هایی که در استقبال امروز بودند خانم‌هایی بودند که در عرف معمولی به آن‌ها می‌گویند «خانم بدحجاب» اشک هم دارد از چشمش می‌ریزد. حالا چه کار کنیم، روشن کنید به مصلحت است؟ به حق است؟ نه، دل متعلق به این جبهه است، جان دلباخته این اهداف و آرمان‌هاست. او یک نقصی دارد مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است نقص‌های این حقیر باطن است، نمی‌بینند. گفتا شیخا هر آنچه گویی هستم آیا تو هر آنچه می‌نمائی هستی. ما همه یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد با این نگاه و روحیه برخورد کنید البته انسان نهی از منکر هم می‌کند با زبان خوش نه با ایجاد نفرت.»1

در تحلیل بیانات ایشان به چند نکته ذیل اشاره می شود:
1. از این سخن به هیچ وجه عقب نشینی از مواضع دین و جمهوری اسلامی و یا تایید بدحجابی استنباط نمی شود؛ بلکه رویکرد برخورد با بدحجابی به خوبی تبیین شده است. در برخورد با معضل بدحجابی نباید خود را برتر از شخص بدحجاب دانست و بهتر است دلسوزانه و برای برطرف کردن نقص ظاهری با وی مواجه شد.
رهبر انقلاب همچنین تصریح کرده اند:« عده‌اى خیال میكنند زن تا وقتى كه بى‌حجاب نباشد، بى‌اخلاق نباشد، نمیتواند در میدانهاى گوناگونِ اجتماعى و سیاسى وارد شود. در همین انقلاب خود ما، در بعضى از نقاط كشور، زنها زودتر از مردها اجتماع راه انداختند، در خیابانها حركت راه انداختند و مقابله كردند؛ كه ما اطلاع قطعى داریم.
براى حفظ عزت كشور و پیشرفت كشور، وضع حجاب را، وضع عفاف را، وضع تقیدات و پایبندى را خانمها باید مراقبت كنند؛ این وظیفه است. خودنمائى و جلوه‌فروشى، یك لحظه است و آثار سوء آن براى كشور، براى جامعه، براى اخلاق، حتّى براى سیاست، آثار مخرب و ماندگار است؛ در حالى كه ملاحظه‌ى عفاف، ملاحظه‌ى حدود شرعى در رفتار و حركات بانوان، اگر چنانچه سختى‌اى داشته باشد، سختىِ كوتاهى است، اما آثارش، آثار عمیق و ماندگارى است. خود خانمها خیلى باید مراقبت كنند مسئله‌ى حجاب را، مسئله‌ى عفاف را؛ وظیفه‌ى آنهاست، افتخار آنهاست، شخصیت آنهاست.
حجاب مایه‌ى تشخص و آزادى زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانه‌ى مادیگرایان، مایه‌ى اسارت زن نیست. زن با برداشتن حجابهاى خود، با عریان كردن آن چیزى كه خداى متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را كوچك میكند، خودش را سبك میكند، خودش را كم‌ارزش میكند. حجاب وقار است، متانت است، ارزشگذارى زن است، سنگین شدن كفه‌ى آبرو و احترام اوست؛ این را باید خیلى قدر دانست و از اسلام باید به خاطر مسئله‌ى حجاب تشكر كرد؛ این جزو نعمتهاى الهى است.»4


2.
رهبر معظم انقلاب قبلا هم اشاراتی داشته اند که ممکن است حتی شخص رهبر هم خطاهای باطنی داشته باشد و رهبر هم می تواند دچار اشتباه شود چرا که وی معصوم نیست و در نتیجه ممکن الخطاست.

3. این سخن را نمی توان نافی گشت ارشاد دانست. عقل سلیم برخورد با هنجارشکنی های سازمان یافته در حوزه اجتماعی را امری ضروری ‌می بیند. البته شاید اجرای امر به معروف و نهی از منکر توسط گشت های ارشاد نیازمند بازنگری هایی باشد.
رهبر معظم انقلاب در جریان سفر سال 89 به استان قم، در دیدار با جامعه مدرسین حوزه علمیه در پاسخ به یکی از آقایان که مسئله حجاب و عفاف را مطرح کرد و حرف‌های او تعریض به بی ‌توجهی برخی مسئولان نسبت به حجاب فقهی بود، فرمودند: «من این مطلب را قبول ندارم؛ مسئولان امروز همه حجاب فقهی را قبول دارند ولی اختلاف سلیقه در تاکتیک‌هاست .

فرضا دختری که حجاب کاملی ندارد اما شب قدر یا در مجلس دعای کمیل شرکت و به درگاه خداوند تضرع می‌کند و یا در راهپیمایی 22 بهمن تصویر امام را می‌گیرد، نمی‌توان گفت که بی‌دین است بلکه نمی‌داند حجاب اسلامی چیست که باید او را توجیه کرد. باید در باب حجاب کتاب نوشت و از طرق مختلف مانند فیلم‌های تلویزیونی حجاب را تبیین و افراد ناآگاه را ارشاد کرد .»2

4. لزوم امر به معروف و نهی از منکر. برای مثال عنوان کردن این جمله که «کدام یک از ما گناه نکرده‌ایم،‌ گناه بد است، اما چه کسی با من و شما برخورد کرده است؟»3 از جمله فوق، این چنین برداشت می شود که چون ما گناه کرده ایم نباید امر به معروف و نهی از منکر کنیم. چنین سخنی از نگاه فقهی درست نیست اما در امر به معروف و نهی از منکر باید با محبت و دلسوزی برخورد کرد.پ.ن

در پایان باید توجه داشت که مهم ترین پیام این سخن، پرهیز از افراط و تفریط در امر به معروف و نهی از منکر است که ان شاءالله همه مردم جامعه این کلام را الگوی عملی رفتار اجتماعی خود قرار دهند.

----------
پ.ن. در فضای مجازی، برخی سخنان آقای احمدی نژاد را مشابه با کلام رهبری معرفی می کنند و این را مهر تاییدی بر تفکر ایشان می دانند.( نظیر سایت صریح نیوز). همان طور که اشاره شد بخشی از سخنان رییس جمهور مبنی بر برخورد ملایم و دوستانه با مردم مورد تایید رهبری است اما اینکه نباید با معضلات برخورد شود، نه با دیدگاه فقهی متشابه است و نه با کلام رهبر انقلاب.(پاسخ بخش وبگردی سدید)
----------
منابع
1بیانات رهبری در دیدار با علما و روحانیون خراسان شمالی، مصلی امام خمینی بجنورد. 19 مهر 1391.
2بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای جامعه مدرسین، آبان ۱۳۸۹.
3 سخنان رئیس جمهور در جلسه سؤال مجلس هشتم در اسفندماه 1390.
4 بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعى از مداحان سراسر كشور، 23 اردیبهشت 1391.
----------
نویسنده: عارف خطیبی در وب نوشت سدید + نوابیون.
» مطالب مرتبط: بدحجابی در المپیک لندن 2012،
» کلمات کلیدی: حجاب و عفاف، بی حجاب، بد حجاب، سدید، وبلاگ سدید، برخورد با بدحجاب، نظر رهبر در برخورد با بدحجاب،
https://pkfslovo.ru/kredit/
جمعه 30 فروردین 1398 09:04 ب.ظ
ブランド スーパーコピー、ブランド時計コピー、ブランドバッグコピー、ブランド財布コピー激安販売
https://led-displays.ru/symb
پنجشنبه 29 فروردین 1398 02:18 ب.ظ
金額も安く なっております!韓国コピーブランドバッグ商品はスタイルも、手触りも、細部までも正規品と近い素晴らしい
http://911eda.com
یکشنبه 18 فروردین 1398 07:44 ق.ظ
スーパーコピー時計,スーパーコピーブランド偽物時計N級品激安専門店
What causes pain in the Achilles tendon?
دوشنبه 30 مرداد 1396 04:32 ب.ظ
Howdy! I just want to give you a big thumbs up
for your great information you have got here on this post.

I will be coming back to your web site for more soon.
Can you increase your height by stretching?
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:30 ق.ظ
Hi there to every one, it's genuinely a good
for me to pay a quick visit this website, it contains valuable Information.
Sherry
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:19 ب.ظ
I every time emailed this webpage post page to all my
contacts, as if like to read it next my contacts will too.
matnava.mihanblog.com
یکشنبه 11 تیر 1396 11:38 ق.ظ
It is in point of fact a great and useful piece of info.
I'm satisfied that you simply shared this useful information with us.
Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
اشعار فاطمی
دوشنبه 21 اسفند 1391 02:00 ق.ظ
سلام
خیلی وبلاگ جالبی است واقعا یک سایت است نه یک وبلاگ

دستتون درد نکنه

فقط می خواستم بدونم این قالب را خودتون تنظیم کردید یا میهن بلاگ چنین امکاناتی اضافه کرده
موفق باشید.
پاسخ مدیر : سلام. ویرایش قالب، کار خودمه...
sadegh
دوشنبه 22 آبان 1391 08:15 ب.ظ
be nazare man vazeiat dare behtar mishe
javoonaye emroozi ke hijab darand ba eteghad entekhab mikonan
va in yani pishraft
پاسخ مدیر : این هم نگاه خوش بینانه و امیدوارکننده ای است. اما دلیلی بر توجیه ضعف کارهای فرهنگی نمی تواند باشد.تشکر
ایرانی
یکشنبه 21 آبان 1391 10:26 ب.ظ
به امید آن که روزی برسی به آرزویت ...
1بچه مذهبی
یکشنبه 21 آبان 1391 07:20 ب.ظ
1. از تحلیل خوبتون ممنون. استفاده کردیم
2. همون طور که گفتید قبول دارم یکی دیگر از مشکلات این است که خیلیها اصلا مرجعیت و احکام شرعی رو قبول ندارند. سوال من اینه که این همه دلیل آورده شده چرا هیچ کس قبول نمیکنه؟
پاسخ مدیر : باسلام و تشکر؛ دلایل زیادی آورده شده ممکنه بعضی ها هم قبول کرده باشند و نمیتوان مطلق بحث کرد و گفت هیچ کس.
این بحث نیاز به یک آسیب شناسی دارد ولی خیلی کوتاه چند دلیلش از هزار و یک دلیل به نوع آموزش مذهب و احکام در خانواده، سیستم آموزشی در مدارس و دانشگاهها و ... و در مقابل هجمه های گاها مهندسی شده و سازمان یافته غرب به فرهنگ برمیگردد.بحث مفصل است...
momen
یکشنبه 21 آبان 1391 12:13 ق.ظ
کی گفته اجبار باعث شده؟ از بی حجابا بپرسی نمیگن اجبار باعث بی حجابیمون شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ مدیر : اجبار یکی از دلایل هست.به هرحال کسی که بی حجاب است ممکن است با دیدن چند رفتار بد با بدحجاب ها یا رفتارهایی خلاف انسانیت از انسان هایی که ظاهرا مذهبی هستند-هرچند که بشر ممکن الخطاست- نسبت به حجاب بدبین شده باشده باشد. زمانی که با او صحبت می شود استدلال ها و توجیه های دیگری را مطرح می کند اما ممکن است به این مورد اشاره نکند. نکته دیگر اینکه ممکن است اجبار حجاب برای همه دلیل نبوده باشد مثلا شخصی به خاطر قبول نداشتن مرجعیت شیعه، کلا در عمل به احکام مشکل داشته باشد ...
علی دهقان منش
شنبه 20 آبان 1391 08:03 ب.ظ
سلام. حالا که بحث تاریخی کردید، منم به یادتون بیارم یادتون هست یه زمانی مردم همه میگفتند: یه بسیجیه اومد به ما گیر بده زدیم داغونش کردیم و از این جور داستانها؟ یادتونه زمانی که با باتوم توی پارکهای تهران میریختن ملت رو میزدن به خاطر بی حجابی؟
همین رفتارا اونایی که خیلی معتقد نبودند رو دلزده کرد اونایی که که معتقد بودن رو سرد.اگه حجاب اجباری نبود خود مردم مدیریت میکردند
پاسخ مدیر : با سلام و احترام
بـــله درسته رفتارهای افراطی و برخورد بد با مردم یکی از علل اصلی وضع کنونی است
در مورد آزاد بودن حجاب بحث مفصل هست.مثلا
- آیا بین جامعه اسلامی در کشور جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر غیر اسلامی که قانونی برای حجاب ندارند نباید تفاوت قانونی وجود داشته باشد؟
- آزاد بودن حجاب تا چقدر می تواند باشد؟ برای این مدل باید توضیحات بیشتری ارائه کرد.
- عامل اصلی مشکل حجاب در ایران ضعف جدی کار فرهنگی است. این کار فرهنگی تنها به مساله شرعی حجاب اختصاص ندارد(البته حجاب به طرقی که ارتباطی با شرع هم ندارند قابل اثبات است).
برای مثال در بین جوانان سنت گریزی وجود دارد، جوانان به دنبال حرف نو و شیوه ای متفاوت از زندگی با گذشتگان هستند و این طبیعی است در نتیجه باید شیوه برخورد با این مساله اندیشیده شود و با کار فرهنگی و داشتن حرف نو برای جوانان آنان را آگاه ساخت
همچنین در ایران قانون گریزی بین مردم شایع است نظیر زیرپاگذاشتن قوانین رانندگی. برای مثال مهمانان غیرمسلمان ایران، به قانون این کشور احترام گذاشته و محجبه وارد کشور می شوندچون به قانون احترام میگذارند در حالی که عقیده ای به حجاب ندارند. اما در ایران مردم به قانون کشور احترام نمیگذارند
مثالهای متعددی میتوان مطرح کرد
....
mahsa
شنبه 20 آبان 1391 04:16 ب.ظ
be nazare shoma faqat ba delsoozi moshkel hal mishe?
پاسخ مدیر : بخشی از مشکلات حل میشه. یکی از دلایل بروز چنین مشکلی، روش مواجهه با این نقص بوده.
البته دلایل و راهکارهای متعددی وجود دارد...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟