تبلیغات
سدید - از مقاومت اقتصادی تا اقتصاد مقاومتی
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

از مقاومت اقتصادی تا اقتصاد مقاومتی

جمعه 3 آذر 1391
از مقاومت اقتصادی تا اقتصاد مقاومتی
الزامات اقتصاد مقاومتی
با توجه به اینکه راه مقابله با فشارهای اقتصادی، اجرای اقتصاد مقاومتی است1 و اقتصاد مقاومتی تنها راه ادامه‌ی روند پیشرفت كشور است2، در این وب نوشت برخی ضرورت های تحقق اقتصاد مقاومتی به اختصار مورد بررسی قرار می گیرد.

الزامات اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری، مردمی کردن اقتصاد، اجرای سیاست های کلی اصل 44، توانمندسازی بخش خصوصی1، کاهش وابستگی به نفت3، توجه به علم و صنایع دانش بنیان، مدیریت مصرف، استفاده حداکثری از زمان و منابع1 بوده است.
علاوه بر نکات و سیاست های یادشده، ضرورت های دیگری نیز وجود دارند که راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی و نیز مقاومت اقتصادی را هموار می کنند. تقسیم بندی راهکارهای تحقق ضرورت ها به بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت کمک شایانی به مدیریت اجرایی خواهد کرد. در ادامه برخی از الزامات اقتصاد مقاومتی آمده است.

 سدید

تولید ملی

واردات بدون منطق کالای خارجی به کشور، در واقع واردات سمی کشنده برای اقتصاد کشور است. شاید اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم های اقتصادی و ساماندهی اقتصاد کشور باشد؛ همچنین مدیریت واردات و حمایت از تولید کالای با کیفیت ایرانی از الزامات تحقق آن است. متاسفانه مردم در کشورهای جهان سوم علی الخصوص در ایران، کالای خارجی را کالای برتر می دانند (با اینکه خدمات پس از فروش خوبی ندارد). بنابراین حمایت معنوی و مالی از تولیدکننده داخلی در کشور، کاهش تبلیغات کالاهای خارجی، افزایش کیفیت تولیدات ایرانی، تمرکز ویژه بر خدمات پس از فروش و بسیاری موارد دیگر سبب حمایت از تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی می گردد(تحلیل کامل تر را در اینجا بخوانید).


اصلاح ساختار بازار سرمایه
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، ساختار بازار سرمایه ساختاری فرسوده و در بسیاری موارد ناکارآمد است. ‌آسیب‌ شناسی و ترمیم ساختارهای ناكارآمد، یکی از مهم ترین زمینه های تحقق اقتصاد مقاومتی است. اصلاح ساختار بازار سرمایه همچنین زمینه‌های فساد اقتصادی و رانت را از بین خواهد برد و سبب تقویت تولید می شود.


اتخاذ سیاست های مقابله با تحریم نفتی
بهترین راهکار برای مقابله با تحریم، کاهش وابستگی به نفت، خودکفایی در تولید فرآورده های نفتی و به طور کلی به قدت رسیدن و استقلال در سیاست های نفتی است که البته سیاست هایی بلند مدت هستند. یکی از راهکارهای کوتاه مدت و با اهمیت در مقابله با تحریم های نفتی، عدم استفاده از یورو در معاملات نفتی و به جای آن بهره بردن از ارز کشور خریدار و یا طرف معامله است.


مدیریت ارز
در شرایط کنونی بازار ارز، ایجاد آرامش و ثبات در بازار ارز امری ضروری به به نظر می رسد. عملکرد صحیح، پیگیرانه و جدی مسئولان و کاهش رانت، تنظیم عرضه و تقاضا و تک نرخی شدن ارز، از جمله ضرورت های مدیریت ارزی کشور است و مسلما در صورتی که مردم و فعالان اقتصادی عزم جدی مسئولان در اجرای سیاست های مذکور را مشاهده کنند، آینده را روشن تر خواهند دید.


تعامل مردم و مسئولان
چند سالی است که دشمن بر اختلال در اقتصاد کشور متمرکز شده است. در این میان شفاف سازی سیاست  ها و رویدادها توسط مسئولین و همیاری مردم می تواند نقش مهمی در مقابله با تحریم ها و فشارهای اقتصادی داشته باشد. همچنین تبیین مسائل اقتصادی برای آحاد مردم، سبب افزایش آگاهی و در نتیجه ارتقای فرهنگ و اعتماد عمومی می شود.


اقتصاد مردمی
اقتصاد بدون اراده و حمایت مردم، مقاومتی نمی شود. مولفه های مردمی شدن اقتصاد، اطلاع رسانی به مردم، نظارت مردمی، الگوی مصرف، تعاون و تولید هستند. مردم علاوه بر اینکه ناظر مسئولان هستند و اطلاع رسانی شایسته به آن ها امری ضروری است، در تولید و مصرف نیز نقش اصلی را ایفا می کنند. در مقوله ی مصرف، اصلاح الگوی مصرف و ترویج فرهنگ درست مصرف کردن و به بیان دیگر بازگشت به سنت اسلامی، از ضرورت های اقتصاد مردمی هستند.
تعاون و تولید، فصلی دیگر از اقتصاد مردمی است که سبب کارآفرینی، ار بین رفتن بیکاری و معضلات مربوطه، تقویت بخش خصوصی و کاهش مسئولیت های دولت و انتظارات از دولت خواهد شد. البته برخی معتقدند به جای توزیع سرمایه های خرد بین مردم جهت ایجاد کسب و کارهای کوچک، باید سرمایه و حمایت های دولتی در خدمت سرمایه گذاری های بزرگ قرار گیرد. این کار با توجه به نمونه های جهانی حاضر، به سرمایه دارشدن تعداد کمی می انجامد و همچنین زمینه رانت و فساد را فراهم خواهد کرد هر چند که شاید راهی هموارتر در رسیدن به قدرت اقتصادی است.


وقف
وقف، اقتصاد مردمی را تحقق می بخشد. از مقایسه الزامات اقتصاد مقاومتی با آثار سنت حسنه ی وقف، می توان به جایگاه وقف در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی پی برد. همان گونه که قبلا در وب نوشت "چرا وقف کنیم" و "وقف، یکی از الزامات اقتصاد مقاومتی است" بیان شد، سنت وقف آثار و پیامدهای بسیاری دارد که از جمله آن می توان به  پایداری اقتصاد، فقرزدایی و كمك به محرومین و مستمندان، جلوگیری از تجمع ثروت و... و در نتیجه افزایش مشارکت مردمی در اقتصاد اشاره نمود. بنایراین آثار و پیامدهای وقف تقریبا به تحقق تمامی الزامات اقتصاد مقاومتی کمک شایانی می نماید، در نتیجه یکی از الزامات اقتصاد مقاومتی توجه بیشتر به فرهنگ وقف می باشد.


علاوه بر موارد فوق تعامل هوشمندانه جهانی، جلوگیری از هدرروی منابع و کم فروشی در کار و تولید، تقویت بخش خصوصی، اجرای سیاست های اصل 44، توجه به دانش و صنعت و استفاده از تکنیک های نوین برخی از ضرورت های اقتصاد مقاومتی هستند.


---------
منابع

1- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام، 3 مرداد 1391.
2- بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیات دولت‌،، 2 شهریور 1391.
3- بیانات ره بر در دیدار جمعی از پژوهشگران و مسئولان شركت‌های دانش‌بنیان، 8 مرداد 1391.
-----------
نویسنده: عارف  خطیبی/ وب نوشت سدید» کلمات کلیدی: از اقتصاد مقاومتی تا مقاومت اقتصادی، مقاومت اقتصادی، اقتصاد اسلامی، اقتصاد مقاومتی، سدید،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟