تبلیغات
سدید - آرمان و واقعیت
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

آرمان و واقعیت

چهارشنبه 1 شهریور 1391
 سیاست زدگی» تعریف سیاست، متناقض با واقعیت؟!

"تعریف هایی که شما میگی دین از سیاست داره و ما توی واقعیت چیز دیگه میبینیم به چه دردمیخوره؟
من با واقعیت سرو کاردارم نه با خیالات و تعاریف روی کاغذ
بهتره به جای این حرفا یه کم واقع بین باشی"
این عبارات، نظر یکی از دوستان بود در مطلب "بررسی علل سیاست زدگی" که پاسخ به آن را در کلام رهبر انقلاب یافتم.
سخنانی که آن قدر مهم و ارزشمند بود که برای پاسخ به سوال فوق، جز چند جمله، چیزی به آن اضافه نکردم.

در ابتدا پاسخ بنده به این سوال:
زمانی که تیم ملی فوتبال بد بازی می کند، شما نمی گویید فوتبال بد است. بلکه تیم ملی بد بازی می کند؛ ممکن است تیم دیگری بهتر فوتبال بازی کند. اینها ارتباطی به مفهوم فوتبال ندارد.
در اینجا نیز همینطور است: جوان در واقعیت سیاستمدارنماهایی را می بیند که با دروغ و دغل به منافع مورد نظرشان می رسند و سیاست را سیاه و منفی تعریف می کند در حالی که سیاست تعریف دیگری دارد.


ترکیب آرمان‌خواهى و آرمان‌گرایى با واقع‌بینى
ملاحظه‌ى واقعیت هاى جامعه و جهان، با آرمان‌گرائى نمیسازد؟

بعضى وانمود می كنند كه آرمان‌گرائى با واقع‌بینى نمی سازد؛ این را ما بشدت رد میكنیم. بسیارى از آرمان هاى جامعه‌ى ما و مطالبه‌ى آنها جزو واقعیت هاى جامعه است. مردم مایلند عزت ملى داشته باشند، مردم مایلند زندگى ایمانمدار و دینمدار داشته باشند، مردم مایلند در امور اداره‌ى كشور و مدیریت كشور سهیم باشند - یعنى مردم‌سالارى - مردم مایلند پیشرفت داشته باشند، استقلال سیاسى و اقتصادى داشته باشند؛ اینها خواسته‌هاى عمومى مردم است. این خواسته‌ها، واقعیتهاى جامعه است؛ این واقعیتها دقیقاً در جهت آرمان‌خواهى است؛ اینها كه مسائل تحلیلى و ذهنى نیست، اینها كه موهومات نیست، اینها كه ذهنیات نیست؛ اینها واقعیاتى است كه در جامعه وجود دارد. یك جامعه‌ى زنده و مؤمن دنبال این چیزهاست؛ میخواهد عزت ملى داشته باشد، میخواهد استقلال داشته باشد، میخواهد پیشرفت داشته باشد، میخواهد آبروى بین‌المللى داشته باشد؛ اینها خواسته‌هائى است كه مردم دارند؛ اینها در جهت آرمانهاست؛ و این خواستن، جزو واقعیتهاى قطعى جامعه است. بنابراین واقعیات میتواند در خدمت و معطوف به آرمانها باشد. بله، ذكر آرمانها بدون توجه به واقعیتها و بدون ملاحظه‌ى سازوكارهاى معقول و منطقىِ رسیدن به آرمانها، خیال‌پردازى است؛ آرمانها در حد شعار باقى خواهد ماند؛ لیكن وقتى كه مسئولان كشور آرمانها را به صورت منطقى و متین دنبال كردند، مردم همراهى كردند، اینجا آنجائى است كه واقعیتهاى جامعه با آرمانها هماهنگ میشود. خب، این یك امر اساسى و یك پایه‌ى اساسى براى حركت كشور است.

من مایلم یك مقدارى از واقعیتهاى جامعه را مطرح كنم. واقعیتهائى وجود دارد كه اگر ما این واقعیتها را در محاسبات خودمان نیاوریم، قطعاً در قضاوت اشتباه خواهیم كرد؛ در انتخاب راه هم اشتباه خواهیم كرد. این واقعیتها را باید دید. البته هیچكدام از این واقعیتهائى كه من عرض میكنم، تحلیل نیست؛ همه واقعیتهاى مشهودِ پیش روى ماست.
من قبلاً این را عرض بكنم؛ ما وقتى كه میخواهیم آرمان‌گرائىِ همراه با واقع‌بینى داشته باشیم - یعنى واقعیتها را ببینیم، بر اساس واقعیتها حركت خودمان را تنظیم كنیم - باید توجه كنیم كه به لغزشهائى كه در اینجا ممكن است پیش بیاید، دچار نشویم. لغزشگاه‌هائى وجود دارد. یك لغزشگاه، واقعیتْ‌پندارى است؛ چیزهائى را كه واقعیت ندارد، انسان واقعیت تصور كند. دشمنانى كه جبهه‌اى را در مقابل كشور ما، ملت ما، انقلاب ما تشكیل دادند، سعى میكنند واقعیت‌سازى كنند، واقعیت‌نمائى كنند، یك چیزهائى را به عنوان واقعیتهاى مسلّم در نظر ما جلوه‌گر كنند؛ در حالى كه واقعیتها آنها نیست. باید مواظب باشیم درگیر و دچار واقعیت‌سازى‌هاى خلاف واقع نشویم. فرض بفرمائید اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا كمتر از آنچه كه واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛ توان دشمن را هم اگر بیشتر از آنچه كه هست، یا كمتر از آنچه كه هست، ببینیم، دچار اشتباه محاسبه خواهیم شد. این از آنجاهائى است كه طراحان دشمن وارد میدان میشوند. شما ملاحظه كنید؛ در تبلیغات گسترده‌ى رسانه‌اىِ دشمنان ما سعى میشود توان داخلى و ملى كشور تحقیر شود و كوچك شمرده شود؛ متقابلاً توان دشمن بیش از آنچه كه هست، معرفى شود؛ این یكى از لغزشگاه‌هاست. اگر ما از آن مقدارى كه دشمن باید مورد ملاحظه قرار بگیرد، بیشتر او را محاسبه كردیم و بیشتر از او ترسیدیم، قطعاً دچار خطاى در محاسبه خواهیم شد؛ راه را عوضى خواهیم رفت؛ این یكى از لغزشگاه‌هاست.

یكى از لغزشگاه‌ها در دیدن واقعیت، برمیگردد به درون خود ما. گاهى دلبستگى‌هاى ما فلج كننده است. دلبستگى‌هاى ما موجب میشود كه ما یك چیزهائى را واقعیت بپنداریم كه واقعیت ندارد؛ در واقع خطائى است كه نفس راحت‌طلب ما یا دلبسته‌ى ما به مسائل مادى، بر ما تحمیل میكند؛ در حالى كه واقعیت ندارد.

یكى از این لغزشگاه‌ها این است كه انسان تصور كند دست یافتن به آرمانها بدون هزینه امكان‌پذیر است. ما در دوران مبارزات هم میدیدیم؛ بعضى‌ها بودند كه اهداف مبارزات را قبول داشتند، اما حاضر نبودند در راه این مبارزات هزینه‌اى بدهند، قدمى بردارند. امروز چنین كسانى هم هستند؛ تصور میكنند كه باید به هدفها رسید، بدون دادن هزینه؛ لذا آنجائى كه پاى هزینه دادن در میان است، عقب میكشند. این عقب‌كشیدن‌ها در بسیارى از موارد موجب میشود كه انسان در محاسبه اشتباه كند؛ خطى را كه باید در مقابل دشمن دنبال كند، دنبال نكند.

یك لغزش دیگر این است كه ما بخشى از واقعیتها را ببینیم، بخش دیگرى از واقعیتها را نبینیم؛ این هم موجب خطاست؛ خطاى در محاسبه را به دنبال خواهد داشت. واقعیتها را باید با هم دید و دانست.

واقعیت های جامعه از منظر رهبر انقلاب
مدعى نیستیم كه همه‌ى واقعیت هاى كشور را در اینجا بیان خواهیم كرد؛ لیكن یك مدخلى است، میتواند چشم ما را به سوى واقعیتهاى گوناگون باز كند. ما در چه وضعى هستیم؟ كجا قرار داریم؟ چه داریم؟ چه نداریم؟
ملاحظه‌ى این واقعیتها، با قضاوتى كه بنده در این مسئله پیش خودم دارم، بسیار امیدبخش است.
وقتى ما واقعیتها را كنار هم میگذاریم، اینها را ملاحظه میكنیم؛ احساس میكنیم كه راه ملت ایران به سوى آرمانهاى بلند، یك راهِ گشوده است.
این راه، چالش دارد؛ اما راه باز است، بن‌بست وجود ندارد.
هدف جبهه‌ى مخالف نظام اسلامى و انقلاب اسلامى و دشمن ما این است كه راه را بن‌بست نشان بدهد. خودشان هم میگویند ما بایستى این كارها را بكنیم، این فشارها را وارد كنیم، این محاصره را بكنیم، این تحریم را بكنیم، تا مسئولان جمهورى اسلامى در محاسبات خودشان تجدیدنظر كنند.
ملاحظه‌ى واقعیتها نه فقط موجب میشود ما در محاسبات گذشته‌مان تجدیدنظر نكنیم، بلكه ما را به درستىِ راهى كه پیمودیم و راهى كه انقلاب جلوى ما گذاشته، مطمئن‌تر میكند.

یک واقعیت: وجود فشارها و تهدیدها

طرف مقابل ما جامعه‌ى جهانى نیست، دولتها نیستند، ملتها نیستند؛ چند دولتند؛ منتها دستگاه رسانه‌اىِ قوى دارند. این چیزى كه ما باید اقرار كنیم كه آمریكائى‌ها و غربى‌ها انصافاً در این قضیه قوى هستند، قدرت رسانه‌اى است، قدرت تبلیغات به معناى پروپاگاندا است؛ همانى كه خودشان میگویند. آن چیزى كه ما اقرار میكنیم كه اینها در آن قوى هستند، قدرت تبلیغاتى و قدرت رسانه‌اى و وانمود كردن مطالبى است كه میخواهند وانمود شود. امروز اینها با توان تبلیغاتى و رسانه‌اىِ بالاى خود بشدت دارند این را تبلیغ میكنند و میگویند، و این واقعیت دارد كه چند دولتند؛ منتها با همین نیروى رسانه‌اى، خودشان را به نام «جامعه‌ى جهانى» معرفى میكنند، و دروغ میگویند؛ جامعه‌ى جهانى نیست. این یك واقعیت است.

واقعیت دیگرى كه در كنار این واقعیت باید دیده شود، این است كه وانمود میشود این زورآزمائى به خاطر مثلاً مسئله‌ى هسته‌اى یا مسئله‌ى حقوق بشر است؛ و این دروغ است.

یک واقعیت: جمهورى اسلامى، نقطه‌ى كانونى انقلاب علیه استکبار
واقعیت این است كه مخالفت آنها به خاطر اصل انقلاب و اصل تشكیل نظام اسلامى است. این ها در این منطقه با خیال راحت داشتند حكومت می كردند. كشورى مثل ایران با این منابع سرشار، با این امكانات فراوان، توى مشت آن ها بوده است؛ هر كار می خواستند، می كردند؛ هر تصمیمى می خواستند، می گرفتند؛ از امكانات این كشور در پیشبرد مقاصد خودشان همه‌ى استفاده‌ها را می كردند، ولى الان از آن محروم شده‌اند. فقط این هم نیست؛ این حركت موجب شده است كه این داعیه و این انگیزه در دنیاى اسلام بیدار شود، كه امروز نشانه‌هایش را در شمال آفریقا و در خاورمیانه و در همه‌ى كشورها و ملتها داریم مشاهده می كنیم؛ این ها از این ناراحتند. نقطه‌ى كانونى، جمهورى اسلامى است؛ میخواهند به جمهورى اسلامى ضربه وارد كنند و این را عبرتى قرار بدهند براى دیگران؛ انگیزه‌ى واقعى این است. این هم یك واقعیت است.


یك واقعیت: چالشهائى كه امروز براى جمهورى اسلامى وجود دارد، جدید نیست.

این هم تحلیل نیست، این واقعیت است؛ این را همه مى‌بینند، مشاهده میكنند. یك روزى بود كه كشتى‌هاى نفتى و غیرنفتى ما را در خلیج فارس میزدند؛ یك روزى بود كه پایانه‌ى نفتى خارك را بمباران میكردند؛ یك روزى بود كه همه‌ى مراكز صنعتىِ موجود ما زیر چتر بمباران دشمن بود؛ اینها چیزهائى است كه به چشم خودمان دیدیم؛ ما این روزها را گذراندیم؛ اینها براى ما جدید نیست. امروز جرأت نمیكنند به جمهورى اسلامى نزدیك شوند - كه حالا عرض خواهم كرد - این هم بخش دیگرى از واقعیتهاست. یك روزى این جرأت را داشتند، مى‌آمدند، ضربه میزدند، حمله میكردند. جنگ صدام با ما كه جنگ یك دولت با ما نبود؛ جنگ بین‌المللى علیه ما بود. بنابراین، این چالشهائى كه وجود دارد - تهدید میكنند، میگویند، میشمرند، بزرگنمائى میكنند - براى جمهورى اسلامى جدید نیست. این هم یك واقعیت.

یك واقعیت: نظام جمهورى اسلامى از همه‌ى این دشوارى‌ها و گردنه‌هاى سخت عبور كرده است

 مگر عبور نكردیم؟ مگر متوقف ماندیم؟ مگر توانستند به جمهورى اسلامى ضربه وارد كنند؟ مگر توانستند به آرمانها و اصول جمهورى اسلامى خدشه‌اى وارد كنند؟ نتوانستند. این هم یك واقعیت است. این واقعیتها باید دائماً جلوى چشم ما باشد.

یك واقعیت: ما در همین شرائط تهدید، پیشرفت كردیم.

در طول این سالهاى متمادى، ما در همه‌ى حوزه‌ها جلو رفتیم؛ در حوزه‌ى دانشهاى پیچیده پیشرفت كردیم؛ در حوزه‌ى فناورى‌هاى مورد نیاز كشور پیشرفت كردیم؛ در زمینه‌ى دارو، حمل و نقل، مسكن، آب، راه، كشور پیشرفتهاى برجسته‌اى كرده؛ كه امروز بخشى از آمارها را آقاى رئیس جمهور گفتند و شما شنیدید. با وجود همه‌ى این فشارها، كشور در طول این سالها مرتب جلو رفته است. در حوزه‌ى بعضى از دانشهاى مهم و انحصارى و منحصربه‌فرد - در لیزر، در نانو، در سلولهاى بنیادى، در صنعت هسته‌اى - كشور رتبه پیدا كرده. خب، اینها الگوسازى در دنیاى اسلام است؛ این یك واقعیتى است. ما متوقف نماندیم، ما دائم پیش رفتیم. نظام جمهورى اسلامى با همه‌ى این تهدیدهائى كه وجود داشته است - از قبیل تحریم و غیرتحریم و تهدید و كارهاى گوناگونِ پیچیده‌ى امنیتى و سیاسى و غیره - این پیشرفتها را داشته است. این هم یك واقعیت است؛ این هم تحلیل نیست؛ این هم محسوساتى است كه جلوى چشم همه‌ى ماست. شما مسئولین محترم هم بهتر از آحاد مردم اینها را میدانید.

یك واقعیت: كشور در مواجهه‌ى با چالشها و تهدیدها، در مقایسه‌ى با سالهاى اول انقلاب، به مراتب قوى‌تر شده است.

 امروز ما در مواجهه‌ى با تهدیدها، از روز اول خیلى قوى‌تریم؛ هم اعتماد به نفسمان بیشتر است، هم توكلمان به خدا الحمدللّه كم نیست، هم توانائى‌هاى عینى و موجود و محسوس و ملموس ما بیشتر از گذشته است. قدرتها با همه‌ى توانشان دارند تلاش میكنند، اعتراف میكنند كه نمیتوانند پیش بروند؛ نتوانستند كار خودشان را پیش ببرند.

یك واقعیت: جبهه‌ى مقابل ما در طول این سال ها ضعیف‌تر شده است

یعنى اگر ما دو نماد اصلى این جبهه را آمریكا و رژیم صهیونیستى بدانیم، و غرب را دنبال سر اینها بدانیم، واضح است كه اینها ضعیف‌تر شده‌اند. امروز رژیم صهیونیستى بمراتب ضعیف‌تر از بیست سال قبل و سى سال قبل است. بعد از حوادث شمال آفریقا و مسئله‌ى مصر، رژیم صهیونیستى بشدت تضعیف شده است؛ هم از درون دچار مشكل است، هم از بیرون مشكلات بى‌نهایتى دارد. آمریكاى امروز هم آمریكاى زمان ریگان نیست؛ اینها بمراتب عقب رفتند. در عراق وضعشان آنجورى شد؛ در افغانستان روزبه‌روز وضعشان بدتر شده است؛ در سیاستهاى خاورمیانه‌اى‌شان شكست خوردند؛ در جنگ سى‌وسه روزه، عاملشان كه رژیم صهیونیستى است، شكست خورد؛ در جنگ بیست و دو روزه، عاملشان كه رژیم صهیونیستى است، نتوانست در مقابل یك میلیون و اندى انسان بى‌دفاع كارى از پیش ببرد. اینها واقعیتهاى خیلى مهمى است. بنابراین اینها ضعیف شده‌اند. اینها نسبت به بیست سال قبل و سى سال قبل بمراتب ضعیف‌ترند. این هم یك واقعیت دیگر است.

یك واقعیت: رژیم هاى مخالف نظام جمهورى اسلامى درگیر بحرانند

همین چند دولت غربى، خودشان و اطرافیانشان دچار بحرانند. با این بحران اقتصادى‌اى كه در اروپا وجود دارد، اتحاد اروپا جداً در تهدید است، یورو جداً مورد تهدید است. آمریكا هم به نحو دیگرى؛ كسرى بودجه‌ى فراوان، قرض فراوان، فشار مردم، حركت ضد وال‌استریت، حركت - به قول خودشان - نود و نُه درصدى. اینها حوادث مهمى است. البته وضع اروپا از آمریكا بدتر است؛ چند دولتشان سقوط كردند. الان در چندین كشور اروپائى بى‌ثباتى وجود دارد.

یك واقعیت:  توان افزایش‌یافته در درون جمهورى اسلامى است. ما كشور قدرتمندى هستیم.

ما كشور دارا و توانائى هستیم. از لحاظ منابع، ما در رتبه‌هاى بالاى جهانى هستیم. در بعضى از منابع، رتبه‌ى اوّلیم. در تركیب نفت و گاز، ما در دنیا اوّلیم. از همه‌ى كشورهائى كه داراى نفت هستند یا داراى گاز هستند، مجموع نفت و گاز ما بیشتر است. از لحاظ منابع و معادن اساسى، كشور غناى بالا و فراوانى دارد. از لحاظ نیروى انسانى، ما هفتاد و پنج میلیون نفر جمعیت داریم؛ این جمعیت عامل خیلى مهمى است.
جمعیت جوان و بانشاط و تحصیلكرده و باسواد كشور، امروز یكى از عاملهاى مهم پیشرفت كشور است.

یك واقعیت دیگر این است، در هر برهه‌اى كه ما در مقابل جبهه‌ى دشمن انعطاف نشان دادیم و با توجیه‌هائى عقب‌نشینى كردیم - مثلاً یك وقت گفتیم بگذارید بهانه را از دست دشمن بگیریم، یك وقت گفتیم بگذارید سوءظن دشمن را از خودمان زائل كنیم - دشمن مواضع گستاخانه‌ترى علیه ما گرفته.
در آن روزى كه ادبیات مسئولین ما آلوده شد به حرفها و تعبیرات تملق‌آمیز نسبت به غرب و فرهنگ غربى، در آن روز اینها ما را «محور شرارت» معرفى كردند! چه كسى؟ آن كسى كه خودش مجسمه‌ى شرارت بود. رئیس جمهور قبلى آمریكا - مجسمه‌ى شرارت - ایران اسلامى را «محور شرارت» معرفى كرد! این كِى بود؟ آن وقتى كه ما در ادبیات خودمان، در اظهارات خودمان، حرفهاى تملق‌آمیز نسبت به غرب و نسبت به آمریكا و اینها را تكرار میكردیم. اینها اینجورى‌اند. در همین قضیه‌ى هسته‌اى، آن وقتى كه ما با اینها همراهى كردیم و عقب‌نشینى كردیم - البته براى ما تجربه‌اى بود، اما این واقعیت است - اینها جلو آمدند؛ اینقدر جلو آمدند كه من در همین حسینیه گفتم اگر بنا باشد كه این روال از سوى آنها ادامه پیدا كند، من خودم وارد قضیه خواهم شد؛ و وارد قضیه شدم؛ ناچار شدیم؛ اینها كار ما نیست.

عقب‌نشینى‌ها آنها را گستاخ‌تر كرد، طلبگارتر كرد. یك روزى بود كه مسئولین ما قانع بودند كه اجازه بدهند ما ۲۵ سانتریفیوژ در كشور داشته باشیم؛ آنها گفتند نمیشود! اینها قانع شدند كه ۵ تا سانتریفیوژ داشته باشیم؛ باز هم گفتند نمیشود!
مسئولین ما قانع شدند كه ۳ تا سانتریفیوژ داشته باشیم؛ باز هم گفتند نمیشود!
امروز، یازده هزار سانتریفیوژ داریم!
اگر ما آن عقب‌نشینى‌ها را، آن انعطافها را ادامه میدادیم، امروز از پیشرفت هسته‌اى كه هیچ خبرى نبود، به این نشاط علمى هم كه در چند سال اخیر در كشور وجود پیدا كرده - این حركت علمى، این جوانها، این ابتكارات، اختراعات، پیشرفتهاى گوناگون در بخشهاى مختلف - قطعاً لطمه میخورد؛ چون اولاً نسبت به هر یك از آنها ممكن بود یك بهانه‌اى بیاورند؛
 ثانیاً حركت هسته‌اى و صنعت هسته‌اى، نماد پیشرفت یك كشور است. این هم یك واقعیت دیگر است.

البته در كنار این واقعیتها، این واقعیت هم هست كه
ما هنوز آن حالت لازمِ متناسب اسلامى را در میدان كار و اینها در خودمان به وجود نیاوردیم؛ یك قدرى دچار تنبلى هستیم؛ این جزو میراثهاى دوران استبداد و تسلط دیكتاتورى بر كشور است. وقتى در یك كشورى دیكتاتورى بود، مردم تنبل میشوند؛ استعدادها به میدان تجربه و عمل وارد نمیشوند. این میراث دوران استبداد است كه در ما وجود دارد. باید تنبلى را كنار بگذاریم. آن خطرپذیرى لازم در همه‌ى بخشهاى جامعه نیست. با توكل به خداى متعال، و با تدبیر و درایت لازم، باید خطرپذیرى وجود داشته باشد؛ این را باید همه داشته باشیم.

مطلبی که خواندید، بخشی از بیانات ارزشمند رهبر معظم انقلاب در دیدار كارگزاران نظام، 3 مرداد 1391 بود که فکر می کنم پاسخی روشن و جامع الاطراف بود به سوال مطروحه.
-----------
نویسنده: عارف خطیبی/ وب نوشت سدید
» کلمات کلیدی: سیاست، واقعیت، سیاسی، سیاست زدگی، سدید، وبلاگ سدید،
محیط مذهبی
شنبه 4 شهریور 1391 08:46 ق.ظ
سلام ممنون سر زدی
یه سئوال
رشته کشاورزی علوم و قران و .. یعنی چی بالاخره کدومش؟
توروخدا رنگ حواشی پروفایل رو عوض کن بابای چشمو در میاره
زرد خوب نیست براش
بازم پیش ما بیا یا علی
پاسخ مدیر : هر دو رشته رو خوندم!! خیلی مرتبط نیست؟!
رنگ عوض شد البته قالبش موقته
س
جمعه 3 شهریور 1391 10:24 ق.ظ
سلام ، اگه تمایل به لینک کردن داری به ما یه سر بزن.
پاسخ مدیر : لینک شدید
فرمانده عملیات
پنجشنبه 2 شهریور 1391 06:35 ب.ظ
سلام همسنگر.
ممنون ازاینکه از سنگرسربازان ولایت بازدیدفرمودید.
وبلاگ ارزشی وپر محتوایی داریی.
شمارو با افتخار در سنگر سربازان ولایت قرار دادم.
موفق باشید.
حزب فقط حزب علی رهبر فقط سید علی
فرمانده عملیات
پاسخ مدیر : باتشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟