تبلیغات
سدید - ما که سیاسی نیستیم!!
ویژه ها قبلی 1 2 3 بعدی
بانوان ورزشکار المپیک» تبدیل حرام به حلال با دیپلماسی حجاب!

با دیدن برخی صحنه ها از تلویزیون و رسانه ها از تصاویر ورزشکاران ایرانی شوکه می شدم. گاهی اوقات هم مثلا به خاطر دست ندادن امید نوروزی و پارالمپیکی ها با زنان خوشحال. به هرحال افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در المپیک جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد
اما......
تولید ملی» تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

تولید صفا و مهر و الفت بکنیم
بر ساحت دل عرض ارادت بکنیم
سرمایه ی ما عشق ولایت باشد
با هستی خود ازان حمایت بکنیم
(شاعر: شاهد) ...
دانشگاه اسلامی» دانشگاه اسلامی، مبدا پیشرفت

یك ملت، با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سخن خود را به گوش همه‏ ى افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمى است كه مى‏ تواند سیاست برتر و دست والا را در دنیاى سیاسى حائز شود.در این زمینه كه علم نیاز است، حقیقتاً كشورى كه دستش از علم تهى است، نمی تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می بخشد.(مقام معظم رهبری)...

ما که سیاسی نیستیم!!

چهارشنبه 25 مرداد 1391
دین و سیاست» جوان ایرانی در مواجهه با آپولیتیسیم

"ما ایرانی ها زمانی که در تاکسی حضور داریم برانداز، زمانی که دراتوبوس و مهمانی حاضریم اصلاح طلب ، هنگام راهپیمایی محافظه کار و وقتی سوار بر موتوریم، رادیکال هستیم.1" این چند جمله طنز مقدمه ای جرقه ای بود برای یک بحث جنجالی دانشجویی که در جمع دوستانم در خوابگاه اتفاق افتاد. فکر می کنم خلاصه ای از این بحث دانشجویی برای شما هم جذاب باشد.
برداشت من در این بحث این بود که برخی دوستان بسیار پیگیر سیاست و مسایل سیاسی ایران و جهان بودند، برخی حزب باد و برخی هم سیاست زده و بی تفاوت!


در همین ابتدا لازم به ذکر است که چون این بحث بسیار گسترده است، در همین چند جمله زیر نمی توان آن را خلاصه کرد. در این نوشتار از بیان تعاریف اصطلاحات خودداری کردم تا اختصار حفظ شود. اگر با این اصطلاحات انس ندارید مطلب نکات کنکوری سیاست را بخوانید.
نکته دیگر اینکه این مطلب به دنبال بررسی برخی نگرش های مرده به سیاست، علل و راهکارهای پیش رو برای اصلاح آن است.

بحث را بنده شروع کردم (نماینده مذهبیون): با شنیدن جمله طنز ذکر شده گفتم:
اولا همه ایرانی ها اینگونه نیستند.
ثانیا خدا به خاطر حیات انسان ها کربلا را به پا کرد. تو کز محنت دیگران بی غمی /نشاید که نامت نهند آدمی. "ما سیاسی نیستیم" یعنی چیزی که حسین به خاطر آن ارزش داشت کشته شود، نزد من هیچ ارزشی ندارد2 و این در حالی است که همون ایرانی ها که شما میگید همه زیر علم امام حسن در عاشورا هستند و این یعنی پارادوکس. امام حسین برای آن قیام کرد که شما نسبت به تحولات داخل و خارج کشور، جریانات مردمی و ... حساس باشید و صعود و افول آن ها را با ظرافت زیر نظر بگیرید.
حالا اگه قبول ندارید بحث کنیم؟
و این مثل آبی بود بر نفت مشتعل...

آقای منطقی و حزب باد که گاهی سیاسی است گاهی سیاست زده و بی تفاوت:
به نظر من این حرفا قشنگه اما در جامعه اینا رو نمی بینیم.
ضمنا زمان امام حسین اینقدر پیچیدگی در سیاست وجود نداشت.
اکثر مردم اینگونه اند و به نظر من آپولیتیسم غالب است.

آقای بی تفاوت:
 ول کنید بابا این حرفا رو زندگیتونو بکنید به سیاست چه کار دارید میرید سرکارا!

آقای سیاست زده:
مردم نمی تونن خیلی توی سیاست ایران نقشی داشته باشند همه چیز از قبل تعیین شده است. از آب و برق و گاز و مرغ تا رییس جمهور همه با سیاستی خاص و از پیش تعیین شده بین افرادی خصا توزیع میشه.

آقای مخالف:
همتون در اشتباهید. شما توی یه اداره باهاتون بد برخورد شده یا استاد توی کلاس نمره تون رو نداده، تیشه به دست گرفته اید و دارید همه چیزو قاطی می کنید.قبول دارم که توی این کشور دیکتاتوریه ولی شما که علمی ندارید نمی تونید نظری بدید.
در غرب هیچ کس مجبور نیست تعلقات سیاسی اش را به دیگران بگوید و هنگام رای گیری افراد در کمال آزادی به احزاب مورد حمایت خود رای می دهند بدون اینکه به یکدیگر اطلاع بدهند. تعلقات سیاسی افراد هم بستگی به عملکرد احزاب در قدرت دارد اگر شما به حزبی رای دادید و از عملکردش راضی نبودیددیگر به آن حزب رای نمی دهید. و این یعنی آزادی، هیچ کس شما را تفتیش عقیده نمی کند.
علت بی تفاوتی مردم در کشورهای غربی نسبت به سیاست رفاه موجود در این کشورهاست. اکثر مردم عادی اگر امکانات یک زندگی عادی برایشان مهیا باشد کاری به سیاست و مسائل مربوط به آن ندارند.
در ایران دولت با کنترل نفت کنترل همه چیز را در دست دارد و سرنوشت مردم با تصمیمات حاکمین سیاسی رقم می خورد. اگر مشکلات اقتصادی برطرف شود و ثروت ها عادلانه تقسیم شوند، اکثریت مردم سرشان برای سیاست درد نخواهد کرد.
.
.
.
این بحث تا حوالی صبح ادامه داشت اما مانند اکثر بحث های جالب دانشجویان، هیچ کس قانع نشد و همه سر حرف خود استوار ایستادند. البته نباید با یک بحث انتظار تغییر داشت و باید به این نکته توجه داشت که حرف تاثیر دارد.
--------

بنده این دوستان را دعوت به مطالعه و تفکر می کنم و نکاتی علمی را ذکر می کنم:
1- اسلام، قرآن و حدیث:
همان طور که اشاره شد سیاست از دیانت جدایی ناپذیر است و هر کس مسلمان باشد و شناخت درستی از اسلام داشته باشد، هیچ گاه سیاست را نادیده نمی گیرد چه به نفت وابسته باشد یا نه چه در اان زندگی کند چه کره ماه.
در اینجا لازم می دانم تعدادی ازآیات قرآن که درباره سیاست است را مطرح کنم. علاقمندان می توانند برای آگاهی بیشتر به تفسیر آیات رجوع کنند: آل عمران/28، ،نحل آیات 125ـ 128، قلم 8و 9، اعراف/157 و نحل/36، نساء 32، بقره/123 و 213 ، نساء/ 59 و 105، انعام57 و 62، یوسف 40، احزاب/6، نساء/ 141... تعداد این آیات بسیار زیاد است و به همین مقدار بسنده می شود. همچنین تعداد احادیث موجود درباب سیاست به تعداد ستارگان آسمان است. برای مثال نهج البلاغه و حتی ادعیه امامان معصوم حاوی مطالب مهم سیاسی است که برخی از آن ها غافلند.
در نتیجه امکان ندارد کسی مسلمان باشد و نسبت به سیاست بی تفاوت!
نکته لطیفی که در اینجا ذکر آن خالی از لطف نیست آن است که خداوند در قرآن ذکر کرده است که مسلمان باید سیاسی باشد. در نتیجه همین جا می تواند حسن ختام باشد یعنی چون خداوند فرمان داده است انسان با ایمان با جان و دل می پذیرد و منتظر نظر غرب و آدم های کراواتی نمی ماند. چون خداوند گفته است به خاطر خداوند نه چیز دیگر می پذیرد.

2- منطق:
متاسفانه در ایران پدیده هایی چون سیاست زدگی و عوام زدگی به دلایل متعددی چون وابستگی بیش از حد مردم به دولت و نفت بوجود آمده است. سیاست زدگی یا آپولیتیسم به بیان ساده  یعنی همه اتفاقات به صورت توهم آمیزی به سیاست مربوط می شود همچنین افراد نسبت به سیاست بی تفاوت می شوند و از شرکت در جریان های سیاسی خودداری می کنند(مثل حادثه انفجار برج دوقلو در امریکا که یک برج بدون دلیل تخریب شد ولی مردم کاملا بی تفاوت بودند!)، علاوه بر این سرخوردگی برخی اقشار از سیاست دولت ها و احزاب و وعده های توخالی آن ها و گاهی اوقات هم اعتماد بیش از حد به دولت. نکته جالب توجه این است که بی تفاوتی  نسبت به سیاست و مسائل میهنی و طبقاتی و اجتماعی کاملا به سود محافل زمامدار مرتجع ضد خلقی است. زیرا طبقه ی زحمتکش جامعه را از نبرد به خاطرخواست های خود از مبارزه طبقاتی از شرکت در تعیین سرنوشت خود و ... دور می کند!

در حقیقت منطق حکم می کند که: نمی توان در جامعه زندگی کرد و در سیاست مداخله نداشت .

3- مردم تحلیل می کنند و سپس انتخاب:

اگر براین باور باشیم که همه مردم دارای شعور سیاسی نیستند و امکان اشتباه در انتخاب های آنان وجود دارد، دموکراسی و آزادی را محدود کرده ایم و احتمالا به ما انگ فاشیست بودن می زنند. اگر احزاب و رسانه ها و ... قادر باشند آزادانه عمل کنند، آگاهی بخشی به مردم از طریق افراد آگاه افزایش می یابد و احتمال خطا در تعیین سرنوشت کم خواهد شد.

4- مردم آزاد و انتخابگر در غرب:
در جامعه غربی بسیاری از مردم به سیاست بی تفاوتند(دلایل این امر در اینجا بحث نمی شود ولی جالب است که یکی از دلایل این امر دروغ های مکرر دولت های غربی به مردم است که از آن ها سلب اعتماد کرده است) و این موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد. عده ای که معتقدند آزاد هستند و هیچ کس به مشی سیاسی آن ها کاری ندارد در اشتباه بزرگی هستند. دولت های غربی با هوشمندی خاصی تمام حرکات سیاسی مردم را تحت نظر دارند و آن ها را مدیریت می کنند.

5- توصیه به جوان مسلمان:
قرآن و احادیث اسلامی همواره از عدل، صداقت و ... سخن گفته اند. اگر کسی شبهه ای به اسلام وارد کرد، خود را نبازید و یا حق را به او ندهید. از متخصص در آن زمینه سوال کنید و به راحتی دین و قرآن را با یک شبهه یا سفسطه و مغالطه از دست ندهید.

راهکار مواجهه جوان ایرانی با سیاست زدگی ، عوام زدگی، انفعال سیاسی و ....
1- نکته مهم آن است که هم اکنون جوان ایرانی راجع به سیاست حرف می زند، پس برایش مهم است.
2- مطالعه و تفکر: امام صادق (ع) می فرمایند: «یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است3.» به نظر می رسد افراد جامعه کنونی بیش از آن که مطالعه کنند و تفکر، حرف می زنند و می نویسند و عده زیادی هم دانش اندک خود را جهت تحلیل های سیاسی کافی قلمداد می کنند. جهت خروج از این وضعیت فرهنگ سازی توسط مسئولین بهترین راه است.
3- شفاف سازی و پاسخگو بودن: بسیاری افراد به دلیل کمبود اطلاعات، از سیاست گریزان می شوند. بنابراین اطلاع رسانی دقیق و شفاف سازی در امور مهم برای مردم، می تواند مرهمی بر زخم سیاست زدگی باشد.
 
سخن آخر اینکه به نظر می رسد جامعه ی ایرانی به سمت خودآگاهی ملی درحال حرکت است و آینده ای روشن برای ایران و ایرانی رقم خواهد خورد ان شاءالله.

-----------
1طنزی از سید ابراهیم نبوی
2بخشی از سخنرانی استاد پناهیان.
3بحارالانوار، ج71، ص326.
-----------
نویسنده:
عارف خطیبی در وب نوشت های سرمشق زندگی و سدید.» مطالب مرتبط: نکات کنکوری سیاست(تعاریف، اصلاحات و نکات سیاسی)،
» کلمات کلیدی: سیاست زدگی، جوان و سیاست، جوان ایرانی، جوان ایرانی و سیاست، عوام زدگی، آپولیتیسم،
سیاستمدار
جمعه 26 آبان 1391 09:58 ق.ظ
ما که سیاسی نیستیم
پاسخ مدیر : !!!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
برگزیده ها
پیام فجرهنگامی در شرایط سخت اقتصادی کشور، بحث از حجاب و عفاف و ماهواره و ... می شود و نقدهای فرهنگی در این شرایط مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ .... ...{ادامه}

« آینده از آن امت اسلام است »
                    « امام خامنه ای »

سدید


  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار
:. ارزیابی شما از قالب سدید؟